طنز: ما آبروی فقر و یارانه نمی‌بریم

آیدین سیارسریع در روزنامه قانون نوشت:

تفسیر حافظ

* باغ مرا چه حاجتِ سرو و صنوبر است
شمشاد خانه پرور ما از که کمتر است؟
تفسیر: حافظ اینجا به طور کاملا زیرپوستی به صداوسیما اشاره می‌کند. می‌گوید باغ مرا چه حاجت به سرو و صنوبر است؟ که اینجا باغ استعاره از صداوسیما و سرو و صنوبر اشاره به نیکول کیدمن (با یک متر و هشتاد سانتی متر) و لیام نیسن (با یک متر و نود و پنج سانتی متر قد) است. حافظ می‌گوید صداوسیمای ما به این افراد نیاز ندارد و ما خودمان با یه آدم صد و پنجاه سانتی متری به اسم محسن حاجیلو که از پشت شمشادها در می‌آید (شمشاد خانه پرور ما) توانسته‌ایم بقیه رقبا را کنار بزنیم.

* ای نازنین پسر تو چه مذهب گرفته‌ای
 کت خون ما حلال‌تر از شیر مادر است
تفسیر: به طور کلی عمو جون کلاس چندی؟

* چون نقش غم ز دور ببینی [آب پرتقال] خواه
 تشخیص کرده‌ایم و مداوا مقرر است
تفسیر: همانطور که می‌دانید در ویرایش جدید برخی مایعات در شعر حافظ به آب پرتقال تغییر پیدا کرده‌اند. به‌هرحال شعر هم مانند هر چیزی نیاز به آپدیت دارد. حافظ در این بیت به خواص آب پرتقال اشاره دارد و می‌گوید به دلیل داشتن ویتامین سی، پتاسیم و فولیک اسید آب پرتقال می‌تواند غم و غصه را از زندگی بشر پاک کند.

* یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب
کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است
تفسیر: قصه عشق هم مانند محسن حاجیلو هیچوقت برای بینندگان عزیز و محترم تکراری نمی‌شود.

* دی وعده داد وصلم و در سر [آب پرتقال] داشت
 امروز تا چه گوید و بازش چه در سر است
تفسیر: حافظ در اینجا منظور خاصی ندارد و فقط می‌خواهد بار دیگر برای آنهایی که متوجه نشده‌اند خواص آب پرتقال را توضیح دهد.

* شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم
 عیبش نکن که خال رخ هفت کشور است

* فرق است از آب خضر که ظلمات جای اوست
 تا آب ما که منبعش ا... اکبر است

* ما آبروی فقر و قناعت نمی بریم
 با پادشه بگوی که روزی مقدر است
تفسیر: احتمالا اشاره به یارانه 45 هزار تومانی است که مدتی است آبروی فقر و قناعت را برده و دولت یازدهم هی می‌خواهد دوباره آبرو و اعتبار فقر و قناعت را برگرداند و فشارها نمی‌گذارد.

* حافظ چه طرفه شاخ نباتی است کلک تو
 کش میوه دلپذیرتر از شهد و شکر است
تفسیر: می فرماید حافظ قلم تو چه شاخ نباتی است که اینقدر پر از شهد و شکر است. عجیبه که ممنوع الکار نشدی هنوز و فقط آب پرتقال به اشعارت اضافه شده! آفرین بر تو ولی یه کم بیشتر مراقب باش.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طنز: ما آبروی فقر و یارانه نمی‌بریم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات