ضرورت بازنگری و بازتعریف در حوزه اوقات فراغت

شرکت کنندگان در این میزگرد بر لزوم مشارکت جدی مردم و رسانه ها در خصوص بازتعریف اوقات فراغت برای رسیدن به نگرش درست در این حوزه، استفاده صحیح از تمام ظرفیت های موجود، هم افزایی دستگاه های متولی غنی سازی اوقات فراغت و افزایش حساسیت خانواده ها نسبت به هزینه کردن ها برای سلامت جسمی و روحی فرزندان و پیشگیری از آسیب های مختلف اجتماعی تاکید کردند.
میزگرد اوقات فراغت ایرنای مرکز زنجان با حضور مرتضی تمجیدی مدیرکل آموزش و پرورش، سید ارسلان حسینی مدیرکل ورزش و جوانان، مسیح الله سلطانی مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان و دکتر یوسف بیانلو استاد دانشگاه و جامعه شناس برگزار شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: ارتباط و انسجام بهتری باید میان برنامه های اوقات فراغت و تابستان با آموزش های دوره تحصیلی وجود داشته باشد و اجرای برنامه ها طوری نباشد که 9 ماه سال تحصیلی که برنامه های آموزشی برای دانش آموزان اجرا می شود در فصل تابستان رها شود.
مرتصی تمجیدی اظهارکرد: آموزش و پرورش به تنهایی متولی غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نیست چرا که خانواده ها باید قبل از این دستگاه آموزشی و تربیتی برای اوقات فراغت فرزندان خود برنامه ریزی داشته باشند.
وی ادامه داد: دستگاه ها و نهادهای دیگری نیز هستند که برای اوقات فراغت دانش آموزان برنامه ریزی دارند و 28 دستگاه فرهنگی در سطح استان زنجان در کنار سایر برنامه های عادی برای تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان برنامه هایی دارند.
تمجیدی یادآورشد: برای پرهیز از موازی و دوباره کاری باید انسجام و وحدت رویه ای در اجرای برنامه های این تعداد دستگاه اجرایی وجود داشته باشد و در آموزش و پرورش سعی می شود تا به همه نیازهای فرهنگی دانش آموزان توجه شود و این مساله به صورت تک بعدی نباشد.
وی افزود : از جمله برنامه هایی که از دو سال قبل آغاز شده و ادامه دارد توجه به مهارت آموزی دانش آموزان در فصل تابستان است، چرا که آموزش طول دوره تحصیلی دانش آموزان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سایر اداره ها باید در این فصل مهارت افزایی باشد تا دانش آموزان در طول 12 سال دوره تحصیلی خود فاقد مهارت های لازم نباشند.

**برنامه ها باید هدف دار، مفرح و موجب توسعه ارتباط اجتماعی دانش آموزان باشد
معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان نیز در ادامه این نشست گفت: این دستگاه آموزشی به دنبال پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان نیست بلکه به دنبال بهینه کردن و غنی سازی آن است.
محمود عباسی با بیان اینکه سعی می شود از آموزش های مستقیم دانش آموزان جلوگیری شود چرا که آموزش غیر مستقیم تاثیرگذار تر است، افزود: دین مبین اسلام نیز بر بهینه سپری کردن زمان و عمر تاکید کرده است.
وی ادامه داد: تابستان سال گذشته از 424 پایگاه شهری و روستایی غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان 124 پایگاه در مناطق روستایی فعال بود.
معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: 83 هزار نفر رشته دانش آموز دختر و پسر در برنامه های این پایگاه ها شرکت کرده بودند.
عباسی ادامه داد: آموزش و پرورش عضوی از ستاد ساماندهی اوقات فراغت دانش آموزان است.
وی افزود: آسیب های اجتماعی رابطه معنی داری با اوقات فراغت نوجوانان و جوانان دارد بر این اساس باید با هر امکاناتی اجرای برنامه اوقات فراغت دانش آموزان را به لحاظ کمی و کیفی ارتقا داد.
معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان به تاثیر مثبت اوقات فراغت در کاهش بزه، جرم و ناهنجاری های اجتماعی اشاره کرد و گفت : برخلاف تنگناهای این دستگاه پیش بینی می شود 380 پایگاه اوقات فراغت در مناطق و نواحی 14 گانه آموزش و پرورش استان زنجان راه اندازی شود.

** باید به اوقات فراغت به عنوان یک حوزه تخصصی نگریست
استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: آنچه که در کشورهای پیشرفته و جهان اول برای اوقات فراغت وجود دارد و به عنوان مقوله مهم در زندگی اجتماعی به ویژه زندگی مدرن شهری مطرح می شود، با آنکه در جامعه جهان سوم و کشورهای جهان سوم مطرح می شود، متفاوت است.
یوسف بیانلو افزود: در کشورهای پیشرفته به موضوع اوقات فراغت به عنوان یک بحث تخصصی نگاه می شود در حالی که در کشورهای جهان سوم، نگاهی که به حوزه اوقات فراغت وجود دارد، نگاه حاشیه ای است و هرجا که فرصت پیش آمد و وقت خالی وجود داشت، اوقات فراغت محسوب می شود.
وی یادآورشد: در حالی که در نگاه علمی و سیستمی برای اوقات فراغت به عنوان یک حوزه تخصصی برنامه ریزی می شود و به نوعی مکمل فرآیند آموزش به شمار می آید.
بیانلو اظهارکرد: ما اینجا به طور مشخص بر روی دانش آموزان که پایه جامعه هستند و بناست در آینده نقش های مهمی را بر عهده بگیرند، متمرکز شده ایم.
این جامعه شناس گفت: زمانی که نگاه به صورت سیستمی، علمی و تخصصی شد، نیاز هست که ما هم ریشه ای به آن بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: ضمن آنکه اقدامات بسیار خوبی انجام شده، اما در برخی نقاط آمار سازی شده و در برخی دیگر نگاه واقع بینانه وجود داشته است که به حتم مورد قضاوت افکار عمومی قرار می گیرد.
بیانلو ادامه داد: موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، لزوم بازنگری یا بازتعریف در حوزه اوقات فراغت است.
این استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: همه قشرهای جامعه نیاز به اوقات فراغت دارند، اوقات فراغتی که با برنامه ریزی و حساب شده باشد به گونه ای که همه اقشار جامعه از آن استفاده کنند.
وی اضافه کرد: بحث بازنگری در اوقات فراغت موضوع خیلی مهمی است، اگر بحث باز تعریف اوقات فراغت به معنای علمی را تعریف کنیم، آن وقت می بینیم که مسائل بسیار مهم دیگری مطرح می شود.
بیانلو ابراز کرد: وقتی نگاه به اوقات فراغت علمی و تخصصی شد، پوشش اوقات فراغت هم بحث مهمی می شود که کار یک دستگاه نیست.
این استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: لازم است که به این حوزه فرابخشی نگاه کنیم و دستگاه های متولی امر وارد شوند و در کنار هم برنامه ریزی هایی را اجرا کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان نیز در ادامه گفت: باید غنی سازی اوقات فراغت به فرهنگ تبدیل و برنامه ها به صورت کیفی و کمی تقویت شود.
تمجیدی تابستان را فرصت خوبی برای ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی دانست و افزود: این مساله باید با کمک نهاد کتابخانه ها محقق شود.
** برنامه ریزی ها و امکانات موجود برای غنی سازی اوقات فراغت، پاسخگوی نیاز جوانان نیست
مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: اوقات فراغت در همه جوامع از حساسیت خاصی برخوردار است ولی برخلاف برنامه ریزی های مختلفی که در جامعه ما برای آن انجام می شود، پاسخگوی جامعه هدف به ویژه جوانان نیست.
سید ارسلان حسینی با بیان اینکه اقشار مختلف در زمان فراغت به طور معمول از اماکن ورزشی استفاده می کنند، گفت: در زمان حاضر حدود 220 مکان ورزشی در سطح استان در اختیار اداره کل ورزش و جوانان است که بیش از 90 مکان ورزشی در نقاط محروم استان به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی به آیین نامه اجرایی ماده 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در خصوص واگذاری و اجاره اماکن مازاد دستگاه های دولتی به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: با اجاره اماکن ورزشی به بخش خصوصی زمینه خدمت رسانی به مردم نقاط محروم از بین می رود چراکه بخش خصوصی در قبال ارائه خدمات به شهروندان هزینه دریافت می کند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: تمهیداتی اندیشیده شده است تا از همه ظرفیت های ورزشی این استان برای غنی سازی اوقات فراغت اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان بهره برداری شود.
وی محدویت استفاده دختران و بانوان از اماکن ورزشی را از مسائل و مشکلات جدی بر شمرد و افزود: در این زمینه نیاز به فرهنگ سازی داریم تا با مشارکت خانواده ها، دختران و بانوان بتوانند ساعت های بیشتری را از اماکن ورزشی استفاده کنند.
حسینی به فرسودگی تعداد قابل توجهی از اماکن ورزشی در سطح استان زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: در زمان حاضر امکانات موجود پاسخگوی نیاز جامعه هدف نیست.
وی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رشد 57 درصدی تعداد پایگاه های تابستانی غنی سازی اوقات فراغت نسبت به سال 93 در استان زنجان بودیم، یادآور شد: تلاش ما در ستاد ساماندهی امور جوانان باید به سمتی برود که خانواده ها با احساس امنیت، فرزندان خود را برای گذران اوقات فراغت به پایگاه ها و مراکز مربوطه هدایت کنند.
** اوقات فراغت از دغدغه های هر ساله مسئولان فرهنگی و اجتماعی کشور است
مدیرکل امور اجتماعی استاندار زنجان گفت: هر ساله یکی از دغدغه های مسئولان در حوزه های فرهنگی و اجتماعی، اوقات فراغت است و استانداری به عنوان یک نهاد نظارتی و هماهنگ کننده همواره آن را دنبال می کند.
مسیح الله سلطانی افزود: استانداری زنجان به لحاظ حاکمیتی موارد را در دستور کار کارگروه فرهنگی و اجتماعی قرار می دهد و مرجع تصمیم گیری در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی است و ما در ابتدای امسال بحث تدوین برنامه های عملیاتی را داشته ایم.
وی یادآورشد: از بین 300 برنامه ای که از 22 دستگاه فرهنگی و اجتماعی دست ما رسیده، کار کارشناسی بر روی 160 برنامه تمام شده و در کارگروه مطرح و مصوب شده و از این میان 40 برنامه در حوزه جوانان است.
سلطانی اظهار کرد: ضمن آنکه فقط بخشی از برنامه ریزی ها، قابل تفکیک هستند و از عمده برنامه های فرهنگی و اجتماعی اغلب مردم منتفع می شوند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: استانداری برنامه دستگاه ها را رصد می کند، مسئولیت اجرایی ندارد اما پیگیر است که بحث اوقات فراغت در سطح فراگیرتری اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: 170 هزار دانش آموز زنجانی در سنی قرار دارند که باید برای اوقات فراغت آنان برنامه ریزی شود و حدود 75 هزار دانشجو وجود دارد که اوقات فراغت آنان نیز نیازمند برنامه ریزی است.
سلطانی تاکید کرد: ضمن آنکه همه مسائل را نباید از دولت بخواهیم و از سویی خود دولت این امکانات را ندارد و هم آنکه دستگاه های دولتی نگاهی هم به مشارکت خود مردم دارند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: در بحث اوقات فراغت باید سه ضلع خانواده ها، دانش آموزان و دانشجویان و دستگاه های دولتی را در نظر گرفت و از ظرفیت آنان برای اجرای برنامه ها استفاده کرد.
وی ابراز کرد: خانواده ها برای آینده فرزندان خود در هر زمینه هزینه می کنند و به تبع آن باید در این بخش نیز برنامه ریزی و هزینه داشته باشند تا بتوان به نتایج شایسته و در خورد توجهی دست یافت.
سلطانی با بیان اینکه در بسیاری مواقع برنامه ریزی برای اوقات فراغت از سوی خانواده ها مهم گرفته نمی شود، عمده گرفتاری های کنونی در بحث آسیب های اجتماعی را مربوط به جوانان خواند.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: بحث آسیب های اجتماعی خیلی جدی است به ویژه در سنین جوانی که به دغدغه ای برای خانواده ها و مسئولان تبدیل شده است که بحث اوقات فراغت و برنامه ریزی برای آن می تواند منجر به کاهش این آسیب ها شود.
** لزوم نیازسنجی از جامعه هدف و ارزیابی اثربخشی برنامه های اوقات فراغت
مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان بر مشارکت خانواده ها در غنی سازی اوقات فراغت برای فرزندان تاکید کرد و گفت: توسعه فعالیت های فراغتی مفید و ثمربخش، نیازمند اختصاص وقت و هرینه از سوی خانواده ها برای آن است.
حسینی افزود: در جامعه ما خانواده ها برای امور آموزشی فرزندان هزینه های متعددی می کنند ولی در امر غنی سازی اوقات فراغت این وضعیت مشاهده نمی شود و به نوعی این موضوع چندان جدی گرفته نمی شود.
وی با بیان اینکه آثار ورزش و هزینه برای آن، علاوه بر پر کردن اوقات فراغت افراد جامعه، در افزایش سلامتی و کم شدن هزینه درمان نیز تاثیر بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: در موضوع اوقات فراغت و سوق دادن افراد جامعه به سمت فعالیت های ورزشی نباید محدودیت هزینه قائل شد چرا که هزینه در این بخش به نوعی یک سرمایه گذاری محسوب می شود که در نتیجه آن ما دارای جامعه سالم و شاداب تری می شویم.
** مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: چنانچه امکانات محدود در این دستگاه چند برابر هم شود این مساله برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان کفایت نمی کند و نیازمند استفاده از ظرفیت همه دستگاه های اجرایی هستیم.
تمجیدی اظهارکرد: خانواده ها نباید برای پرکردن اوقات فراغت فرزندان خود بی تفاوت باشند متاسفانه بی تفاوتی از طرف خانواده هاست که باید قبل از اقدام دستگاه های اجرایی برای برنامه اوقات فراغت خود خانواده ها عزم خود را در این خصوص جدی کنند.
وی تاکید کرد: از برگزاری برنامه های اردویی توسط بنیاد علوی در مناطق روستایی استان زنجان خبرداد و افزود: امسال برای اولین بار 500 نفر از دانش آموزانی که تاکنون به زیارت نرفته اند به سفرهای زیارتی اعزام خواهند شد.
** نیازمند سیاست گذاری مدون و مشخص در غنی سازی اوقات فراغت هستیم
مدیر کل ورزش و جوانان استان زنجان با بیان اینکه نیازمند بازنگری جدی در برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت هستیم، گفت: غنی سازی اوقات فراغت منحصر به قشر خاصی نیست و حقوق همه افراد و اقشار جامعه باید در این زمینه مدنظر قرار داده شود.
حسینی اظهار کرد: برنامه ریزی و سیاست گذاری برای اوقات فراغت باید مرجع واحدی داشته باشد و از موازی کاری و انجام کارهای غیر تخصصی در این زمینه خودداری شود.
وی با بیان اینکه در زمینه برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت نیازمند سیاست گذاری مدون و مشخصی هستیم، اظهار کرد: لازم است در این خصوص استفاده درست و منطقی از تمام ظرفیت های موجود در سطح سازمان ها و دستگاه های اجرایی صورت گیرد.
وی به ضرورت افزایش امکانات و ایجاد جاذبه در محیط های ورزشی اشاره کرد و افزود: این امور باعث جذب و ماندگاری بیشتر افراد جامعه در محیط های ورزشی می شود.
** اوقات فراغت به موضوعی فرعی در جامعه تبدیل شده است
استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: خلاف کشورهای پیشرفته، در ایران موضوع اوقات فراغت به عنوان بحثی فرعی مطرح می شود.
بیانلو افزود: اوقات فراغت در کشورهای جهان سوم و ایران تعریف درستی ندارد.
وی یادآورشد: از این اوقات در خانواده ها، جامعه و هم ساختار دولتی تعریف درستی وجود ندارد و وقتی این نگاه وجود دارد، باور برای اجرای برنامه های عملیاتی در این بخش وجود نخواهد داشت.
بیانلو با بیان اینکه اوقات فراغت را به عنوان یک بخش مکمل آموزش می بینم، اظهار کرد: ما معتقدیم که برای اوقات فراغت باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که خلاهای موجود در حوزه آموزش را تکمیل و یک تفریح و استراحت برای بازسازی قوا و آماده شدن برای سال جدید ایجاد کند.
این استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: این موضوع در حالی مطرح می شود که در واقعیت اینگونه نیست و به همین دلیل آمارهای آسیب های اجتماعی روز به روز نگران کننده می شود.
وی خاطرنشان کرد: باید از اوقات فراغت یک باز تعریف و در مورد آن در رسانه ها فرهنگ سازی شود.
بیانلو ادامه داد: وقتی فرهنگ و نگرش درست ایجاد شود به این باور می رسیم که اوقات فراغت چه اهمیتی دارد.
این استاد دانشگاه و جامعه شناسی گفت: ما در اوقات فراغت به بحث اقشار متوسط نمی رسیم چه برسد به اقشار ضعیف.
وی تاکید کرد: در صورتی که دانش آموزان آموزش دیده وارد جامعه شوند، مشکلی نیست اما اگر برنامه ریزی برای اوقات فراغت وجود ندارد و آنان به مسیری سوق می یابند که نباید، برای ما چالش ایجاد می کند.
بیانلو اضافه کرد: در این شرایط تلاش مسئولان تحت الشعاع نبود امکانات و برنامه ریزی قرار می گیرد.
این جامعه شناس گفت: باید همه دستگاه های فرهنگی و اجتماعی وارد شوند و متوجه باشند که اوقات فراغت موضوعی فرابخشی است و یک دستگاه به تنهایی نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد.
وی ابراز کرد: اغلب باید کار فرهنگ سازی و رسانه ای برای بهره برداری حداکثری از ظرفیت های حداقلی انجام شود.
بیانلو تصریح کرد: بین آنچه که در حوزه آموزش مطرح است با مسائلی که در اوقات فراغت طرح می شود، شکاف وجود دارد.

** فضای مفرح و شاد برای دانش آموزان با امکانات کم موجود باید ایجاد شود
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: زمانی در این حوزه موفق خواهیم بود که با استفاده از امکانات کم موجود، فضایی مفرح و شاد برای دانش آموزان فراهم کنیم.
مرتض تمجیدی یادآورشد: باید در کنار برنامه های سخت افزاری برنامه نرم افزاری خوبی داشته باشیم.

** اتاق فکر تخصصی برای اتاق فکر تشکیل شده است
معاون فرهنگی و آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: در ستاد اوقات فراغت دانش آموزان اتاق فکر تخصصی تشکیل و در این اتاق سیاست ها و ایده های جدیدی ارائه شد.
عباسی اظهارکرد: غنی سازی اوقات فراغت تنها ورزش نیست بلکه باید موضوع هدفمند بودن نیز مد نظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: فشار نامرئی غول نامبارک کنکور در سال های اخیر در تابستان نیز بسیاری از نوجوانان را تحت فشار روانی قرار داده است که این موضوع آسیب های جسمی و روحی به آنان وارد می کند.
معاون فرهنگی و آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: اگر بین این دستگاه و نهاد خانواده همسویی وجود نداشته باشد تناقض در اجرای برنامه ها پیش خواهد آمد.
عباسی بر کاهش موازی کاری دستگاه های عضو ستاد اوقات فراغت تاکید کرد و افزود: باید برنامه های اوقات فراغت همسویی داشته باشد و نقش هدایتگری را ایفا کند.
وی ادامه داد: از برگزاری اردوهای تفریحی، فرهنگی و زیارتی غافل شدیم چرا که بهترین و موثرترین تربیت ها در اردوهاست و غفلت از برگزاری آن می تواند آسیب زا باشد.
** ظرفیت فرهنگیان می تواند برای اوقات فراغت به کار آید
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: این دستگاه آمادگی دارد تا از ظرفیت بالای فرهنگیان برای اجرای برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در میان دستگاه های اجرایی استان بهره مند شود.
تمجیدی اظهارکرد: دستگاه هایی که برای فرزندان کارکنان خود برنامه اوقات فراغت اجرا کنند آموزش و پرورش نیروی خود را در اختیار آنها قرار خواهد داد.

** اوقات فراغت موضوعی فرا بخشی است
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: 22 دستگاه عضو کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان هستند که بخشی از کارگروه های فرهنگی استان هم به موضوع اوقات فراغت اختصاص دارد.
سلطانی افزود: باید به این بحث به صورت فرا بخشی نگاه کرد، چرا که یک دستگاه آموزش و پرورش به تنهایی از عهده این مسئولیت بر نمی آید و بسیاری از کارها بر روی زمین می ماند.
وی یادآورشد: سال گذشته و امسال در شورای عالی کشور مسائل اجتماعی به صورت ویژه در دستور کار دولت قرار گرفت.
سلطانی اظهار کرد: در کشورهایی که به بحث ورزش به صورت ویژه توجه می شود، دولت نیست که این بخش را در دستور کار قرار داده، بلکه این موضوع ناشی از علاقه و پیگیری مردم است.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: خود خانواده ها و والدین باید با حساسیت وارد شوند و پیگیری کنند، اگر علاقه مند باشند، دستگاه های دولتی برنامه دارند و سازمان های مردم نهاد در این زمینه ورود پیدا می کنند.
وی اضافه کرد: خیلی از برنامه ها وجود دارد که اقشار مختلف مردم و از آن جمله جوانان و نوجوانان می توان با هزینه کم و یا رایگان در آن برنامه ها شرکت کنند.

** اقشار ضعیف جامعه محروم از برنامه های اوقات فراغت
استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: وقتی ما برای طبقه متوسط و غیر محروم وضعیت چندان خوشایندی نداریم، اوقات فراغت برای اقشار محروم فاجعه است.
بیانلو ادامه داد: بر اساس هرم نیازهای بشری مازلو، در قاعده آن نیازهای معیشتی قرار دارد، ما هنوز در قاعده این هرم هستیم، چون دغدغه خوراک، مسکن و پوشاک برای ما بسیار مهم است و تاکنون نتوانسته ایم پاسخگوی این نیازها باشیم.
وی تاکید کرد: برای طبقه محرومی که به فکر معیشت و مسکن و پوشاک است، اوقات فراغت معنا ندارد.
بیانلو با بیان اینکه باید واقع بینانه نگاه و آسیب شناسی کنیم، اضافه کرد: برنامه ریزی ها و صحبت ها بر اساس واقعیت باید باشد در غیر این صورت افراد دچار خلاهای روحی و روانی و سرخوردگی می شوند.
این استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: باید از امکانات و فرصت های موجود بهترین را استفاده کرد.

** مردم در حوزه اوقات فراغت مشارکت داشته باشند
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: ما منکر وظایف دستگاه های دولتی نیستیم، بحث ما این است که باید مشارکت مردم را هم در این زمینه داشته باشیم.
سلطانی ادامه داد: بدون مشارکت مردم، همه این برنامه های دولتی بی نتیجه خواهد بود.
وی افزود: بنا به دلایلی می بینیم که خانواده ها استقبال نمی کنند و سال گذشته هم برنامه های متعددی داشتیم که چندان مورد استقبال خانواده ها قرار نگرفت.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: سال قبل فقط حدود30 درصد دانش آموزان استان از برنامه های اوقات فراغت استفاده کردند.
3001/7312/7325/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت بازنگری و بازتعریف در حوزه اوقات فراغت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات