نگرانی های باغدار خراسان شمالی از گسترش باغ ها گردوی پیوندی

به گزارش ایرنا گردوی پیوندی گردویی است که یک سری مزایای خاص دارد و یک سری از ارقام گردو پیوند شده اند که به لحاظ اینکه کمیت گردوی آنان بیشتر است برتری دارد همچنین در این نوع گردو محصولی که تولید می شود هم رس است، کیفیت مطلوب تری دارد و گاها عملکرد آن ها در مقایسه با گردوی بذری دو برابر است.
گردوی معمولی در یک هکتار دو تن و گردوی پیوندی دو برابر این میزان محصول می دهد که ارزش ریالی محصول بیشتر از هزینه های آن است زیرا که گردو ارزش صادراتی و تراز تجاری ما را مثبت می کند که در یک شرایط ساده امکان پذیر و عملکرد آن بیشتر است.
همچنین مساله سال آوری که در باغ های گردوی استان وجود دارد در گردوی پیوندی کم تر رخ می دهد و قادر است با تغذیه های متعادل و مناسب بهره برداری اقتصادی را باغدار از آن ببرد اما باغداران این استان به دلایلی هنوز از این نوع گردو استقبال نکرده اند.
یکی از باغداران خراسان شمالی در خصوص استقبال نکردن از گردوی پیوندی گفت: این نوع گردو به لحاظ شرایط و ویژگی خاص و اینکه تولید کننده آن را تولید می کند ارقام خاص مثل پترو، لارا، فرانکت و چندلر دارد که این ارقام هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد و هر کدام ممکن است با اقلیم و شرایط خاص سازگار باشد.
غلامرضا درتومی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به اقلیم این استان، شاید گردوی پیوندی با شرایط سازگارنباشد که در آن صورت هزینه وخسارت فراوانی به باغدار متحمل می شود که پیشنهاد می شود یک دوره کلاس توجیهی و آموزشی کشت گردوی پیوندی برای باغداران برگزار شود.
یکی دیگر از کشاورزان با بیان اینکه گردوی پیوندی در برخی از استان ها به صورت انگشت شمار وجود دارد گفت: به لحاظ بعد فاصله که باغدار برود گردوی پیوندی را خریداری کند مقرون به صرفه نیست و از سویی به خاطر دوری و بعد مسافت باغدار از آن استقبال نمی کند.
رمضانعلی لشکری اظهار کرد: هر تک نهال گردوی پیوندی بین 500 تا 600 هزار ریال است که خرید آن هزینه زیادی به باغدار تحمیل می کند.
وی افزود: اگر برای کاشت گردوی پیوندی ظرفیتی در استان وجود داشته باشد و مردم نتیجه آن را ببیند استقبال باغداران بیشتر خواهد شد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: باغ های گردوی این استان بذری هستند که عملکرد قابل توجهی ندارند و اغلب باغ ها به صورت باغ درجه دو هستند.
محمد علی شریکیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص باغ های بذری اظهار کرد: در این نوع باغ مدت ها طول می کشد که درخت به بهره برداری اقتصادی برسد همچنین دوران باروری آن طولانی است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه تاکنون تولید گردوی پیوندی نداشته ایم گفت: این استان نهالستان گردو دارد اما نهالستان تولید گردوی پیوندی ندارد که اگر ظرفیتی داخل استان به وجود آید قادر خواهیم بود یک نهالستان توانمند، تکنولوژی با دانش مراکز تحقیقاتی داشته باشیم.
شریکیان با اشاره به اینکه در این صورت استان تولیدی خوبی در گردو خواهد داشت افزود: اگر هر باغدار بتواند به صورت الگویی 10 تا 20 تا نهال و یا در سطح نیم تا یک هکتار باغ الگویی گردوی پیوندی برای خود ایجاد کند و مزایای آن را ببیند به سمت و سویی حرکت خواهیم کرد که بتوانیم باغ های گردوی استان را اصلاح کنیم.
وی گفت: این نهالستان، نهالستانی است که خودش تولید کننده نهال و بخش خصوصی است که زیر نظر کمیته فنی نهال استان، مرکز تحقیقات و حفظ نباتات کار می کند تا بتواند الگوهای بهداشتی لازم را اخذ و اصالت نهال را تعین کند.
وی از تولید 350 هزار انواع نهال های هسته دار، دانه دار و پسته در سال گذشته در این استان خبر داد و افزود: در این راستا مشکلات را برسی کردیم تا نهالی به دست باغدار بدهیم که اصالت و نهالی باشد که سلامت داشته باشد چون فرآیند باغداری، فرآیند زمان بر است که باغدار پس از صرف هزینه های فراوان ثمر آن هزینه را پس از چندین سال در باغداری ببیند.
وی در خصوص اقدامات انجام شده درباره گردوی پیوندی در این استان گفت: در این راستا یک باغ گردوی پیوندی در نهالستان بخش خصوصی شیروان به مساحت هفت هزار متر مربع احداث شده که مورد بازدید کمیته فنی نهال قرار گرفته است که در آن پنج رقم گردو کشت شده است.
وی گفت: قرار است در این استان گردوی پیوندی ایجاد شود به لحاظ اینکه جوانه برگ و گل آن دیرتر از گردوهایی که به صورت بومی در استان کشت می شود باز خواهد شد خطر سرمازدگی بهاره را برای ما مرتفع می کند زیرا که متاسفانه به لحاظ سرمای دیررس بهاره ای که در این استان اتفاق می افتد بیشترین خسارات شامل گردوکاران می شود.
وی با اشاره به ویژگی های گردوی پیوندی در زمان سرمازدگی افزود: گردوهای پیوندی و ارقامی که در باغ مادری ایجاد شده گردوهایی است که در باز شدن جوانه های گل حدود 15 یا 20 روز تاخیر دارد که این خود کمک می کند گردو از سرمای دیررس بهاره به راحتی عبور کند.
سطح باغ های گردوی این استان 324 هکتار غیربارور و هزار و 797 هکتار بارور است که از این میزان سطح سالانه پنج هزار و 700 تن محصول تولید می شود و میانگین عملکرد در باغات 3100 تن است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود 40 هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.
7186/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگرانی های باغدار خراسان شمالی از گسترش باغ ها گردوی پیوندی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات