دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای

گردشگری مذهبی و گردشگری غذا، دو عامل مهم در افزایش تعداد گردشگران ترکیه ای در سفر به ایران است.

به گفته عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه، گردشگری مذهبی و گردشگری غذا، دو عامل مهم در افزایش تعداد گردشگران ترکیه ای در سفر به ایران است؛ دو صورت از گردشگری که در صورت معرفی شایسته ظرفیت های گردشگری ایران به مردم ترکیه و تکیه بر جاذبه های مذهبی و فرهنگ غذایی مردم این کشور، آمار سفرها از ترکیه به ایران را به شکل قابل توجهی بیشتر خواهد کرد.

تبلیغات و بازاریابی، یکی از ارکان اصلی جذب گردشگران خارجی است و دولت ها و دست اندرکاران صنعت گردشگری کشورهای سرآمد در این صنعت، با رقم بالای سرمایه گذاری در این حوزه، نتایج درخشان آن را به وضوح دیده اند.

در واقع پیش از آنکه اشکال دیگری از تبلیغات همچون معرفی دهان به دهان که به باور بسیاری از فعالان صنعت گردشگری و همچنین تحقیقات موجود، در ردیف موثرترین انواع تبلیغات است، رسالت معرفی جاذبه های گردشگری یک منطقه را بر عهده گیرد، معرفی ابتدایی یک مقصد است که سبب جذب گردشگران می شود و پس از آن همین افراد خود به عنوان یک مبلّغ عمل می کنند. ورود به بازار گردشگری جهان درحالی که تقریبا همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه به اهمیت این صنعت به عنوان یکی از راه های پایدار رشد اقتصادی پی برده اند، نیازمند ارائه و معرفی ظرفیت های کمتر دیده شده و دیده نشده است.

در چنین فضای رقابتی، چگونگی معرفی و شناساندن خود به بازارهای هدف و همچنین به کارگیری راه ها و روش های کارآمد بازاریابی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به همین میزان نیازمند اختصاص بودجه است. کارشناسان معتقدند، وظیفه برداشتن گام های اساسی در این ارتباط، آن هم در زمانی که صنعت گردشگری کشور نوپا محسوب می شود، بر عهده دولت است. در همین حال اما نهاد متولی گردشگری در کشور نیز کمبود بودجه و شرایط بد اقتصادی را مانع اختصاص بودجه لازم برای این مهم عنوان می کند. با این همه بخش خصوصی هم انجام تبلیغات وسیع را از عهده امکانات مادی و اجرایی خود خارج دانسته و انجام تبلیغات گسترده و پرقدرت را از ضروریاتی می داند که مسوولان گردشگری کشور باید آن را در راس برنامه های خود قرار دهند.

ایرانی ها در معرفی ایران کم کاری کرده اند!

عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه - کشوری که به عنوان نمونه ای موفق در کسب درآمد ارزی از این صنعت مورد توجه است و سالانه بیش از 40 میلیون نفر گردشگر خارجی را میزبانی می کند - به «دنیای اقتصاد» گفت: «ایرانی ها خود باید کشورشان را به مردم ترکیه معرفی و آنها را برای سفر به ایران ترغیب کنند؛ پس از این اتفاق است که کار ما آغاز می شود و برای علاقه مندان به این سفر تور برگزار خواهیم کرد.»

ارطغرل کارااوغلو که چندی پیش به همراه وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه و هیاتی از عالی ترین فعالان این صنعت برای شرکت در چهارمین کمیته فنی مشترک فعالان بخش گردشگرى ايران و ترکيه به کشورمان آمده بود، در ادامه افزود: «مردم ترکیه به علت شناخت اندک خود از ایران کمتر به این مقصد سفر می کنند که این عدم شناخت به علت ضعف تبلیغات و کاستی های بازاریابی است.»

به رغم همسایگی دیرینه دو کشور ایران و ترکیه و اشتراکات بسیار زیاد فرهنگی، تاریخی و مذهبی و درحالی که هر ساله ایرانی های زیادی، ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود برمی گزینند، مردم ترکیه برای سفر به ایران چندان اشتیاقی از خود نشان نمی دهند. موضوعی که آمارهای موجود نیز آن را تایید می کنند. در همین حال وزیر گردشگری ترکیه نیز در نشست کمیته مشترک دوکشور اعلام کرده بود که ترکيه در سال 2015 از يک ميليون و 700 هزار ايرانى ميزبانى کرده است. همچنين در سه ماه نخست سال جارى 405 هزار نفر از ايران وارد ترکيه شده اند که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه آن در سال قبل، يک و نيم درصد رشد داشته است.

ماهر اونال در ادامه سخنانش بر عدم موازنه تعداد گردشگران تبادل شده میان دو کشور تاکید و تصریح کرده بود: «این در حالی است که در اين مدت تنها 163 هزارنفر شهروند ترکيه به ايران سفر کرده اند که از اين منظر بايد تلاشمان را براى افزايش تعداد گردشگران ترکیه که ايران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب مى کنند، بيشتر کنيم.»

ظرفیت های ایران برای جذب ترکیه ای ها

مشاور انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه درحالی که شناخت خود را از ایران محدود می دانست، اظهار کرد: «من شناخت چندانی نسبت به ایران ندارم اما همین قدر می دانم که این کشور از زمینه تاریخی مناسبی برای جذب گردشگران ترکیه برخوردار است.» وی همچنین وجود تعداد قابل توجهی از مسلمانان شیعه در ترکیه را یکی دیگر از پتانسیل های موجود در این کشور برای فعالان گردشگری ایران دانست و گفت: «پررنگ بودن فاکتورهای تشیع در ایران عامل مساعدی برای جذب گردشگران شیعه ترکیه به این کشور است که در این مورد نیز اقدامات لازم صورت نگرفته است.» کارااوغلو در پاسخ به این پرسش که جز زمینه مذهبی و تاریخی، چه عامل دیگری می تواند برای مردم ترکیه جذاب و به عنوان یک عامل در انتخاب مقصد سفرشان موثر باشد، بیان کرد: «فرهنگ غذا و پخت و پز در دیگر کشورها برای مردم ترکیه بسیار جذاب است و از این رو گردشگری غذا می تواند بستر دیگری برای جذب گردشگران ترکیه به ایران باشد.»

عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه با تاکید دوباره بر اهمیت تبلیغات برای شناساندن ظرفیت های گردشگری ایران به مردم ترکیه، ورود جدی به این حوزه را مهم ترین عامل در تغییر موازنه موجود در تبادل گردشگر میان این دو کشور همسایه عنوان و خاطرنشان کرد: «ایران از طریق رسانه های مختلف باید خود را به دنیا معرفی و چهره مثبتی از خود به نمایش گذارد؛ اسم ایران باید شنیده و اشتیاق ها برای سفر به این کشور تقویت شود.»

به گفته این فعال گردشگری ترکیه، ایتالیا، یونان و کشورهای حوزه بالکان از مقاصد عمده گردشگران ترک به شمار می روند که به ترتیب به دلیل برندها، نزدیکی مسافت و سفر بدون ویزا و ارتباطات فامیلی و سازه های مشترک تاریخی مورد توجه گردشگران این کشورند.

بر اساس همین گفته و به باور کارشناسان گردشگری، برندسازی و پس از آن ارائه و معرفی این برند به گردشگران کشورهای دیگر، تنها عامل افزایش تقاضا برای ورود به هر کشوری است که متاسفانه ایران در این زمینه ها بسیار ضعیف عمل کرده است. با این همه عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه نسبت به آینده روابط گردشگری میان دو کشور، به نحوی که ایران نیز از این ارتباط به همان اندازه که ترکیه منتفع می شود، بهره مند شود، ابراز خوش بینی و بر حل مشکل صدور اجازه برای پروازهای چارتری میان دو کشور تاکید کرد.

سرمایه گذاری و ایده پردازی برای تبلیغات و معرفی جاذبه های گردشگری یک کشور نوپا در زمینه گردشگری به مردم دیگر کشورها که به رونق این صنعت از طریق جذب گردشگران خارجی فکر می کند، شرط لازم و اولیه ورود به این عرصه است. رایزنی با کشورهای مدنظر برای گسترش تعاملات گردشگری و نشاندن فعالان بخش خصوصی این صنعت پای میز مذاکره وهمچنین امضای تفاهم نامه ها و قراردادها، به تنهایی نخواهد توانست سبب رونق گردشگری کشور شود و تا زمانی که شهروندان کشور مورد نظر شناختی نسبت به کشورمان نداشته باشند، در این خصوص کنجکاو نشوند و حس و پیوندی مشترک با فرهنگ و مردم ایران پیدا نکنند، ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نخواهند کرد.

بدیهی است که در چنین شرایطی، برنده این میدان، کشورهایی خواهند بود که به اندازه کافی در مسیر معرفی سرزمین خود گام برداشته و برای صنعت گردشگری کشورشان برندسازی کرده اند. از این رو به نظر می رسد که پیش نیاز همه این فعالیت ها، گسترش میزان و محدوده تبلیغات گردشگری در کشورهای مورد نظر است؛ اقدامی که گرچه نیازمند اختصاص و صرف بودجه و هزینه است ، اما اجتناب ناپذیر بوده و در کوتاه مدت نیز این سرمایه ها برگشت پذیر است.

گردشگری ایران ، ترکیه ، گردشگران ترک ، گردشگری مذهبی ، گردشگری غذا هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 4 + 11 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ هزینه اضافی مهمانان خارجی در کاخ گلستان هزینه اضافی مهمانان خارجی در کاخ گلستان 15 گردشگر آمریکایی منتظرند تا راهنما برایشان بلیت ورودی کاخ جهانی گلستان را تهیه کند. فروشنده بلیت می گوید اوراق را تمام کرده است. گردشگران می خواهند کاخ را ببینند... ^ نیمی از قلب من برای همیشه در ایران خواهد ماند نیمی از قلب من برای همیشه در ایران خواهد ماند آقای Tommaso De Rosa استاد آشپزی دانشگاه ISIS De Gennaro ناپل ایتالیا و سرآشپز بین المللی که برای یک دوره 5 روزه آموزش پخت و پز ایتالیایی به تهران آمده بود با انتشار متنی احساسی تهران را ترک کرد... ^ لزوم ایجاد برندهای برتر در صنعت گردشگری کشور لزوم ایجاد برندهای برتر در صنعت گردشگری کشور یکی از مهم ترین نیازهای کشور ایجاد برندهای برتر در صنعت توریست و گردشگری است، این برندها باید امکان پذیرایی از میهمانان خارجی را فراهم کرده و امکان رقابت با نمونه های مشابه خارجی را داشته باشند... خبرهای جدید ادامه ... دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت پل های سیل زده لرستان در نوبت ثبت جهانی هزینه اضافی مهمانان خارجی در کاخ گلستان نیمی از قلب من برای همیشه در ایران خواهد ماند برقراری پرواز مشهد - آبادان تلاش بوئینگ برای ورود به بازار صنعت هوانوردی ایران محوطه برج گنبدکاووس در آتش ناهماهنگی ها سوخت لزوم ایجاد برندهای برتر در صنعت گردشگری کشور خبرهای پربازدید برقراری پرواز مشهد - آبادان نیمی از قلب من برای همیشه در ایران خواهد ماند هزینه اضافی مهمانان خارجی در کاخ گلستان نقشه سوئیسی برای جذب گردشگران ایرانی پل های سیل زده لرستان در نوبت ثبت جهانی اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تور و آژانسها میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات