جدال سنت و مدرنیته بر کشاورزی سی‌سخت/ رنج کشاورزان سی‌سخت برای آبرسانی به باغات + تصاویر

کشاورزی سی سخت کشاورزان سی‌سختی هرساله مجبورند برای آبرسانی به تجهیزات تحت فشار خود چندین کیلومتر جوی قدیمی را با دست و ابزارهای ابتدایی لایروبی کنند، این در حالی است که مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دنا این مسئله را تکذیب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، کشاورزی شغل آبا و اجدادی تعداد زیادی از مردم منطقه سی‌سخت از اهالی استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد است.

شهر سی‌سخت در فاصله 35کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است و به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی دلپذیر و سالم مستعد کشاورزی است. باغات انگور، سیب و گردوی سی‌سخت از فاصله‌های دور دل هر رهگذری را می‌رباید و همچون حصاری زیبا شهر را محاصره کرده‌اند.

اقلیم این شهر زیبای گردشگری تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده است و همین امر موجب پرآبی منطقه سی‌سخت است. و جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد.

بیش از 150 سال از رونق کشاورزی در سی‌سخت می‌گذرد اما به‌گفته اهالی این منطقه کشاورزان هنوز با روش‌های سنتی آب را به پای درختان و باغات خود می‌رسانند.

یکی از اهالی بومی این منطقه که خواست نامش فاش نشود در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: چند سالی است که پروژه آبیاری تحت فشار در شهرستان سی‌سخت اجرا شده است اما برخی از ما کشاورزان مجبوریم برای آبرسانی به تجهیزات تحت فشار خود چندین کیلومتر جوی قدیمی را با دست و ابزارهای ابتدایی لایروبی کنیم.

وی با بیان اینکه تعدادی از کشاورزان این منطقه هرساله مسافت 3کیلومتری را برای رسیدن آب به محصولات خود لایروبی می‌کنند، عنوان کرد: عبور عشایر از مسیر جویهای کشاورزی، رانش زمین‌های ناهموار سی‌سخت و حرکت به داخل جویها و لایروبی گل و لای‌هایی که به‌همراه باران به جوی آب کشاورزان وارد شده است علل و عواملی است که موجب می‌شود هرساله قبل از فصل آبیاری کشاورزان مجبور شوند مشقت و سختی لایروبی جویهایی را که در کوه‌ها و تپه ماهورها واقع شده است به جان بخرند و برای بهره‌مندی از یک سال آب باغات خود متحمل سختی‌ها و مرارت‌های فراوانی شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: اطلاع دقیقی از این مسئله ندارم ولی در گذشته در دو منطقه کریک و روستای دیگری این مشکل وجود داشت که برای آبرسانی به باغات آب را از سرچشمه تا مناطق مورد نظر لوله‌گذاری کردیم.

جعفر گوهرگانی با بیان اینکه باغات شهرستان دنا به‌صورت نوین آبیاری می‌شوند، تصریح کرد: در صورت وجود چنین مسئله‌ای کشاورزان به این اداره کل مراجعه کنند تا با تخصیص اعتبار این مشکل برطرف شود.

فرماندار دنا به تسنیم می‌گوید: یک جدول بتن‌ریزی شده در آن منطقه وجود دارد که قبلاً توسط جهاد کشاورزی لایروبی انجام شده و اکنون انجام این لایروبی برای کشاورزی از سوی مردم یک کار عادی و طبیعی است.

عباس بهشتی با بیان اینکه آب موردنیاز کشاورزان سی‌سختی برای کشاورزی از چشمه میشی با فاصله 5هزار متر با لوله‌گذاری تأمین می‌شود، عنوان کرد: طبیعی است که این فضا به یک لایروبی اولیه نیاز داشته باشد و جهاد کشاورزی دنا برای اجرای آبیاری نوین در شهرستان به‌صورت فازبندی عمل می‌کند و در صورت تأمین منابع مالی و در اولویت بودن این پروژه این مشکل نیز برطرف می‌شود.

وی با یادآوری اینکه کار کشاورزی یک کار تخصصی است، ابراز کرد: به‌طور قطع در سیستم قطره‌ای برای تمیز کردن ورودی و خروجی لوله‌ها باید در یک فضای سرپوشیده باشد و این کار در صورت ارزیابی از سوی جهاد کشاورزی و تأمین اعتبار انجام می‌شود.

بهشتی تأکید کرد: باید ابتدا طرح پوشش جداول در کمیته برنامه ریزی شهرستان مطرح شود و در صورت تشخیص کارشناسان در کارگروه تخصصی این حوزه نسبت به تأمین اعتبار آن اقدام می‌شود.

وی با اظهار اینکه بیشتر از 5 ماه است که سرپرستی فرمانداری این شهرستان را به‌عهده گرفته است، بیان کرد: تا کنون حتی یک نفر از کشاورزان برای مسئله لایروبی جداول انتقال آب به باغات به فرمانداری دنا مراجعه نکرده است.

مدیر جهاد کشاورزی دنا به تسنیم گفت: در شهرستان دنا بیش از 400 هکتار باغ وجود دارد که در 310 هکتار آن به‌صورت قطره‌ای آبیاری انجام می‌شود.

فضل‌الله آذرفر با اعلام اینکه باغات دنا از سرچشمه تا منبع به‌وسیله لوله‌گذاری آبرسانی می‌شوند، عنوان کرد: بیش از 8 سال روش آبیاری قطره‌ای در شهرستان دنا اجرایی شد.

وی با ابراز اینکه طرح آبیاری قطره‌ای فقط در مناطقی همچون قلعه مرکزی اجرا نشده است، تصریح کرد: در صورت تأمین اعتبار روش نوین آبیاری در این منطقه نیز اجرایی می‌شود.

آذرفر تأکید کرد: امکان دارد در برخی از مناطق شهرستان جداول حتی 5 الی 6 کیلومتری لوله‌گذاری نشده باشد اما در شهر سی‌سخت تمامی جداول لوله‌گذاری شده‌اند.

به گزارش تسنیم، در استان کهگیلویه و بویراحمد 70هزار هکتار اراضی زراعی و باغی وجود دارد که از این میزان 25هزار هکتار آن  تحت پوشش آبیاری تحت فشار و قطره‌ای است و می‌طلبد مسئولان با هدایت آب‌های سطحی استان زمینه رونق و توسعه کشاورزی را ایجاد کنند.

گزارش از سیده زهرا موسوی

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جدال سنت و مدرنیته بر کشاورزی سی‌سخت/ رنج کشاورزان سی‌سخت برای آبرسانی به باغات + تصاویر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات