آمریکایی‌ها صریحاً برجام را نقض کرده‌اندبه گزارش جهان، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه نخستین دستور کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم باید درخواست گزارش مجدد از روند اجرای برجام و وضعیت دوران پسابرجام باشد، اظهار داشت: معتقدم باید مقامات وزارت امور خارجه درباره رایزنی های سیاسی و اجرای برجام به مجلس گزارش بدهند.
 
وی افزود: بخشی از گزارش نیز به موضوع اقتصاد بین‌الملل مرتبط است که مسئولان اقتصادی کشور باید به طور مستند و آماری مشخص کنند که در اجرای برجام چه موانعی وجود دارد و چه دستاوردهایی شکل گرفته است.
 
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس دهم خودش را نسبت به قوانین مصوب مجالس قبلی ملزم و پایبند می‌داند، ادامه داد: در رابطه با مجالس گذشته، سه قانون اصلی در حوزه هسته‌ای وجود دارد که دو قانون مربوط به مجلس هفتم و یک قانون مربوط به مجلس نهم است.
 
فلاحت‌پیشه گفت: قانون مصوب مجلس هفتم شامل قانون «الزام دولت به تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای» و قانون «الزام دولت به پایان دادن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت» می‌شود.
 
وی تصریح کرد: در رابطه با قانون اول باید حق ایران به رسمیت شناخته شود و در ارتباط با قانون دوم نیز اگر پرونده ایران همچنان گیر شورای امنیت باشد، مجلس دولت را موظف می‌کند که از اجرای پروتکل الحاقی خودداری کند.
 
این کارشناس روابط بین‌الملل اظهار داشت: قانون سوم نیز، قانون «اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام» مصوب مجلس نهم است که مجلس دهم نیز خودش را نسبت به آن موظف می‌داند که بر اجرا نظارت کند.
 
آمریکایی‌ها کمتر از ۱۰ درصد برجام را اجرا کرده‌اند
 
فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سئوال که با توجه به مجموعه اقدامات آمریکایی‌ها از جمله برداشت۲ میلیارد دلاری از اموال ملت ایران آیا برجام نقض شده است یا خیر، تصریح کرد: من برداشت از دارایی‌های ملت ایران را نقض صریح برجام می‌دانم.
 
وی توضیح داد: معتقدم حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد برجام را اتحادیه اروپا اجرا کرده است و کشورهای دیگر نیز آن را اجرا کرده‌اند، اما آمریکایی‌ها به سختی کمتر از ۱۰ درصد آن را اجرا کرده‌اند.
 
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس دهم با تاکید بر اینکه درصد اجرای برجام از سوی کشورهای مختلف دخیل در قالب یک گزارش مشخص شود و سپس مجلس وارد موضوع شود، اظهار داشت: وزارت امور خارجه و مسئولان اقتصادی دولت باید در قالب سه قانون موجود در حوزه هسته‌ای به مجلس بیایند و گزارش کاملی از روند اجرای برجام بدهند.
 
فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سئوال که آیا کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ باید در حال حاضر تشکیل شود یا خیر، تصریح کرد: مفروض من این است که برجام به طور صریح نقض شده است، اما اجازه بدهید تا گزارش دستگاه‌های مختلف را در مجلس دریافت کنیم و سپس در این رابطه اظهارنظر کنیم.
 
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس قانون اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام که به تصویب مجلس نهم رسید، وزارت امور خارجه موظف است هر سه ماه یکبار گزارش کاملی از روند اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه دهد و این کمیسیون نیز موظف است بر اساس این گزارش، هر شش‌ماه یک‌بار به صحن علنی مجلس گزارش دهد؛ نخستین گزارش سه ماهه روند اجرای برجام اواخر فروردین ماه امسال به صورت مکتوب از وزارت امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم ارائه شد که بخش قابل توجهی از اعضای کمسیون معتقد بودند با توجه به شرایط پس از اجرای برجام، اقدامات طرف مقابل و گزارش وزارت امور خارجه، برجام نقض شده است.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمریکایی‌ها صریحاً برجام را نقض کرده‌اند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات