عصبانیت مقامات سابق پاکستان از توسعه بندر چابهار ایران

بندر چابهار مقامات سابق پاکستانی موافقتنامه توسعه بندر چابهار توسط هند را تهدیدی مستقیم علیه امنیت پاکستان دانستند و گفتند پاکستان در حال منزوی شدن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی مری نیوز، در سمیناری که در موسسه چشم انداز استراتژیک پاکستان با موضوع امنیت ملی و ثبات در جنوب آسیا برگزار شد، ژنرال یاسین مالیک و ژنرال دیم لودهی، از مقامات سابق دفاعی این کشور گفتند که موافقتنامه چابهار بین ایران، هند و افغانستان تهدید مستقیمی علیه امنیت پاکستان است.

آنها گفتند، با توجه به وضعیت بین المللی، پاکستان در حال منزوی شدن است. آنها احساس می کنند که این وضعیت منفی حاصل سیاست های اشتباه دولت پاکستان است.

تردیدی نیست که موافقتنامه چابهار بین ایران، هند و افغانستان یک فرصت طلایی است که هند به خوبی توانسته آن را به چنگ آورد. تاکنون اهمیت پاکستان از این جهت بود که این کشور تنها دروازه ورود هند به افغانستان و آسیای میانه محسوب می شد و هرگونه ارتباط ریلی شمال جنوبی باید از خاک این کشور عبور می کرد. پاکستان می توانست به مدد این موقعیت استراتژیک 33 میلیارد دلار درآمد کسب کند، زیرا عدوات نظامی و کمک های بشردوستانه آمریکا  و نیروهای ناتو باید از طریق پاکستان به این کشور ارسال می شد.

اما اکنون حتی آمریکا نیز می تواند از کوریدور ایران-افغانستان استفاده کند و پاکستان را دور بزند. هند طبیعتا بزرگترین برنده این موافقتنامه خواهد بود، زیرا تاکنون پاکستان مانع از تجارت هند با افغانستان و کشورهای آسیای میانه بود. پیوند چین و پاکستان برای محدود کردن هند در داخل آسیای جنوبی از طریق کوریدور اقتصادی چین-پاکستان نیز شکست خورده است.

 اکنون هند باید به تعهدات خود در قبال ایران و افغانستان عمل کند و 2 لنگرگاه در بندر چابهار و جاده و خط ریلی بین ایران و افغانستان احداث نماید.

هند همچنین وعده داده که 2 میلیارد دلار دیگر برای توسعه افغانستان سرمایه گذاری کند. باید یادآوری کرد که هند قبلا نیز 2 میلیارد دلار برای توسعه افغانستان هزینه کرده بود. این احتمالا موجب افزایش قدرت نرم هند در میان مردم افغانستان خواهد شد.

انتهای پیام//18

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عصبانیت مقامات سابق پاکستان از توسعه بندر چابهار ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات