كاروانسراسنگی از قدیمی ترین آثار برجا مانده بر سطح شهر زنجان

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛قديمی ترين اثر تاريخی بر جای مانده بر سطح شهر زنجان ، كاروانسرای سنگی مي باشد كه طبق قرائن ، خاصه متون تاريخی يكی از سه كاروانسرايی می باشد كه در دوران اقتدار و حكومت صفويان در اين خط ساخته شده است.

كاروانسرای سنگی به عنوان يك اثر عام المنفعه در محاوره روزمره مردم اين سامان به داش كاروانسرامعروف می باشد و در خارج از بافت قديمی شهر زنجان قرار گرفته كه در روزگار نه چندان دوری مشرف بر مزارع سرسبز و باغات ميوه حومه شهر در محور ارتباطی غرب به شرق قرار داشته است .

اکنودر حال حاضر این کاروانسرا به سفره خانه سنتی تبدیل شده است .

گفته می شود كه شاه عباس كبير دستور مي دهد در سطح كشور در مسير راههاي ارتباطي و به منظور تقويت سيستم تجاری و بازرگانی كه در آن زمان دوران رونق و شكوفائي خود را مي گذرانيد ، حدود 1000 كاروانسرا را بسازند كه با توجه به اينكه عمده مصالح آنها از سنگ بوده به كاروانسراهای سنگی معروف و مشهور می گردند.

ژان باتيست تاورنيه يكی از بزرگترين سياحان قرن هفدهم ميلادي كه دقيق ترين و مبسوط ترين نقشه های جغرافيايي دوران صفويه را تهيه مي نمايد و در ضمن ما را با اوضاع جغرافيايي و اقتصادی و سياسی آن عهد عميقاً آشنا مي كند ، در بين سالهای 1632 تا ( ميلادي ) 1668 شش سفر به مشرق زمين داشته كه در اين مسافرتها بيش از نه بار از ايران ديدن مي كند.

مسافرتهای تاورنيه در زمان سلطنت شاه عباس دوم و شاه سليمان صفوی انجام مي گيرد.

وی در سفر نامه خود ترجمه ابو تراب نوري در صفحه 80 فصل ششم چنين می نويسد ( روز بعد بايد از صحراي پست و بلندي گذشت كه در آنجا داخل دره مي شوند و به زنجان مي رسند زنجان شهر بزرگ و بد بنائيست اما كاروانسرای قشنگي دارد ) با توصيفی كه اين سياح اروپائي ارائه می دهد بايستی كاروانسرای سنگی در اواسط حكومت صفويان داير و آباد بوده باشد.

اكنون از كل ساخت و ساز اين بنای عام المنفعه بيش از يك سوم باقی نمانده از اين رو تعيين و تشخيص سبك و سياق دقيق و معماری و تزئينی آن بر ما نا معلوم و دشوار مي باشد.

اين اثر به شماره 2128 در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است.

انتهای پیام/ن

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كاروانسراسنگی از قدیمی ترین آثار برجا مانده بر سطح شهر زنجان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات