رسانه‌ها در حوزه "زنان" شفاف عمل نکرده‌اند


مشاور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید مفهوم واقعی اعتدال در حوزه زنان روشن شود تا رسانه‌ها نیز رسالت خود را انجام دهند، گفت: در بسیاری مواقع هنوز هم این مفاهیم روشن نیست.
دکتر پروین داداندیش در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» ایسنا، با بیان اینکه کارکرد اصلی رسانه‌ها انتقال پیام به مخاطبان است اظهار کرد: متاسفانه درباره نقش زنان در توسعه و پیشرفت کشور و هویت واقعی آنها در رسانه‌ها اجماعی وجود ندارد. در برخی موارد کارگزاران رسانه‌ها در این حوزه چندان حرفه‌ای و علمی عمل نکرده و نگاه جناحی و سیاسی داشته‌اند، در نتیجه پیام آن‌گونه که باید به مخاطب منتقل نشده است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب با تاکید بر لزوم اعتمادسازی توسط تمام رسانه‌ها بویژه صدا و سیما گفت: اگر رسانه‌ها به گونه‌ای عمل کنند که بتوانند اعتماد مخاطبان را جلب کنند، اعتماد ایجاد شده موجب می‌شود پیام‌های انتقال یافته در درازمدت در مخاطبان نهادینه شود همچنین محتوای پیام‌ها باید متناسب با واقعیات امروز جامعه تغییر کند و اصلاح شود تا رسانه‌ها بتوانند در حوزه مسایل زنان نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
مشاور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان افزود: رسانه ها تاکنون درحوزه مسایل زنان نتوانسته‌اند آنطور که باید ایفای نقش کنند و عمدتا به صورت جناحی عمل کرده‌اند؛ مردم هم نمی‌دانند که رسانه‌ها به دنبال چه هدفی هستند. در بسیاری موارد پیام ها گنگ است و بحث اعتدال، توسعه، نقش زنان و نگاه اعتدالی در حوزه زنان هنوز شفاف نیست و مردم آن را دریافت نکرده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه موضوع زنان، پیچیده است گفت: در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، همه جناح‌های سیاسی از تندرو تا اعتدالیون همگی متفق‌القول تاکید کرده‌اند که زنان باید در زمینه تربیتی، انتقال ارزش‌های انقلاب و توسعه کشور نقش داشته باشند اما این باور و نگرش را در عمل از آنها مشاهده نکرده‌ایم یعنی تصمیماتی که اتخاذ شده و یا رفتارهایی که دیده می‌شود این را نشان نمی‌دهد.
این فعال حوزه زنان ادامه داد: در بیشتر موارد موضوع زنان به حاشیه رفته است چون آنقدر مسائل سیاسی و امنیتی در کشور وجود داشته است که تصمیم‌گیران در هر دو جناح تصمیم گرفته‌اند موضوع زنان به حاشیه رانده شود و یا به تعویق افتد.
داداندیش با تاکید بر اینکه ابتدا باید تعریف اعتدال به معنی واقعی آن مشخص شود،گفت: مفهوم واقعی اعتدال در حوزه زنان باید در این خصوص که آیا فرصتها به صورت برابر در دسترس زنان و دختران جوان قرار گیرد یا خیر؟ روشن شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر جامعه به این نتیجه رسیده که زنان توانایی‌های بسیاری دارند و می‌توانند هم نقش خود را به عنوان مادر و همسر بخوبی انجام دهند و هم به عنوان یک چهره فعال و شاغل در جامعه به‌خوبی ایفای نقش کنند، اما در عین حال برای آنکه زنان بتوانند هر دو نقش خود را بخوبی ایفا کنند، گاهی چالش‌هایی وجود دارد که رسانه‌ها باید با طرح این چالش‌ها، راهکارهای آن را اطلاع رسانی کنند. برای نمونه راهکارهایی که می تواند به ایفای همزمان نقش مادری و همسری و نقش‌های اجتماعی کمک کند را تبیین و روشن کند.
مشاور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: رسانه‌ها می‌توانند تجارب مثبتی که زنان موفق در حوزه‌های مختلف کسب کرده‌اند را منتقل و اولویت‌هایی که برای تربیت وجود دارد را فهرست کنند.
وی ضمن ابراز امیدواری از استفاده بهتر از فرصت‌های ایجاد شده بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اظهار کرد: به نظر می‌رسد حضور گسترده زنان در حوزه رسانه و مجهز بودن هر چه بیشتر آن‌ها به علم روز و حرفه‌ای عمل کردن‌شان نیز می‌تواند در این حوزه موثر باشد.
داداندیش در پایان برگزاری جشنواره «زن، خانواده و رسانه» را ابزار مهمی برای ترغیب رسانه‌ها به پرداخت هرچه بیشتر به چالش‌های پیش روی زنان معرفی کرد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه‌ها در حوزه "زنان" شفاف عمل نکرده‌اند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات