اقدامات جزیره ای، آفت غنی سازی اوقات فراغت

به گزارش ایرنا، در حال حاضر حدود 600 هزار نفر در مدارس آذربایجان غربی مشغول تحصیل و گذران روزهای پایانی سال تحصیلی هستند که با سپری شدن این روزها، اوقات فراغت این تعداد زیاد آغاز می شود ولی شواهد نشان می دهد که برای اوقات فراغت این تعداد جمعیت برنامه ریزی جامعی انجام نشده و هر کدام از 28 دستگاه متولی امر به صورت جزیره ای برنامه های را آغاز و اجرا می کنند و می توان گفت که این امر مهم متولی خاص و نتیجه قابل توجهی نخواهد داشت.
با در نظر گرفتن حدود 100 روز و در هر روز 10 ساعت، صدها میلیون ساعت اوقات فراغت برای این دانش آموزان در تابستان امسال متصور است که می تواند زمانی طلایی برای آموزش، ارتقای تحصیلی و مهارتی و همچنین آینده سازی برای کشور باشد.
در آذربایجان غربی نزدیک به 600 هزار دانش آموز مقاطع ابتدایی و متوسطه در آستانه ورود به تعطیلات هستند که غنی سازی اوقات فراغت آنها نیز در فصل تابستان بسیار مهم به نظر می رسد، هر چند این اهمیت در بسیاری موارد، از چشم مسئولان به دور است.
علاوه بر دانش آموزان که به طور معمول تا 17 سال سن دارند، تعداد زیادی از دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و حتی کارمندان نیز ایام تابستان را اوقات فراغتی برای خود می دانند و برای آن برنامه ریزی می کنند که باید به موازات این برنامه ریزی خانواده ها، دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد نیز برای آن تمهیداتی بیندیشند.
در حال حاضر در آذربایجان غربی که بخشی از کل ایران به شمار می رود، 28 دستگاه اجرایی مسئولیت پرکردن و غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان، نوجوانان و جوانان را بر عهده دارند و باید سیاست گذاری، تصمیم گیری و اجرا کنند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان غربی در راستای تنویر افکار عمومی در خصوص برنامه های سازمان های مختلف برای اوقات فراغت تابستانی امسال، از دستگاه های اجرایی مختلف برای حضور در میزگردی دعوت کرد که برخی از آنها از حضور در این میزگرد سرباز زدند و چند نهاد نیز برنامه های خود را در این میزگرد ارائه کردند.
هرچند که این برنامه ها نیز همچون سال های طولانی گذشته یا بخشی از برنامه های سالانه و روتین بود و یا بدون ابتکار خاصی برنامه های تابستان سال گذشته را دنبال می کرد.
مسئولان حاضر در این میزگرد اذعان کردند که اثربخشی برنامه های اوقات فراغت سال های گذشته و نتایج این برنامه ها نامشخص بوده و هیچ اقدامی در این خصوص نشده است.
در این میزگرد دستگاه ها و مدیرانی که مناسب ترین و مقبول ترین کارنامه را در پر کردن اوقات فراغت داشتند، حاضر شدند و به نظر می رسد که خودداری مسئولان دیگر برای حضور در این میزگرد نیز به علت کارنامه ضعیف آنها در سال گذشته و تمهید نشدن برنامه های مناسب برای سال جاری بوده است.
در این میزگرد حجت الاسلام محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، جواد زاهدی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و محبوب محمودزاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان حضور یافتند.

*****
برنامه ریزی مدون و مستمر برای غنی سازی اوقات فراغت لازمه جامعه رو به پیشرفت
جواد زاهدی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی در این میزگرد با تاکید بر اینکه باید تعریف جدیدی از اوقات فراغت داشته باشیم، گفت: با وضعیت جدید جامعه تعریف قدیمی جوابگو نیست و در کنار تعریف جدید، برنامه ریزی های مدرن نیز ضروری است.
وی افزود: مدت زمان آزاد بودن یک فرد از تعهدهای فردی، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی که با میل خود فرد از آن استفاده می شود، تعریف یونسکو از اوقات فراغت است که ما نیز باید در راستای این تعریف حرکت کرده و در راستای غنی سازی آن حرکت کنیم.
وی با اشاره به اینکه اوقات فراغت با درآمد رابطه مستقیم و با کار و شغل، رقابت شدید دارد، اضافه کرد: رفع خستگی، تفریح و تلاش برای رشد و شکوفایی شخصیت سه هدف مهم غنی سازی اوقات فراغت به شمار می رود که عمده تلاش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز حرکت در راستای رسیدن به هدف سوم است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همچنین پرکردن اوقات فراغت را به دو بخش فعال و غیر فعال تقسیم کرد و ادامه داد: پرکردن فعال به نوعی با غنی سازی اوقات فراغت مرتبط است که فرد، خود در راستای انجام مهارت و یا آموزش های غیر مدرسه ای تلاش دارد ولی پرکردن غیرفعال به استفاده از مواردی نظیر تلویزیون، سینما، نگاه کردن به فیلم و گوش دادن به موسیقی و نظایر آن مربوط می شود.
محبوب محمودزاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی هم در این میزگرد ساماندهی اوقات فراغت را یکی از بخش های پرداختن به این موضوع مهم در استان عنوان کرد و گفت: علاوه بر دبیری شورای ساماندهی اوقات فراغت استان توسط این اداره کل، ما سعی داریم برنامه های تخصصی ورزشی را نیز برنامه ریزی و اجرا و زمینه حضور کودکان، نوجوانان و جوانان را در این برنامه ها فراهم کنیم.
وی افزود: برنامه های آموزشی ورزشی در طول سال در آذربایجان غربی به اجرا در می آید ولی با توجه به فرصت قابل توجه فصل تابستان، این برنامه ها غنی تر، فنی تر و با فرصت بهتر ارائه می شود.
حجت الاسلام محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این میزگرد، اهمیت غنی سازی اوقات فراغت را یادآوری کرد و ادامه داد: لازم است در این حوزه برنامه ریزی های متمرکز و منسجم انجام دهیم تا نتایج بهتری را بگیریم.
وی اضافه کرد: البته با توجه به اهمیت این موضوع در سالهای طولانی گذشته برنامه ریزی های خوب و در خوری در این خصوص نداشته ایم و بیشتر به رفع تکلیف و اجرای برنامه های ابلاغی فکر کرده ایم.
وی اظهار کرد: به نظر می رسد اجرای طرح های غنی سازی اوقات فراغت، بیشتر اتلاف اعتبار باشد چرا که برنامه ریزی های علمی، قابل توجه و برای گروه های مختلف در این خصوص نداشتیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: برنامه های اوقات فراغت دستگاه های مختلف در بسیاری موارد تکرار مکررات بوده و در برخی موارد، مفری برای خانواده ها برای گریز از شلوغی و جنب و جوش کودکان و نوجوانان است در حالی که این ها آسیب زا هستند.

*****
برنامه های اوقات فراغت دستگاه های اجرایی آذربایجان غربی؛ آموزش های مهارتی و نظری در صدر برنامه ها
حجت الاسلام کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این میزگرد با اشاره به برنامه های این نهاد برای اوقات فراغت امسال گفت: آموزش های شعر سرایی و داستان نویسی، موسیقی، بازیگری، رایانه، خوشنویسی، طراحی و نقاشی، فیلمنامه نویسی، روخوانی، تفسیر، حفظ، تجوید و صوت و لحن قرآن، آموزش احکام، برگزاری اردوهای ورزشی، محافل انس با قرآن و زیارت عاشورا و توسل از جمله این برنامه ها به شمار می رود.
وی افزود: سال گذشته بیش از 80 هزار نفر از برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه ها بهره مند شدند که امسال سعی داریم این تعداد را بین 10 تا 20 درصد افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر برنامه های این اداره کل، دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان غربی هم اقداماتی در راستای غنی سازی اوقات فراغت تمهید کرده که در بیش از 900 کانون در سراسر استان به اجرا در می آید.
زاهدی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی هم در تشریح برنامه های این نهاد برای تابستان امسال اظهار کرد: ما برای کودکان و نوجوانان شش تا 17 سال 42 فعالیت آموزشی و مهارتی تخصصی مختلف در نظر گرفته ایم که شامل قصه گویی، شعرخوانی، معرفی شخصیت، معرفی سرزمین، تولید کاردستی، بازی و سرگرمی، برگزاری اردوهای مختلف، نقاشی، خوشنویسی، سفالگری، سرود، فیلمسازی، هنرهای دستی و آشنایی با قرآن، احادیث و احکام می شود.
وی با اشاره به راه اندازی نخستین مرکز فراگیر برای کودکان با نیازهای جسمی خاص در ارومیه در سال گذشته ادامه داد: عضوگیری و آموزش در این مراکز رایگان است و آماده پذیرش از همه واجدان شرایط هستیم.
وی گفت: پنج مرکز سیار آموزش روستایی و یک مرکز شهری سیار در آذربایجان غربی داریم و دو مرکز سیار روستایی نیز در دست راه اندازی داریم که از ظرفیت این مراکز نیز در تابستان امسال بهره مند می شویم.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی از برگزاری دوره آشناسازی کودکان و نوجوانان استان با تاریخ ایران و منطقه با حضور در موزه ها در سال جاری خبر داد و افزود: علاوه بر آن، در نظر داریم نخستین موزه تخصصی کودک ایران را در استان راه اندازی و کتابخانه مرجع را برای استفاده مربیان کانون در محل اداره کل تجهیز کنیم.
محمودزاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی هم در این خصوص ایجاد سلامت و نشاط و شادابی با استفاده از ظرفیت های ورزشی را از اهداف این اداره کل عنوان کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات ما، اجاره اماکن ورزشی به بخش خصوصی و عدم وجود توان برای استفاده از ظرفیت سالن های ورزشی استان برای آموزش ورزش به نوجوانان و کودکان است که ما را ناگزیر به استفاده از شهریه خانواده ها در این خصوص کرده است.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از مهمترین اهداف ما شناسایی استعدادها و پرورش آنها با استفاده از فرصت آموزشی تابستانی است که البته در این بخش نیز مشکلاتی داریم.
وی از فعالیت 500 هیات ورزشی استانی و شهرستانی در آذربایجان غربی خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت این هیات ها بتوانیم بیش از 100 هزار نفر را در استان تحت پوشش آموزش رشته های مختلف قرار دهیم.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی همچنین بر استفاده از توان سازمان های مردم نهاد برای غنی سازی اوقات فراغت تابستانی امسال تاکید کرد و گفت: گردشگری، آموزش های اجتماعی، آموزش های بخش سلامت، آموزش های قرآنی و استفاده از این ظرفیت برای مبارزه موثر با مواد مخدر از جمله زمینه های کاری این تشکل های غیردولتی است.
*****
نبود پایش مستمر و سالانه، عامل مهم اثربخش نبودن برنامه های غنی سازی اوقات فراغت؛
حجت الاسلام کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه اثربخشی برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در استان پایش نشده و برای خود ما هم معلوم نیست، گفت: اشکال اصلی اجرای برنامه ها در این بخش این است که پایش نمی شود و ستاد غنی سازی اوقات فراغت هم امری ظاهری است و اقدامی در خصوص ارزیابی عملکرد دستگاه های مختلف نمی بینیم.
وی افزود: باید به اصل اوقات فراغت توجه کنیم و نباید بیشتر حاشیه ها را پررنگ کنیم.
زاهدی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی هم با اشاره به اینکه پایش خاصی از سوی نهادهای مسئول در خصوص برنامه های اوقات فراغت این نهاد انجام نمی شود، اضافه کرد: حضور کودکان و نوجوانان در جشنواره های بین المللی یکی از بازخوردهای برنامه های این نهاد است و ما بیشتر بر این امر تمرکز داریم.
وی اظهار کرد: انجام برنامه های اوقات فراغت در کشور و استان ما تخصصی نیست و بیشتر خانوادگی و بر اساس گروه های هدف نهادهای مختلف اجرا می شود که این امر عدم برنامه ریزی منسجم در این خصوص را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: اگر می خواهیم در آینده از برنامه های غنی سازی اوقات فراغت نتیجه بگیریم، باید مدیریت واحد را با اهمیت بدانیم و اقدامات از سوی این مدیریت هدایت شوند.
محمودزاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی هم در این خصوص گفت: سامانه و پرتال جامع اوقات فراغت در کشور ایجاد شده ولی در حال حاضر مشکلاتی برای استفاده از این سامانه وجود دارد که باید رفع شود تا بتوانیم زمینه رصد برنامه ریزی ها، اقدامات و نتایج فعالیت های سازمان های مختلف را در استان فراهم کنیم.
وی افزود: بسیاری از دستگاه های مسئول پاسخگوی ستاد غنی سازی اوقات فراغت در استان نیستند و با وجود پیگیری های ستاد، همکاری های لازم صورت نمی گیرد و ما ناگزیر به اجرای سنتی برنامه ها هستیم.
وی کمبود اعتبارات و عدم اختصاص اعتبار به بخش غنی سازی اوقات فراغت را از عوامل مهم اثرگذار نبودن برنامه های این بخش عنوان کرد و افزود: باید در این خصوص اقدامات لازم از سوی نهادهای مسئول صورت گیرد.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی در خصوص چالش های غنی سازی اوقات فراغت اظهار کرد: عدم توجه به نقش اقتصاد فراغتی و ایجاد اشتغال، کم توجهی به تقاضای جوانان، وجود خلاهای قانونی و فقدان ضمانت اجرایی نسبت به اجرای مصوبات، کمبود زیرساختی، ناهماهنگی بین فعالیت بخش های دولتی، عمومی و خصوصی و ضعف بنیادین تشکل های غیردولتی در این خصوص از جمله مشکلات این بخش به شمار می رود.
با توجه به گفته های مسئولان در این میزگرد و سپری شدن زمان طلایی برنامه ریزی برای تابستان امسال، نباید انتظار خاصی از غنی سازی اوقات فراغت در سال جاری داشت ولی می توان با استفاده از نظرات صاحب نظران و کارشناسان، در سال های آتی نهال قوی برای غنی سازی اوقات فراغت در کشور کاشت و سال های آینده آن را بارور کرد.
2093/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقدامات جزیره ای، آفت غنی سازی اوقات فراغت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات