حفاظت محیط زیست، صیانت از میراث بشریت

به گزارش ایرنا، طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد.
تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است.
هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می شوند و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند، جنگل های طبیعی ازمیان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند.
متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.
به بهانه ی روز جهانی محیط زیست (15 خرداد) که در تقویم ما امسال روز 16 خرداد به این عنوان ثبت شده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت:کره زمین امروز با چالش های محیط زیستی فراوانی مثل آلودگی منابع آب،خاک وهوا،سیل وطوفان،تخریب جنگل ها ومراتع و تغییر اقلیم مواجه است.
حسین محمدی افزود: این مشکلات زیست محیطی، دولت ها و ملت ها و بیشتر کشورهای در حال توسعه را در معرض این دگرگونی ها قرار داده و امنیت ملی آنها را به خطر انداخته است.
وی با بیان اینکه امنیت تنها پاسداری از مرزها، حاکمان و منافع ملی نیست، بلکه شامل مردم و حقوق آنها نیز هست، اظهار داشت: معضل های عمده ای که امنیت از این ناحیه با آن مواجه است، عمدتا زیست محیطی هستند و زندگی و محل زیست با تهدیدهایی مثل آلودگی وکمبود آب ،آلودگی هوا و...همراه است و تهدیدها می توانند باعث نابودی حیات انسان های یک منطقه شوند.
وی گفت: متاسفانه در کشورمان شرایط محیط زیستی مناسبی حاکم نیست. درنیم قرن گذشته نیمی از جنگل ها تخریب شده اند .
محمدی بیان داشت: سازمان جنگل ها اعلام کرده بیش از دو سوم خاک ایران(حدود 118 میلیون هکتار) به سرعت در حال تبدیل شدن به بیابان است و مراتع فقیر و سالانه 5/ 2 میلیارد تن فرسایش خاک درحوضه های آبریز ایجاد می شود (4برابر میانگین جهانی و رتبه اول جهان).
وی با اشاره به اینکه بحران کم آبی و میانگین افت 10متری درسفره های زیرزمینی اتفاق افتاده و بیش از 300دشت با بحرانی شبیه دریاچه ارومیه مواجه است، افزود: شهرهای بزرگ با آلودگی هوا و خسارت حدود 7تا8میلیارد دلاری اقتصادی مواجه هستند. حدود 87درصد گونه های جانوری درمعرض تهدید و انقراض هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: متاسفانه تولید ثروت در ایران به جای مسیر بهره وری، دانش و اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی از مسیر بهره کشی از منابع طبیعی و محیط زیست صورت می گیرد و طبق برآورد بانک جهانی تخریب محیط زیست کاهش 5 تا 10درصدی تولید ناخالص داخلی را به دنبال دارد.
محمدی افزود: خاک، مادر حیات کره ی زمین است و در این چند سال اخیر میزان فرسایش خاک 2.5 برابر افزایش یافته که در ایران سالانه 26 تن در هکتار فرسایش خاک داریم در حالیکه متوسط جهانی پنج تن در هکتار است.
وی با اشاره به اینکه با فرسایش خاک، خاک نباتی را از دست می دهیم، اظهار داشت: با از دست دادن خاک، با معضلاتی همچون کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و افت منابع آبی روبرو می شویم.
این مقام مسئول بیان داشت: متاسفانه امروزه محیط زیست ما با چالش های فراوانی همچون آلودگی آب و هوا، پدیده گرد و غبار، بیابانزائی، تخریب جنگل ها و مراتع، از دست رفتن گونه های جانوری و گیاهی و پائین رفتن سطح سفره های زیرزمینی مواجه هستیم.
وی گفت: به طوریکه 30 درصد مساحت جنگل های کشور در 50-40 سال گذشته از دست رفته و این روند همچنان رو به افزایش است.
وی نمونه ی این تخریب جنگل ها را در حوزه جنگل های خزری و هیرکانی دانست و افزود: این جنگل ها به عنوان میراث جهانی ثبت شده اند ولی نیمی از آن ها در 40 سال گذشته از دست رفته و همچنین جنگل های بلوط زاگرس نیز در معرض نابودی قرار گرفته اند در حالیکه به عنوان منبع ذخیره حفظ منابع آبی به شمار می روند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: سیل هایی که در سال های اخیر روندی رو به افزایش دارد بیانگر این است که پوشش گیاهی دستخوش تغییرات وسیعی شده بطوریکه سالانه با از دست دادن 130 هزار هکتار از مراتع، به سطح بیابان ها افزوده می شود.

***از دست دادن منابع مغایر با اقتصاد مقاومتی است
وی گفت: متاسفانه عدم رعایت الگوی مصرف و استانداردهای مناسب در بخش تولید، خاکمان را با تهدید جدی مواجه کرده است بطوریکه این تهدیدها در بخش تولید و مصرف و مدیریت ضایعات و زباله است.
محمدی افزود: صحبت از اقتصاد مقاومتی است ولی هدر رفتن منابع مغایر با اقتصاد مقاومتی است بطوریکه در ایران چند برابر میانگین جهانی زباله تولید می کنیم، آب مصرف می کنیم، انرژی مصرف می کنیم، گاز و بنزین مصرف می کنیم و تمام این ها تخریب و آلودگی محیط زیست را در پی دارد.
وی تاکید کرد: بایستی در تغییر رفتارها جهشی داشته باشیم و الگوی مصرف را تغییر دهیم و در حالیکه در دین مبین اسلام بر صرفه جوئی تاکیدات زیادی شده ولی متاسفانه شرایط مان روز به روز بدتر می شود.

***90 درصد منابع آبی در ایران تبدیل به فاضلاب می شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز به مدیریت غیراصولی و نامناسب پسماند و فاضلاب در کشور اشاره کرد و گفت: در ایران پساب ها 10 درصد مدیریت و 90 درصد از این منابع آبی را تبدیل به فاضلاب کرده و از دست می دهیم و آن ها را در عرصه ها رها کرده که منجر به آلودگی اراضی کشاورزی و منابع آبی نیز می شوند.
وی با اشاره به اینکه کمتر از 20 درصد زباله را بازچرخانی و مابقی را دفع می کنیم، افزود: هر تن زباله حدود 500 لیتر شیرابه سمی تولید می کند و هر لیتر شیرابه می تواند 500 مترمکعب آب و خاک را آلوده کند.
وی سرانه تولید زباله در ایران را حدود 750 گرم دانست و تصریح کرد: در طول روز در ایران حدود 60 هزار تن زباله تولید می شود.

***نگاهی به سنت ها با حذف کیسه های پلاستیکی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه به پلاستیک و کیسه های پلاستیکی به عنوان یکی از کالاهای مصرفی که به عنوان زباله وارد محیط می شود، اشاره کرد و گفت: 50 درصد کیسه های پلاستیکی عرضه شده توسط فروشندگان کالا یکبار مصرف است و فوری وارد محیط می شود.
وی ادامه داد: به طوریکه در محیط زیست و حواشی جاده ها فضای سبز تولید کنیم مانند این است که در حاشیه شهرها و جاده ها پلاستیک کاشته ایم.
محمدی با تاکید براینکه پلاستیک ها هیچگونه استانداردی ندارند، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است با تدوین لوایح و مقررات و ابزارهای تشویقی برنامه حذف کیسه های پلاستیکی را در سال جاری داشته باشد که در دستور کار خود قرار داده است.
وی گفت: برای حذف این کیسه ها، جایگزینی معرفی نشده و به همین لحاظ برای جایگزینی آن باید نگاهی به سنت ها و گذشته مان داشته باشیم و از سبدهای خرید و یا کیسه های پارچه ای استفاده کنیم.

***مصرف کاغذ، ضربه به محیط زیست است
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز یکی از معضلات زیست محیطی را مصرف بی رویه کاغذ در کشور دانست و افزود: مصرف کاغذ که به خصوص در محیط های اداری بیداد می کند، به محیط زیست ضربه می زند زیرا برای تولید یک تن کاغذ بایستی 17 اصله درخت قطع شود در حالیکه هر درخت می تواند 6 کیلوگرم دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن به ما تحویل دهد.
وی اظهار داشت: کاغذهای تولید شده را تا 20 بار می توان بازیافت کرد ولی در ایران اینکار انجام نمی شود در حالیکه با صرفه جوئی در کالاهائی مثل کاغذ می توانیم در حفظ پوشش گیاهی و جنگل قدم برداریم.
وی تاکید کرد: بازچرخانی مواد در فرایند مدیریت پسماند گام موثری در حفظ محیط زیست است که مصداق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست یکی از بخش مهم در مدیریت پسماند و زباله را بحث زباله های الکترونیکی عنوان کرد و گفت: در 20 سال اخیر با گسترش فناوری و روند رو به رشد و روزافزون آن، با از رده خارج شدن دستاوردهای گذشته روبرو هستیم که این فناوری ها حاوی فلزات سنگین و جیوه و دیگر مواد شیمیائی خطرناک هستند.
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در سالجاری در نظر دارد به شکل جدی در مدیریت اصولی زباله های الکترونیکی و باطری های فرسوده ورود کند.
محمدی بیان داشت: البرز ظرفیت خوبی برای استقرار واحدهای بازیافت در این بخش دارد و اگر محدودیت شعاع 120 کیلومتری از استان برداشته شود، در جهت حفظ محیط زیست، ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی استان گام موثری برداشته می شود.
وی گفت: به همین منظور سایت قشلاق طلائی که حدود 120 هکتار وسعت دارد به عنوان محل مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه در نظرگرفته شده که قرار است با همکاری شهرداری و حمایت بخش خصوصی زیرساخت های آن آماده شود.
دبیرکارگروه مدیریت پسماند استان البرز افزود: روزانه 12 تن زباله های بهداشتی، درمانی و عفونی در استان تولید می شود که فقط 6 تن آن را جمع آوری می کنند ولی به دنبال آن هستیم تا تمام این زباله ها به شکل ویژه جمع آوری و بی خطر شود و به فرایند زباله سوز فرستاده شود.
وی موضوع تفکیک زباله از مبدا را جزو اصولی ترین فرایند مدیریت زباله و پسماند مطرح کرد و اظهار داشت: تفکیک زباله از مبدا فقط با فرهنگ سازی و جلب مشارکت مردم اجراشدنی است ولی فقط 20 درصد زباله ها و آن هم در مقصد پردازش و تفکیک می شوند که امری هزینه بر و خطرناک است.
محمدی در ادامه به تولید نخاله های ساختمانی در استان اشاره کرد و گفت: روزانه حدود 12-10 تن نخاله های ساختمانی در البرز تولید می شود ولی جایگاه مناسبی برای دپوی این نخاله ها وجود ندارد که در کارگروه مدیریت پسماند به دنبال ایجاد محل های دپو در هر شهرستان هستیم.
وی اضافه کرد: مقرر شده شهرداری و مدیریت پسماند با مشارکت بخش خصوصی از مجوز محیط زیست استفاده کرده و سریعا سرمایه گذار را جذب و مرکز بازیافت نخاله های ساختمانی را برای تولید مصالح ساختمانی راه اندازی کنند.
وی گفت: این مشکلات محیط زیستی را درحالی در کشورمان شاهد هستیم که ایرانی ها سابقه طولانی و درخشان در رابطه با حفظ محیط زیست دارند؛ علاوه بر این سابقه تاریخی و فرهنگ غنی اسلامی دارای قوانین ومقررات مترقی مثل اصل درخشان پنجاهم قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی درکشورمان دانسته است ،هستیم.
وی افزود: درحال حاضر خوشبختانه همه مسئولان نظام برحفاظت محیط زیست ونقش مردم در این امرخطیر واقف بوده و تاکید دارند و این بهترین فرصت برای نجات محیط زیست کشور است.
محمدی تصریح کرد: شاید ما آخرین یا موثرترین نسلی باشیم که باید برای نجات محیط زیست کشورمان اهتمام بورزیم و آینده خیلی دیرباشد.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در 17اسفند93 اظهار داشت: برنامه ها و دستورات رئیس محترم جمهور که دولت خود را دولت محیط زیست می نامد همه بر این تاکید دارند که شرایط محیط زیست کشورمان حساس و راه نجات آن آموزش ،توسعه فرهنگ ،فراهم کردن شرایط لازم برای مشارکت مردم و ایجاد جنبش اجتماعی محیط زیستی است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید توجه بسیاری به آموزش عمومی ،شکل گیری نهادهای مردمی و حضور مردم در عرصه های اجتماعی و محیط زیستی شده است.
وی گفت: درج مفاهیم محیط زیستی در کتب درسی کلیه پایه های تحصیلی و رشد بی سابقه نهادهای مردمی درکشور ازجمله این تلاش هاست.
وی با اشاره به اینکه در البرز تعداد سمن‌ها 10برابرافزایش یافته است، بیان داشت: با تفاهم و همکاری آموزش وپرورش و شهرداری 44مدرسه محیط زیستی،اولین مدرسه طبیعت،اردوها و دوره های آموزشی برای معلمان و مربیان ودانش آموزان دایر شده و ادامه این برنامه ها از اولویت های محیط زیست در برنامه ششم توسعه است.
گزارش از نوشین طهماسبی
6156/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت محیط زیست، صیانت از میراث بشریت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات