ماجرای 941هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شدخت

با گذشت حدود سه سال از آغاز به کار دولت یازدهم و در حالی که نفسهای دولت تدبیر و امید برای پایان فعالیت به شماره افتاده، هنوز طرح مسکن مهر از سوی مسئولان مورد تفقد قرار می‌گیرد. بخش اقتصاد تبیان   مسکن مهر

رئیس‌جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و... همه و همه از سال 92 تاکنون با شدت هرچه تمام‌تر بر مسکن مهر تاخته‌اند و این طرح را عامل تشدید نقدینگی و تورم چهل و چند درصدی کشور معرفی کرده‌اند که نمونه‌هایی از آن در ادامه می‌آید؛

حسن روحانی رئیس جمهور: "دیدید که یک تصمیم گیری برای مسکن مهر چه بلایی بر سر کشور آورد، چطور پول چاپ کردند، هر پولی که در تاریخ ایران چاپ شده بود چهل و چند درصد آن توسط بانک مرکزی چاپ شد، یعنی بانک مرکزی 45هزار میلیارد چاپ کرد و در اختیار بانک مسکن قرار داده است".

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد: «ساخت مسکن ارزان‌قیمت برای عامه مردم مقدس است و همه ما وظیفه داریم در این مسیر حرکت کنیم اما متأسفانه برای تولید مسکن ارزان‌قیمت به رشد نقدینگی و منابع بانک مرکزی متوسل شدیم. اگر بگوییم چیزی حدود نیمی از کل پایه پولی و نقدینگی کشور به مسکن مهر مربوط می‌شود شاید تعجب‌آور باشد که برای تحقق یک هدف مقدس ما به یک ابزار نامناسب متوسل شدیم".

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی: "مسکن مهر مزخرف است، مسکن مهر عامل تورم 45درصدی اقتصاد است. مسکن مهر طرح پوپولیستی است. مسکن مهر خانمان‌برانداز است".

ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی: "متأسفانه مسکن مهر با شیوه تأمین منابع مالی غلط بنا شده و این طرح در اقتصاد کشور آثار نامطلوبی به‌دنبال داشته است".

به گزارش تسنیم، طی سه سال اخیر از عالی‌ترین مقام دولت یازدهم تا مدیران رده‌میانی و حتی پایین‌تر از آن همواره طرح مسکن مهر را به‌انحای مختلف مورد بی‌مهری قرار داده‌اند. پرداخت 45هزار میلیارد تومان به پروژه‌های مسکن مهر "پیراهن عثمانی" شده که دولتی‌ها گاه و بیگاه آن را عامل همه بدبختی‌های اقتصادی کشور معرفی می‌کنند. در این بین دولتی‌ها گویا خود را به‌خواب زده‌اند و هیچ حرفی از پرداخت چندبرابری تسهیلات بانکی طی سه سال اخیر نمی‌زنند.

بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی در سال 92 بیش از 236هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانکها در حوزه‌های مختلف اقتصادی پرداخت شد. سهم بخش مسکن از کل تسهیلات پرداخت شده در این سال 28هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

در 12 ماه سال 93 نیز تسهیلات پرداختی از سوی بانکها با رشد حدود 44درصدی نسبت به سال 92 به حدود 341هزار میلیارد تومان افزایش یافت. در این سال سهم بخش مسکن و ساختمان از کل تسهیلات حدود 40هزار میلیارد تومان بوده است.

در 12 ماه سال 94 نیز کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانکها حدود 417هزار میلیارد تومان بود که درمقایسه با تسهیلات پرداختی سال 93 حکایت از رشد حدود 22.2درصدی دارد. سال گذشته سهم بخش مسکن از تسهیلات پرداختی حدود 43هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با رقم سال 93 حاکی از رشد 7درصدی است.

نمودار زیر مقایسه آمار تسهیلات مسکن مهر را با آمار کل تسهیلات بانکی پرداخت شده، آمار تسهیلات مسکن بانک‌ها و آمار تسهیلات بانک مسکن در سه سال اخیر را نشان می‌دهد.

 بررسی آمار بانک مرکزی حکایت از آن دارد که بانک‌ها در دولت یازدهم حدود 20 برابر (افزایش 1191درصدی) تسهیلات مسکن مهر به بخشهای مختلف اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده‌اند و حدود 2.5 برابر مسکن مهر هم در این دولت تسهیلات مسکن پرداخت شده است.

در این شرایط مشخص نیست چرا مسئولان دولتی همچنان سیبل بهتری از مسکن مهر برای نقدهای سیاسی پیدا نکرده‌اند، به‌گواه بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران اقتصادی اگر دولت یک درصد کل تسهیلات پرداختی سه سال اخیر را به پروژه‌های نیمه‌تمام این طرح اختصاص می‌داد، پرونده مسکن مهر خیلی زودتر از این بسته می‌شد.

متأسفانه شماری از مسئولان مستقیم مسکن و ساختمان به‌جای چاره‌اندیشی برای رکود سرسام‌آور مسکن به فکر تغییر و تحولات دلخواه خود هستند و هیچ توجهی به وظیفه قانونی خود در خانه‌دار کردن قشر کم‌درآمد جامعه ندارند، آنها فقط مسکن مهر را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهند، بی‌آنکه طرحی جایگزین برای آن داشته باشند.


منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماجرای 941هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شدخت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات