87 هکتار جنگ‌کاری در نهاوند انجام شد/کاشت 35 هزار درخت بادام در نهاوند

روز درختکاری در کرمانشاه مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند گفت: امسال با تلاس مهندسان اداره منابع طبیعی شهرستان نهاوند با کاشت ۳۵ هزار نهال بادام بیش از ۸۷ هکتار جنگ‌کاری در این شهرستان انجام شد.

علی ده‌پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نهاوند اظهار داشت: با تلاش مهندسان فنی این اداره و باغداران برای توسعه جنگل‌های نهاوند در اسفندماه سال گذشته اقدام به کاشت 35 هزار هسته بادام شیرین به شکل گلدانی شد تا با این روش در پاییز امسال 87 هکتار جنگل‌کاری بادام انجام شود.

وی گفت: با استفاده از این روش جدید که با این حجم کاری برای نخستین بار در ایران انجام می‌شود 35 هزار هسته بادام شیرین در 35 هزار گلدان کوچک کاشته شد تا در پاییز امسال در عرصه‌های منابع طبیعی این نهال‌های کوچک کاشته شوند.

ده‌پهلوان افزود: تعداد 35 هزار هسته بادام با توجه به جدول برآورد هزینه برای یک هکتار باغ دیم تعداد 200 اصله نیاز است یعنی فواصل 7×7 برای یک درخت برای مناطقی که نزولات کمتر دارند بنابراین بر اساس شرایط خوب آب و هوایی معتدل کوهستانی در نهاوند برای هر هکتار 400 درخت و درنهایت می‌توان 87 هکتار را جنگل‌کاری بادام کرد.

مدیر منابع طبیعی نهاوند بیان کرد: در مناطقی مانند نهاوند که میزان متوسط بارندگی سالیانه نزدیک به 400 میلی‌متر است فواصل گودها 5×5 متر در نظر گرفته می‌شود که حدود 400 نهال در هکتارمی توان کاشت که سالیانه از هر درخت‌بین 10 تا 20 کیلوگرم بادام برداشت می‌شود.

وی عنوان کرد: 4 گونه بادام شیرین، تلخ، ارژن و کوهی در میان جنگل‌های طبیعی و دست کاشت نهاوند موجود است و با شروع فصل بارش‌ها در پاییز 35 هزار گلدان بادام به عرصه‌های سراب‌های گیان‌، گاماسیاب، فارسبان‌، روستاهای کمالوند، سیاه دره خزل، دولت‌آباد، محمودوند، کنگاور کهنه برای کاشت منتقل می‌شوند.

ده‌پهلوان گفت: بادام ازجمله درختانی است که مقاومت به خشکی و سرمای زیاد آن باعث شده در مناطقی که دارای بهار و تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل یا نسبتاً سرد و پرباران با پاییزهای کوتاه‌ مدت هستند به نحوی رشد کند و یکی از خطرات آن سرمای دیررس بهاره می‌باشد که باعث از بین رفتن گل‌ها می‌شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر صادرات بادام رشد چشم‌گیری داشته لذا توجه مسئولان و باغداران به کشت و توسعه آن معطوف شده و به‌طور متوسط از هر هکتار بین 4 تا 5 تن بادام به دست می‌آید و با توجه به اینکه درخت بادام نیاز کمی به آب دارد و پس از استقرار با حداقل میزان آب سازگاری دارد ، در عرصه‌های منابع طبیعی و کوهستانی از طرف باغداران اقدام به کاشت آن می‌شود.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند عنوان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود بارش‌ها و تخریب بیش‌ از حد خاک و مراتع اجرای پروژه‌های آبخیزداری در راستای دست‌یابی به اهداف حفاظت از آب‌ و خاک و بهبود شرایط محیطی و کنترل فرسایش انجام می‌گیرد.

 ده‌پهلوان اظهار داشت: برای غنی کردن و ارتقاء سرانه فضای سبز و جلوگیری از آلودگی هوا در طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس تاکنون 1500 هکتار جنگل دست کاشت با اعتباری بالغ‌ بر 12 میلیارد تومان در چند سال اخیر در نهاوند انجام شد.

وی‌گفت: در شهرستان نهاوند از ابتدای انقلاب تاکنون نزدیک به 9000 هکتار جنگل دست کاشت به‌صورت نهال و بذر درختانی مانند بنه، بلوط، گردو، زالزالک، داغ داغان، زبان‌گنجشک، اقاقیا، چنار، بادام، آلبالوی وحشی، کیکم، گلابی وحشی، سنجد و ده‌ها گونه دیگر در بیشتر اراضی منابع طبیعی نهاوند کاشته شد.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند اظهار داشت: تاکنون بیش از 22 هزار و 154 هکتار جنگل طبیعی و دست کاشت در نهاوند که ادامه سلسله جنگل‌های زاگرس است  احیا و نگهداری شده که نهاوند به لحاظ میزان سرانه جنگل رتبه نخست استان را از مجموع 35 هزار هکتار کل استان داراست.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «87 هکتار جنگ‌کاری در نهاوند انجام شد/کاشت 35 هزار درخت بادام در نهاوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات