بندر «گوا» رقیب فعالیت های ایران در چابهار

این سایت در ادامه افزوده است : محمد پیرملازهی در خصوص با همکاری سه جانبه ایران،هند و افغانستان و عدم حضور پاکستان در این همکاری منطقه ای اظهار داشت: پاکستانی ها با برخورداری از بندر «گوا» رقیبی برای فعالیت های ایران در بندر چابهار محسوب می شوند بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که در زمان انعقاد توافق تهران مقاماتی از این کشور هم حضور می داشتند.
کارشناس حوزه شبه قاره هند در گفت وگو با امیدهسته ای، افزود: بندر گوا با سرمایه گذاری 46میلیارد دلاری چینی ها در برابر بندر چابهار قدعلم کرده است و به نوعی رقابت پشت پرده ای هم با یکدیگر دارند.
وی همچنین در مورد تاثیرپذیری پاکستانی ها از عربستان در مناسبات منطقه ای با ایران،گفت: سیستم حاکمه پاکستان روابط بسیار نزدیکی با سعودی ها دارد اما به جهت همسایگی با ایران تمایلی ندارد که در زمین عربستان بازی کند.
ملازهی ادامه داد: ریاض سال هاست که سرمایه گذاری بسیار هنگفتی در روابط خود با اسلام آباد انجام داده است اما به هر حال تهران نیز همسایه ای با 900کیلومتر مرز مشترک است که در بحث های امنیتی اشتراک نظرهای فراوانی با اسلام آباد دارد.
به عقیده ملازهی ایران و پاکستان در بسیاری از بحث های منطقه ای به ویژه مبارزه با گروه های مافیایی مواد مخدر با یکدیگر هم عقیده و هم نظر هستند.
وی متذکر شد: موضع فعلی پاکستان برای عربستان هم قابل قبول است به همین جهت حتی زمانیکه با پاسخ منفی اسلام آباد در حمله به یمن مواجه شد مخالفت چندانی در برابر آن انجام نداد.
این کارشناس شبه قاره هند، با یادآوری قدرت سیستم اطلاعاتی پاکستان در این کشور ادامه داد: این سیستم ترسیم کننده سیاست خارجی پاکستان و هرآنچه به روابط این کشور با دیگران است،می پردازد.
ملازهی افزود: برخلاف برخی از افراد که معتقدند سازمان اطلاعات نظامی پاکستان تمایل چندانی به همکاری های دوجانبه با ایران ندارد گمان نمی کنم که ISI هدفی برای ورود به این دست از مسائل و ایجاد تنش در روابط تهران و اسلام آباد داشته باشد.
منبع : سایت امید هسته ای ایرانیان
زمان انتشار : 12 خرداد 95

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بندر «گوا» رقیب فعالیت های ایران در چابهار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات