فعالان انگلیسی قوانین مبارزه با تروریسم دولت کامرون را ناکارآمد توصیف کردند

به گزارش ایرنا، 'آرون کودنانی'، نویسنده کتاب «مسلمانان می آیند» در سخنانی در کنفرانس، گفت: قوانین ضد تروریستی دولت کامرون برای مبارزه با افراط گرایی تاکنون نتیجه معکوس داشته است.
وی با اشاره به تحقیقاتی که در خصوص کارایی این قوانین صورت داده است، بیان داشت: ما متوجه شدیم که دولت اعتبار زیادی را به شهرداری های منطقه ای، برای انجام عملیات جاسوسی علیه مسلمانان مقیم انگلیس اختصاص داده و با آنچه به منظور مقابله با افراط گرایی می خواند متفاوت است.
کودنانی افزود: ما دریافتیم که دولت در صدد کنترل ذهن مسلمانان است تا به اصطلاح از افراطی شدن آنها جلوگیری کند، این در حالی است که سیاست های اتخاذ شده تاکنون سبب تشدید فضای اسلام هراسی شده است.
این نویسنده انگلیسی اظهار داشت که در جریان تحقیقاتش با یک مامور پلیس واحد مبارزه با افراط گرایی، گفت وگو داشته و از او در خصوص سازوکار مقابله با افراط گرایی سووال کرده است.
وی افزود: این پلیس انگلیسی به من گفت، ما به مربیان مهدکودک ها آموزش می دهیم که چگونه می توانند با گسترش اندیشه های افراط گرایی مقابله کنند.
کودنانی در میان بهت و حیرت شرکت‌کنندگان در این کنفرانس افزود: پلیس انگلیسی ادامه داد که یکی از روش های تشخیص افراط گرایی، کشیدن تصاویر خشن مانند بمب و یا تصاویر جنگی از سوی کودکان است.
این فعال انگلیسی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد که سیاست مقابله با افراط گرایی، موسوم به «پرونت» قرار بود از طریق تقویت و حمایت از جوامع محلی، افراط گرایی را از میان بردارد؛ اما واکنش منفی سبب شد تا دولت کامرون سال گذشته قانونی را به اجرا بگذارد که در آن نهادهای خدماتی همچون دانشگاه ها، مدارس، سازمان خدمات درمانی - حتی دندانپزشک ها - را موظف کند تا در چارچوب قانون «مقابله با تروریسم سال 2015» موارد مشکوک به افراط گرایی را به پلیس و یا مامورین امنیتی گزارش کنند.
وی با بیان اینکه دولت انگلیس بزرگترین سیستم های جاسوسی علیه مسلمانان به راه انداخته است، افزود: این در حالی است که دولت هنوز تعریف مشخصی از افراط گرایی ارائه نداده و صرفا با محدود کردن مسلمانان زمینه تشدید فضای اسلام هراسی را فراهم آورده است.
کودنانی حتی پا را فراتر از این نظریه که افراط گرایی منجر به تروریسم می شود گذاشت و گفت: هیچ رابطه ثابت شده ای میان تروریسم و افراط گرایی وجود ندارد.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده، همه آنهایی که از انگلیس به داعش پیوسته اند، درک دینی بسیار پایینی داشته اند. ضمن آنکه مشخص شده است که عاملین حملات مسلحانه پاریس و بروکسل افرادی معتاد و قمار باز بوده اند.
این نویسنده انگلیسی سیاست خارجه آمریکا موسوم به جنگ علیه تروریسم را که پس از 11 سپتامبر به راه افتاد «مشکل آفرین»، «دردسرساز» و «ناکارآمد» خواند و گقت: تاکنون 22هزار و یکصد بمب از سوی آمریکا در عراق و سوریه پرتاب شده و این در حالی است که پنتاگون می گوید تنها 6 نفر غیر نظامی تاکنون کشته شده است.
وی افزود: ما اطمینان داریم که هزاران نفر در این جریان در جریان حمله نظامی آمریکا به عراق کشته شده اند و این ثمره بنیان گذاران سیاست مبارزه با تروریسم است.
کودنانی تصریح کرد که مسلمانان باید از هر فرصتی برای محکوم کردن افراط گرایی، اندیشه های فاسد داعش و گسترش دامنه جنگ استفاده کنند.
این نویسنده انگلیسی سیاست های رژیم آل سعود را مشابه داعش خواند و گفت که این مساله، وجه مسلمانان را تحت شعاع قرار داده است.
آرون کودنانی در بخش دیگری از این کنفرانس افراط گرایی را یک پروژه انگلیسی و بخشی از راهکار مقابله با شورش در کشورهای مستعمره اش برشمرد.
وی گفت در جریان استعمار هندوستان از سوی انگلیس ها، افرادی که خواهان آزادی کشورشان از دست استعمار بودند، افراطی و افراط گرا خوانده می شدند.
این فعال مدنی در ادامه «جدا کردن افراط گرایان از سایر اقشار جامعه» و «جاسوسی کردن علیه یکدیگر» را از راهکارهای سنتی انگلیسی ها برای مقابله با شورش اجتماعی برشمرد.
کودنانی با بیان اینکه لایحه «پرونت» دولت کامرون مصداق تاریخی دارد، آن را «تروریسم پرور» خواند و افزود: به رغم مشکلات مشابهی که دولت آمریکا با افراط گرایی دارد اما موفق به اجرای این لایحه (پرونت) نشده و لذا انگلیس تنها کشوری است که پرچم دار مبارزه با افرادی است که هنوز جرمی را مرتکب نشده اند.
طرح 'پرونت' یکی از چهار بخش راهبرد مبارزه با تروریسم ( The Counter-Terrorism and Security Act ) است که از بودجه ای بالغ بر 40 میلیون پوند برخوردار است. این طرح با هدف مبارزه با افراط گرایی و گرایش انگلیسی ها به تفکرات افراطی و گروه های تروریستی مطرح شده است.
دکتر «رضوان صابر» استاد دانشگاه لیورپول نیز از دیگر سخنرانان این کنفرانس، اسلام هراسی را بخشی از تاکتیک دولت انگلیس برای نشان کردن مسلمانانی خواند که با تسلط غرب بر دنیا مخالفند.
وی گفت دولت انگلیس در صدد است تا از طریق لایحه پرونت و قوانین ضد تروریستی مسلمانان را به پذیرش ایدئولوژی تسلط غرب بر دنیا وادار کند.
جهان محمود، مشاور پیشین وزارت کشور انگلیس در امور لایحه پرونت نیز گسترش نفاق در جامعه، تشدید اسلام هراسی و «ناکارآمد بودن» سیاست های ضدتروریستی دولت کامرون را عامل اصلی استعفای خود از همکاری با دولت خواند.
وی اظهار داشت که لایحه پرونت به جای مقابله با افراط گرایی به مقابله با بیداری مردم و گسترش تفرق افکنی می پردازد.
محمود گفت: در جریان همکاری ام با دولت، روزی به مدرسه ای برای دادن مشورت به دانش آموزانی که «دردسرساز» خوانده شده بودند فراخوانده شدم.
وی افزود: این دانش آموزان دریافته بودند که دولت انگلیس در طول تاریخ جنایت های متعددی را مرتکب شده و اظهار می کردند که به دولت انگلیس اعتماد ندارند.
این فعال مدنی تصریح کرد دولت انگلیس می خواهد که از طریق قوانین ضد تروریستی با واقعیت های تاریخی مقابله کند؛ این در حالی است که مردم احمق نیستند و واقعیت ها را به خوبی تمیز می دهند.
رحمان محمدی، یک دانشجوی مسلمان دانشگاه انگلیس نیز در اظهاراتی از تجربه بازجویی‌اش از سوی مأموران «پرونت» به دلیل نصب پلاک منقش به پرچم فلسطین بر سینه اش و تبلیغ برای جمع آوری پول برای کودکان فلسطینی در دانشگاه سخن گفت.
وی گفت که در جلسه ای محرمانه، عقاید وی را در مورد رژیم صهیونیستی مورد تفتیش قرار داده و به وی هشدار داده اند که به نفع فلسطین تبلیغ نکند.
این دانشجوی دانشگاه انگلیس عنوان کرد که ماموران دولتی از وی خواسته اند تا از استفاده از لفظ «فلسطین» پرهیز کند و به جای آن از لفظ «مردم فلسطینی» استفاده کند تا مبادا به گفته وی، حمل بر «مشروعیت بخشی به سرزمین فلسطین» تلقی شود.
دکتر «سومان فرناندو» دکتر روانشناس انگلیسی و از دیگر سخنرانان این کنفرانس، گسترش افسردگی و بیماری های روحی روانی را از عواقب منفی قوانین ضدتروریستی در میان مسلمان مقیم انگلیس برشمرد.
وی عنوان کرد که دولت کامرون علاقه ای به تحقیق در خصوص رشد افسردگی ناشی از اسلام هراسی در جامعه نشان نمی دهد و افزود: این در حالی است که اعتبارات هنگفتی برای مراقبت از همجنس بازان، افراد تراجنس، متهمان به تعرض جنسی از سوی دولت در نظر گرفته شده است.
این پزشک انگلیسی «افراط گرایی» را بیماری سیاستمداران غربی برشمرد و افزود: آنهایی که تصمیم حمله به عراق را گرفتند و یا آن فرمانده ای که با فشار یک دکمه، جان هزاران نفر را در جنگ می گیرد «افراط گرا» هستند.
فرناندو با بیان اینکه قوانین ضدتروریستی در سازمان خدمات درمانی ملی انگلیس (ان اچ اس) رخنه کرده است نسبت به بروز فساد در این حرفه هشدار داد.
در حاشیه این کنفرانس گزارشی از سوی انجمن ملی دانشجویان انگلیس به صورت جزوه در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت که در آن وضعیت اسلام هراسی در انگلیس مورد توجه قرار گرفته بود.
در این گزارش امده است که از سال 2007 تا سال 2014 میلادی بالغ بر 5 هزار و 615 نفر به طرح پیشگیری از افراط گرایی موسوم به 'چنل' ارجاع داده شده اند.
نکته قابل توجه اینجاست که بر اساس آمار ارائه شده 47 نفر زیر سن 10 سال به این طرح ارجاع داده شده اند.
طرح ‘چنل’ بخشی از تلاش های گسترده دولت انگلیس برای مبارزه با آنچه افراط گرایی و تروریسم خوانده می شود، است که بنا به ادعای مقامات انگلیسی در جریان آن سعی می شود از کشانده شدن پای افراد آسیب پذیر، به دام تروریسم جلوگیری شود.
کنفرانس «اسلام هراسی و آزادی مدنی» از سوی شماری از نهادهای اسلامی و طرفدار حقوق مسلمانان، گروه های مخالف تبعیض نژاد و اتحادیه های دانشجویی مورد حمایت قرار گرفته بود.
اروپام**1**ن*1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعالان انگلیسی قوانین مبارزه با تروریسم دولت کامرون را ناکارآمد توصیف کردند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات