نبض منظم قیمت ها در آستانه ماه رمضان

تنها دو روز تا آغاز ضیافت الهی باقی مانده است و مردم آرام آرام با تامین نیازهای اولیه جهت حضور موثرتر در این ماه، بازار این روزهای برخی کالاها را رونق داده اند. البته امسال و بر اساس اخبار اعلامی انواع کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن، چای، قند و شکر، خرما، لبنیات، مواد پروتئینی، میوه و سبزیجات در نزدیکی ماه رمضان به طور معمول با تقاضای بیشتری نسبت به ایام دیگر سال روبرو است، از ثبات نسبی برخوردار بوده و در برخی اقلام از جمله محصولات پروتئینی با کاهش قیمت و در برخی دیگر از قبیل تخم مرغ و لبنیات با افزایش قیمت همراه بوده است. فرآوری: طاها رها- بخش اقتصاد تبیان سفره افطار

 با توجه به میزان حجم تقاضای برخی کالاها، در گزارش زیر به تشریح آخرین وضعیت کالاهای مصرفی و اساسی در ماه رمضان خواهیم پرداخت.

برنج

برنج ایرانی که در بازار مصرف با تنوع زیادی عرضه می شود نسبت به کیفیت و نوع  قیمت های متفاوتی دارد؛ به طور متوسط هر کیلوگرم برنج ایرانی رنج قیمتی بین 4000 تا 9000 تومان دارد. همچنین برنج نیم دانه کیلویی 3200 تومان و برنج دودی کیلویی 5700 تا 6000 تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
برنج خارجی نیز که مصرف کمتری نسبت به برنج ایرانی دارد بیشتر شامل انواع برنج هندی می شود که هر کیلوگرم آن به طور متوسط 3500 تا 5000 تومان فروخته می شود. همچنین هر کیلوگرم برنج اروگوئه ای 3000 تومان عرضه می شود.
اما در میان انواع چای، هر کیلوگرم چای ایرانی بین 5000 تا 17 هزار تومان فروخته می شود. همچنین چای خارجی که به شکل قابل توجهی از چای ایرانی گران تر است، فروش نسبتا خوبی در بازار دارد و هر کیلوگرم آن بین 15 تا 30 هزار تومان فروخته می شود.

روغن

روغن نیز که از کالاهای پرمصرف   در کشور است،  بازار متنوعی دارد. روغن مایع معمولی یک لیتری به طور متوسط 4800 تومان و روغن مایع سرخ کردنی یک لیتری 4700 تومان عرضه می شود. همچنین روغن جامد یک لیتری 4900 تومان، روغن کانولا یک لیتری 5000 تومان و روغن زیتون یک لیتری 16 هزار تومان قیمت دارد. روغن کنجد نیز که اخیرا در بازار مصرف جا باز کرده، هر بطری یک لیتری آن 23 هزار و 500 تومان فروخته می شود.
به گفته فروشندگان انواع روغن مایع از مصرف بیشتری نسبت روغن های دیگر برخوردار است اما روغن هایی مانند روغن کنجد و زیتون نیز مشتریان خاص خود را دارند.

قند و شکر

در میان دیگر اقلام اساسی  در بازار مواد غذایی هر کیلوگرم قند خرد شده 3000 تومان وهر کیلوگرم شکر نیز 2600 تومان است. بازار قند و شکر به عنوان یکی دیگر از اقلام مصرفی در سبد خانوار که البته در ایام ماه رمضان مصرفشان بیشتر می شود هم با افزایش قیمت مواجه شد و علیرغم اینکه گزارش بانک مرکزی از قیمت این محصولات در هفته پایانی خرداد ماه نشان از افزایش 0.4 درصدی قیمت شکر و ثابت ماندن قیمت قند دارد اما قیمت این محصولات هم در بازار بهار 93 روند افزایشی داشته است؛ به گونه ای در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم قند در بازار 2700 تا 3500 تومان و قیمت هر کیلوگرم شکر از 2200 تا حدود 3000 هزار تومان است.

خرما

همچنین خرما که در ماه رمضان مصرف زیادی دارد و از مهمترین مواد غذایی این ماه به شمار می رود، به طور متوسط هر کیلوگرم آن 5500 تا 6500 تومان عرضه می شود؛ هرچند که انواع مختلف خرما با قیمت هایی پایین تر و بالاتر در بازار موجود است.

انواع میوه های تابستانی

اما در بازار میوه و تره بار زردآلو، هلو، گیلاس، آلبالو، خربزه، طالبی و ... که از جمله میوه های تابستانی هستند به دلیل نوبرانه بودن شان در این روزها قیمت های بالایی دارند؛ به عنوان نمونه هر کیلوگرم زردآلو درجه یک 9000 تومان و در جه دو آن 8000 تومان در مغازه های سطح شهر فروخته می شود. همچنین هر کیلوگرم هلو درجه یک 15 هزار تومان قیمت دارد.
هر کیلوگرم آلبالو درجه یک نیز 20 هزار تومان و درجه دو این میوه 10 هزار تومان در میوه فروشی ها فروخته می شود. گیلاس نیز از دیگر میوه های پرطرفدار تابستانی است که قیمتی همانند آلبالو دارد و هر کیلوگرم درجه یک آن 20 هزار تومان و درجه دو این میوه حدود 10 هزار تومان است.
خربزه، طالبی و ملون نیز که از دیگر محصولات تابستانی هستند، به طور متوسط کیلویی 3500 تا 4000 تومان در میوه  فروشی ها عرضه می شوند. گوجه سبز نیز کیلویی 8000 تا 15 هزار تومان و توت فرنگی 10 تا 12 هزار تومان در میوه فروشی های سطح شهر فروخته می شود.
در میان سبزی و صیفی جات هر کیلوگرم سبزی خوردن 2000 تومان و هر کیلوگرم سبزی قورمه، سبزی آش و سبزی پلو نیز 1500 تومان عرضه می شود.

انواع محصولات پروتئینی

در بازار محصولات پروتئینی قیمت ها نسبت به ماه قبل مقداری کاهش یافته است و هر کیلوگرم گوشت گوساله به طور متوسط در مغازه های مختلف سطح شهر بین 28 تا 34 هزار تومان عرضه می شود.
هر کیلوگرم گوشت مرغ نیز با 300 تومان کاهش 6300 تومان فروخته می شود. همچنین مغز ران گوسفندی نیز که از گران ترین محصولات پروتئینی محسوب می شود کیلویی 35 هزار تومان، گوشت مخلوط گوسفند و گوساله کیلویی 30 تا 35 هزار تومان و گوشت فیله گوسفندی کیلویی 50 هزار تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
هر کیلوگرم جگر گوسفندی نیز 40 هزار تومان، جگر مرغ در بسته 500 گرمی 3000 تومان و هر کیلوگرم گوشت بوقلمون هم 14 هزار تومان در بازار مصرف عرضه می شود اما در میان ماهی ها، ماهی قزل آلای تمیز نشده کیلویی 14 هزار تومان و تمیز شده آن حدود 20 هزار تومان قیمت دارد.
هر کیلوگرم ماهی حلوا سیاه 18 هزار تومان و ماهی شوریده شکم خالی 13 هزار و 500 همچنین ماهی کفال 21 هزار و 500 تومان و ماهی کپور 12 هزار تومان فروخته می شود. همچنین هر کیلوگرم میگوی دریایی منجمد، بسته به نوع و کیفیت آن به طور متوسط 23 تا 36 هزار تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

تخم مرغ گران شد

همچنین تخم مرغ که جزو محصولاتی است که در سبد خانوار جایگاه اساسی دارد، تا حدودی با افزایش قیمت روبرو بوده و هر شانه 30 تایی آن 10 هزار تومان عرضه می شود در حالی که تا هفته های پیش هر شانه آن به طور متوسط 8500 تومان عرضه می شد.

چای

چای ایرانی برخلاف برنج در بازار داخلی جایگاه چندانی ندارد چرا که برای تامین نیاز داخلی به واردات بسیاری نیاز داریم و چایکاران و باغ های آن ها هم از بی مهری های گذشته مسئولان آسیب فراوانی دیده اند اما در آستانه ماه رمضان قیمت این محصول تقریبا ثابت مانده و هم اکنون قیمت هر کیلوگرم چای درجه یک ایرانی در بازار 15000 تا 18000 تومان و قیمت هر کیلوگرم چای خارجی از 26000 تا بیش از 30 هزار تومان است.

زعفران

زعفران هم گرچه جزو اقلام اصلی مصرفی به شمار نمی رود که افزایش قیمت آن به چشم بیاید اما قیمت آن می تواند در میزان مصرف این محصول در سفره روزه داران تاثیر گذار باشد.
البته به گفته فرشید منوچهری، دبیر شورای ملی زعفران در حال حاضر میانگین قیمت زعفران درجه یک در بازارهای جهانی کیلویی پنج میلیون و 500 هزار تومان است و متوسط قیمت آن در بازار داخلی حدود شش میلیون تومان است و از آنجاکه زعفران جزو کالاها و اجناس گران قیمت محسوب می شود بازار عرضه و تقاضا آن در ماه هایی مانند ماه رمضان تغییری نمی کند که باعث افزایش قیمت این محصول شود؛ بنابراین به نظر می رسد قیمت این محصول در ماه رمضان ثابت بماند.

حبوبات

انواع حبوبات که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نیاز داخلی آن چندان به وارداتش نیازی نداریم همواره با نوسانات بسیاری مواجه بوده است؛ به گونه ای در همین ایام در سال گذشته نیز دلاور حیدرپور، مدیرکل وقت دفتر نباتات علوفه ای وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد:" قیمت انواع حبوبات به صورت تصنعی با نوسان مواجه شده است."
با وجود گزارش بانک مرکزی مبنی بر ثبات نسبی قیمت انواع حبوبات در هفته منتهی به 30 خرداد ماه به نظر می رسد نوسانات بازار حبوبات در سال جاری هم ادامه دارد به گونه ای که قیمت انوع حبوبات از لوبیا چیتی کیلویی 12 هزار تومان تا نخود کیلویی 5000 تومان متفاوت است.
البته بر اساس اطلاعیه های دولت در طرح ضیافت و نمایشگاه های عرضه مواد غذایی آن هر کیلوگرم حبوبات به صورت میانگین حدود 2500 تا 6000 تومان به دست مصرف کننده خواهد رسید.
در این میان وزارت جهاد کشاورزی به طور اخص و به عنوان متولی تولید تا تامین و تنظیم بازار  محصولات کشاورزی (البته پس از ابلاغ و اجرای قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در سال جاری) باید استراتژی ها و برنامه ریزی های خود را به گونه ای اجرا کند تا فرصت سودجویی را به عده ای خاص به ضرر مردم ندهد و دولت نیز به طور اعم و مجری قانون که همواره بر ثابت ماندن قیمت این اقلام مصرفی مردم در ماه رمضان تاکید دارد بهتر است ضمن هماهنگ سازی دستگاه های ذی نفع با وزارت جهاد کشاورزی از سیاستگذاری های انجام شده و اجرای هر چه بهتر آن مانند ترازو از تولیدکننده و مصرف کننده به طور متوزان حمایت کند تا مانند سال های گذشته یکی فدای دیگری نشود و سود عده ای به ضرر همه مردم نچربد.
این انتظار وجود دارد که با نزدیک شدن به ماه رمضان به بهانه افزایش تقاضا و مصرف، قیمت ها تغییر نداشته باشد، اتفاقی که معمولا در گذشته در ایامی مثل نوروز و ماه رمضان شاهد آن بوده ایم و قیمت ها در برخی اقلام به ویژه محصولات پروتئینی و میوه با افزایش روبرو می شد. بنابراین برای تکرار نشدن این شرایط در ماه رمضان امسال توجه دستگاه های نظارتی بر قیمت ها ضرورت بیشتری دارد.


منبع: ایسنا/وطن امروز/ تسنیم

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نبض منظم قیمت ها در آستانه ماه رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات