ادامه عملیات کاوش در "شهر زیرزمینی سامن" نیازمند تخصیص اعتبار؛ نگرانی فعالان میراث فرهنگی از وضعیت معروف‌ترین دستکند استان همدان

شهر زیرزمینی سامن ملایر "شهر زیرزمینی سامن" به‌عنوان اثری تاریخی و ارزشمند متلعق به قبل از دوره اشکانیان در انتظار توجه مسئولان میراث فرهنگی استان همدان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، در فاصله 10 کیلومتری ملایر به سمت بروجرد شهرستانی بنام سامن قرار دارد که در سال 84 در حین عملیات حفاری تاسیسات شهری این شهرستان شهری پنهان در زیر زمین توجه تیم حفاری را به خود جلب کرده و بعد از اطلاع رسانی به میراث فرهنگی استان همدان تیم باستان شناسی این حوزه، عملیات کاوش خود را در این منطقه آعاز می‌کنند بعداز 5 دوره کاوش امروز دستکندی در این محل وجود دارد که به "شهر زیر زمینی سامن" شهرت پیدا کرده است اما متاسفانه حیات این شهر زیرزمینی در بی توجهی کامل مسولان در خطر است و با وجود تذکرات فعالان حوزه میراث فرهنگی و رسانه ها هنوز اقدام  عملی در این حوزه برای بهبود حال دستکند زیرزمینی سامن اتفاق نیفتاده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ستی و گردشگری استان همدان درباره شهر زیرزمینی سامن به خبرنگار تسنیم گفت: شهر زیرزمینی سامن شامل 50 اتاق در ابعاد مختلف و کانال های حفر شده است که از منظر معماری بسیار جالب و شگفت انگیزاست.

علی خاکسار افزود: بعد از پاکسازی کانال‌های این شهر زیر زمینی 60 اسکلت شناسایی و کاووش شده که با بررسی‌های باستان شناسی و نمونه برداری‌های آزمایشگاهی مشخص شد متعلق به دوره اشکانیان است.

خاکسار بیان داشت: اشکانیان فرهنگ تدفین اجساد را در تاریخ دارند و مردگان خود را در کوزه هایی سفالی در زیر زمین دفن می‌کردند با این فرضیه و با شواهد به دست آمده بیش از هر سلسله تاریخی پیش بینی می‌شود شهر زیرزمینی سامن متعلق به این دوره از تاریخ یعنی سلسله اشکانیان باشد.

وی افزود: از مجموع اسکلت اجساد شناسایی شده، 16 مورد مربوط به مردان، 26 مورد زنان و 14 مورد کودکان است و مابقی تشخیص جنسیت داده نشده است.

خاکسار در مورد کاربری این مکان تاریخی بیان داشت: مطالعات نشان می‌‎دهد که آخرین کاربری شهر زیرزمینی سامن محل دفن مردگان عنوان شده و از اتاقکهای آن نیز به‌عنوان گورخانه یاد می‌شود

خاکسار تصریح کرد: یکی از دغدغه های پیش‌رو برای شهر سامن قرار گرفتن ساختمان اداره مخابرات این شهرستان روی شهر زیرزمینی سامن است.

سامن، معروف ترین دستکند استان همدان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: در استان همدان سه دستکند، نوشیجان، ارزانفود و سامن وجود دارد که سامن از معروفترین آنها به شمار میرود.

مالمیر اظهار داشت: شهر زیرزمینی سامن در عمق  3تا 6 متری از سطح زمین کشف و کاووش شده است که بر اساس مطالعات باستان شناسی مربوط به دوره اشکانیان است.

وی با بیان اینکه در دستکند سامن تا امروز 5کاووش صورت گرفته که برای ادامه عملیات کاوش در این منطقه نیازمند تخصیص اعتبار هستیم، گفت: شهر زیر زمینی سامن یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای کاندیدا ثبت جهانی  آثار تاریخی استان همدان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم کاندیدا شدن شهر زیرزمینی سامن، در فهرست لیست جهانی با توجه به شرایط موجود این شهر زیرزمینی که بخش قابل توجه آن در معبر اماکن مسکونی و شهری قراردارد تا چه حد امکان دارد؟ سوالی است که نگرانی فعالان حوزه میراث فرهنگی و رسانه‌های استان را به دنبال دارد.

دفن شهر زیرزمینی سامن در زیر ساختمان مخابرات این شهرستان قطعا قدرت رقابتی دستکند سامن را برای پیروزی در میدان رقابت با رقبایی که برای کوچکترین اثر تاریخی خود بهترین شرایط را فراهم می‌کنند کاهش می‌دهد.

 

به‌نظر می‌رسد اگر اقدامی برای وضعیت کنونی شهر زیرزمینی سامن صورت نگیرد نه تنها از رقابت قرار گرفتن در لیست جهانی باز می‌ماند بلکه چند صباحی بیشتر عمر نخواهد کرد و چون اجساد دفن شده در خود، در میان هجمه‌های توسعه شهری دچار مرگی بی صدا و خاموش می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه عملیات کاوش در "شهر زیرزمینی سامن" نیازمند تخصیص اعتبار؛ نگرانی فعالان میراث فرهنگی از وضعیت معروف‌ترین دستکند استان همدان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات