فدراسیون با باندبازی اداره می‌شود

به گزارش جهان، امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس، در خصوص مسائل مختلف فوتبال و ورزش کشور صحبت‌هایی را انجام داده که متن این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانیم.

*موفقیت والیبال فقط مربوط به این دوره نیست

واعظ آشتیانی در بخش اول صحبت‌های خود در خصوص موفقیت رشته والیبال در ورزش اظهار داشت: والیبال راه خودش را در گذشته پیدا کرده و این موفقیت ثمره یک برنامه‌ریزی منطقی است. در عین حال نمی‌توان گفت که این موفقیت فقط امروز به دست آمده و حاصل برنامه‌های وزارت ورزش امروز است که اگر اینگونه باشد 20 مدال طلای المپیک لندن نیز مربوط به همان دوره است. به نظرم در این رشته بسترهایی از گذشته فراهم شده که همه چیز به هم ربط پیدا کرده است. گذشت زمان در این رشته تأثیر داشته و اگر می‌بینید این برنامه‌ها با موفقیت به جلو رفته به خاطر حمایت‌های پی در پی بوده است. این رشته از آن دست رشته‌هایی است که برنامه و مرور زمان در آن تأثیر بسیاری دارد. هیچ وزیری هم نمی‌تواند بگوید که همه زحمات مربوط به این مقطع است. به نظرم مثالی که باید در مورد این موفقیت بزنم این است که این رشته مثل دوی امدادی می‌ماند که تمام دونده‌ها زحمت خود را بکشند. البته نمی‌گویم که این موفقیت ارتباطی به حالا ندارد. ولی مطمئناً نقش گذشته را نمی‌توان نادیده گرفت. والیبال نزدیک به 15 سال است که برنامه دارد و رئیس فدراسیون هم برنامه‌ها را ادامه داده و اتفاقاً آن را به روز کرده است. این ادامه دار بودن برنامه باعث می‌شود که والیبال به المپیک برود و این برنامه‌ریزی به شکلی است که شرایط پیشرفت برای حاضران در این رشته مهیا شده است نه اینکه مثل فوتبال ما 4 دوره است به جام جهانی می‌رویم و صعود تیم ملی به بزرگ‌ترین رخداد فوتبال در جهان بعد از گذشته 4 دوره هنوز برای یک رئیس فدراسیون افتخار محسوب می‌شود.

*افتخار روسای فوتبال صعود به جام جهانی است

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرد: ما هنوز نمی‌دانیم که در چه دوره‌ای باید از گروهمان در جام جهانی صعود کنیم و افتخار رؤسای فدراسیون فقط این است که تیم ملی به جام جهانی برود. اگر نگاه اینگونه باشد فقط در جا می‌زنیم. اگر برنامه‌ریزی در والیبال با هدف باشد کار بسیار بزرگ و خوبی انجام شده ولی من اطمینان دارم که اگر تیم ملی والیبال به المپیک رفته، شاید در این مقطع صعود به مرحله بعد اولویتی نباشد اما قطعا در دوره‌های آینده صعود به مرحله بعد در المپیک جزو برنامه‌های اصلی فدراسیون والیبال خواهد بود.

*فدراسیون فوتبال فقط راننده‌اش عوض شده و ماشین همان است

قائم مقام سابق سازمان تربیت بدنی در پاسخ به این سوال که آیا از زمانی که از ورزش کنار رفته‌اید تغییری در ساختار و شکل ورزش و به خصوص فوتبال مشاهده‌ کرده‌اید یا خیر، گفت: به اعتقاد من فدراسیون فوتبال فقط راننده‌اش عوض شده و وسیله نقلیه و خودرو همانی بوده که هست. شما فکر نکنید چون راننده تغییر کرده آن خودرو نیز تغییر کرده است. کسانی که امروز در فدراسیون حضور دارند رانندگان افراد آماتور هستند. 14 دوره از لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران (البته به اصطلاح حرفه‌ای)، گذشته و شما چه اتفاق و شرایط جدیدی را تجربه کرده‌اید؟ امروز می‌بینید که برگزارکنندگان مسابقات لیگ آنقدر خوشحال هستند که در ورزشگاه‌ها برای تیم قهرمان نورافشانی می‌کنند و این را برای خودشان یک افتخار می‌دانند. در مقابل در مباحث کلان چه تغییراتی مشاهده کرده‌اید؟ آیا شما در این 14 سال اتفاق خارق‌العاده‌ای دیده‌اید؟ ادعاکنندگان این موضوع به چه چیزی افتخار می‌کنند؟ آیا سبک فوتبال ما به خصوص در لیگ برتر تغییر کرده است؟ مثلا دوستان می‌خواستند به فوتبال ایران پدیده معرفی کنند. آیا بازیکنان ما در قیاس با افراد حاضر در جام جهانی 98 به کدام کشورها بالاتر از بازیکنان قبلی ما ترانسفر شده‌اند؟ آیا بازیکنی به اروپا رفته که در حد و اندازه لژیونرهای سابق‌مان برای فوتبالمان اسم و رسم ایجاد کند؟ هیچکدام از این اتفاقاتی که اشاره کردم عملی نشده است می‌دانید چرا، چون کارهای نو با افراد جدید آزمایش نشده است. همانطور که فوتبال ما یک شبه از آماتور به حرفه‌ای تغییر نام داد، نباید یک شبه هم انتظار تغییرات داشت. اگر می‌بینید کشورهای صاحب سبک این روزها فوتبال یا ورزش‌های دیگر را به صورت حرفه‌ای به تمام جهان نشان می‌دهند، حاصل تلاش 50 سال زحمت است. نمی‌شود راه 50 سال را یک شبه رفت.

*وزارت ورزش چون ناتوان بود مدعی شد انتخابات مهندسی نشده بود

واعظ آشتیانی در ادامه گفت‌وگو با فارس با اشاره به اختلافاتی که در بحث وزارت ورزش و رئیس وقت فدراسیون فوتبال وجود داشت، گفت: این‌ها همه برمی‌گردد به انتخاب مدیران چون شایسته‌سالاری وجود ندارد نه تنها در فوتبال بلکه در کل ورزش. قومیت‌گرایی، باندبازی و رفاقت‌بازی در ورزش کشور ما حاکم است و درست است که می‌گویند انتخابات برای فدراسیون فوتبال برگزار شده ولی من همین شرایط را در فدراسیون قبیله‌گرایی می‌دانم و مطمئنم مجمع به سمت و سویی رفته که هدایت شده بود. البته من منکر لابی‌کردن برای انتخابات نیستم و زمانی می‌بینید که لابی از بخشی برای فردی شایسته انجام می‌شود ولی زمانی می‌بینید که لابی برای باند و گروه و قبیله‌ای انجام می‌شود که آنها به حیات خود ادامه بدهند. لذا وزارت ورزش چون قدرت این را نداشت که خودش فرد شایسته را انتخاب کند، مرتب نسبت به همه چیز واکنش نشان می‌داد و افراد حاضر در آن ادعا می‌کردند که انتخابات مهندسی شده نبود. آنها ناتوانی خود را به گردن مهندسی‌نشدن انتخابات می‌انداختند در حالی که این حق یک دولت است که انتخابات را مهندسی کنند حتی در کشورهای دیگر دولت‌ها اکثر انتخابات را مهندسی می‌کنند چون آنها نمی‌توانند نسبت به مملکتشان بی‌تفاوت باشند و نمی‌خواهند خیلی راحت فردی که توانایی ندارد و یا گروهی و قبیله‌ای، باندی فعالیت می‌کند، انتخاب شده و کار خودش را آغاز کند. دولت‌ها در رشته‌های مختلف کارها را مهندسی می‌کنند ولی از ادبیات مناسبی بهره می‌برند به شکلی که صدای مجامع بین‌المللی در دنیا در نمی‌آید. در ایران نه مدیران ما بلد هستند که انتخاباتی را مهندسی کنند و نه توانمند هستند که جلوی یک فدراسیون را بگیرند. به اعتقاد من اینگونه انتخابات یک ضایعه بزرگ و خطرناک چه در حال و چه در آینده خواهد بود و زاویه‌داشتن وزارت ورزش با فدراسیون دوره گذشته هم امری اجتناب‌ناپذیر بوده است. این‌ را هم اضافه کنم اگر فردی که انتخاب شده باشد در هر فدراسیون مورد نظر دولت و حمایت باشد، مطمئناً این حمایت به رشته مورد نظر سرایت کرده و باعث موفقیت آن رشته می‌شود ولی اگر قرار باشد مته به خشخاش گذاشته شود و مثلاً یک فرد مورد حمایت دولت نباشد، باید به حال آن رشته گریه کرد.

*کجای دنیا یک تیم را یک دلال تامین می‌کند؟

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال با اشاره به فعالیت برخی از باشگاه‌ها در نقل و انتقالات و بحث دلالی در فوتبال گفت: زمانی که وارد فوتبال شدم ترسیمی از بحث دلالی داشتم که شامل یک مثلث بود. در این مثلث مدیران، مربیان و دلالان حضور داشتند که هیچ کدام از این سه را نباید نسبت به یکدیگر غافل بدانیم. فقط در بعضی مواقع جایگاه ریاست در این سه ضلع تغییر می‌کند. بعضی مواقع دلال در رأس هرم قرار می‌گیرد و بعضی مواقع مربی و بعضی مواقع هم مدیر. هر چند هر سه ضلع به یک جا ختم می‌شود ولی روند آنها در برخی باشگاه‌ها متفاوت است. البته این را بگویم که این بحث به همه مربیان و مدیران بر نمی‌گردد و تعدادی اظهر من الشمس هستند و تا زمانی که فوتبال آماتور در ایران وجود دارد و مدیران بی‌دانش فضای حرفه‌ای را درک نکنند این فضای دلالی هم ادامه‌دار خواهد بود. در دنیا ایجنت‌های رسمی هستند که در جابه‌جایی‌ها نقش دارند ولی در کجای دنیا مشاهده می‌کنید که یک تیم فوتبال را یک دلال به صورت کامل تأمین کند؟ کجای فوتبال حرفه‌ای یک تیم بازیکنی می‌خرد که فقط 2 دقیقه به او فرصت می‌رسد؟ از اینگونه موارد بسیار زیاد است. جالب اینجاست وقتی با مربیان در این زمینه بحث می‌کنید بسیار کار بلد به موارد نخ‌نما شده استناد می‌کنند و بلافاصله فوتبال دنیا را مثال می‌زنند. این فوتبال دنیا فرصت بسیار مناسبی است که فرصت‌طلب‌ها از آن واژه استفاده کنند. این واژه مثل همان مرغی می‌ماند که هم در عروسی از آن استفاده می‌کنند و هم در عزا.نمی‌گویم فوتبال حرفه‌ای با فوتبال آماتور کاملاً متفاوت است و اینقدر نباید سراغ یاوه‌گویی رفت و فوتبال آماتور ایران را با فوتبال دنیا مقایسه کرد. آیا به نظر شما دادگاهی وجود دارد که احیاناً اگر مدیر یا مربی خطا کرد با آنها برخورد کند؟ این‌ها مسائلی است که ما همواره از آن رنج می‌بریم اولین دلیل این است که ما مجریان مقتدر ندار&

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فدراسیون با باندبازی اداره می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات