ایستایی و عقبگرد کشور در شاخص‌های بهداشت و آموزش

به گزارش خبرنگار مهر، شهیندخت مولاوردی در دومین نشست روسای جمعیت بانوان فرهیخته با اشاره به حضور ۴۰ میلیونی جمعیت بانوان کشور و نقش زنان در فرآیند توسعه افزود: در دهه‌های اخیر نقش زنان دستخوش فراز و نشیب بوده و نمی توانیم وضعیت ثابتی برای این حوزه درنظر بگیریم.

معاون رئیس جمهور افزود: در دوران پیش از انقلاب، مبارزات انقلاب، پیروزی و تثبیت نظام جمهوری اسلامی، نقش بی بدیل زنان غیرقابل انکار است. همچنین در دوران دفاع مقدس سازندگی و امروز کشور نقش زنان در بالندگی و حرکت کشور بسیار مهم است که در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید شده است.

وی با بیان اهمیت نظام خانواده که در مقدمه و اصل قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است، تاکید کرد: معتقدیم عمومات قانون اساسی شامل مردان و زنان یکسان است، اما اصول خاص زنان هم وجود دارد که تلاش کرده ایم زمینه اجرای این اصول فراهم شود، اما با وجود اقدامات انجام شده هنوز تا اجرای کامل قانون اساسی فاصله داریم.

مولاوردی خاطرنشان کرد: اصل ۲۰ و ۲۱ قانون اساسی و اصل ۱۰ قانون اساسی که به طور خاص بر نظام خانواده، آسان شدن تشکیل خانواده و پاسداری و قداست از خانواده اشاره دارد در برنامه های دولت ها طی ۳۷ سال اخیر قرار داشته است. همچنین در سند چشم انداز نظام یک بند اشاره دارد به تبدیل ایران به کشوری دارای رفاه، امنیت اجتماعی، توزیع عادلانه درآمد و نهاد مستحکم خانواده که با استناد به این اسناد، زنان و خانواده همواره مورد توجه سیاستگذاران بوده اند و یک راهبرد اساسی از برنامه چهارم توسعه شروع شده که امروز در برنامه ششم توسعه کشور تنفیذ و ابلاغ شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: بررسی ها نشان می دهد که سیاست کلی در حوزه تحکیم نهاد خانواده و جایگاه زنان هنوز محقق نشده است بنابراین اصرار داشتیم این بند در برنامه ششم تنفیذ و ابلاغ شود.

وی با اشاره به ۴ دهه انقلاب اسلامی و اجرای ۵ دوره برنامه های توسعه پس از انقلاب و ۵ دوره برنامه های توسعه پیش از انقلاب افزود: مجموعه بررسی ها نشان می دهد که با اجرای این ۱۰ برنامه هنوز کشور ما از یک توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار برخوردار نیست و تمام مناطق کشور به یک اندازه توسعه نیافته و توازن در بخش های مختلف به وجود نیامده است.

حوزه زنان و خانواده از وضعیت عدم تعادل رنج می برد

مولاوردی با بیان اینکه حوزه زنان و خانواده هم از وضعیت عدم تعادل رنج می برد، ادامه داد: از ابتدای دولت یازدهم تلاش کرده ایم با انجام بررسی های واقع بینانه، وضعیت زنان و خانواده در کشور را مشخص کنیم که در ادامه نقشه آسیب های اجتماعی کشور طراحی و اجرا شد تا با شناخت وضعیت موجود برای رفع آسیب های اجتماعی برنامه ریزی کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: بررسی ها مشخص شد استان های همجوار از آسیب های مشترکی رنج می برند و نمی توانیم یک نسخه کلی از مرکز برای کل کشور بپیچیم، بنابراین برنامه ریزی کردیم تا به شکل شبکه ای با مدیریت ظرفیت های موجود و تجمیع و هم‌افزایی توان دستگاه ها به مقابله با این آسیب ها بپردازیم.

وی تاکید کرد: در ادامه کشور به ۸ منطقه تقسیم شد و نشست های منطقه ای برگزار و آموزش های لازم به سازمان های مردم نهاد و نمایندگان دستگاه های دولتی ارائه شد. بررسی ها نشان می داد در تمام محورهایی که ما ماوریت داشتیم دستگاه های متولی ورود دارند، اما اثربخشی ندارند. از جمله در حوزه تحکیم خانواده یا حجاب و عفاف این مورد را شاهد بودیم که همه بیلان کاری و گزارش کار دارند، اما جای سوال است که چرا با این وجود، آسیب ها در کشور رو به افزایش است.

مولاوردی با تاکید بر اهمیت هم افزایی در مقابله با آسیب های اجتماعی و رسیدن به تعادل جنسیتی گفت: شبکه های استانی تشکیل شده و باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرند تا اثربخشی آنها مشخص شود. تاکنون دستگاه های دولتی به صورت جزیره‌گونه فعالیت کرده اند و نتیجه لازم را نداشته ایم.

معاون رئیس جمهور از برگزاری نشست ملی با هدف پایش و تحکیم شبکه های اجتماعی در کل کشور خبر داد و گفت: این نشست ملی شش ماهه دوم سال ۹۵ با حضور رئیس جمهور برگزار می شود.

وی اضافه کرد: گزارش ها نشان می دهد در برخی شاخص ها در حوزه زنان و خانواده، پیشرفت هایی داشته ایم. مثل حوزه آموزش و بهداشت که الگوی منطقه بوده است، اما امروز در همین حوزه ها نیز به ایستایی یا عقبگرد رسیده ایم زیرا کشورهایی که از ما عقب تر بوده اند، با به روز کردن روش ها و استفاده از فناوری های جدید شاخص های خود را توسعه دادند که این نیازمند توجه مسئولین است.

مولاوردی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد و مشارکت سیاسی زنان، دچار ضعف و عدم تعادل هستیم، اظهار کرد: دسترسی عادلانه زنان به منابع و فرصت ها وجود ندارد و مردان بیشتر به منابع اقتصادی و سیاسی دسترسی دارند، در حالی که دسترسی زنان به موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتر است که این اختلاف معناداری است و به عدم تعادل جنسیتی در کشور دامن می زند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برنامه ششم توسعه فرصتی مغتنم است که به این وضعیت توجه کنیم و برای تحقق توسعه متوازن تلاش کنیم.

وی با اشاره به گزارش وضعیت حوزه زنان و خانواده در ۵ حوزه تامین اجتماعی، سلامت، آسیب ها، خانواده و اشتغال افزود: تلاش کردیم احکام لازم را بر اساس این ۵ اولویت پیشنهاد بدهیم تا توازن در تمام جنبه های زندگی ایجاد شود و این راهی است که در کشاکش افراط و تفریط می تواند راهنمای ما باشد و امیدواریم یک گفتگوی ملی در پیرامون این موضوعات ایجاد شود.

مولاوردی ادامه داد: از سال ۱۹۹۵ موضوع عدالت جنسیتی از سوی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس پکن پیشنهاد شد، اما هنوز یک حرکت جدی در این زمینه انجام نشده است که نیاز به یک مطالعه مفهومی و رسیدن به یک اجماع ملی دارد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: ماده ۲۶ برنامه ششم توسعه در راستای عملیاتی کردن عدالت جنسیتی است در ابتدای دولت یازدهم میراث‌دار توسعه نامتوازن بودیم که رشد آسیب ها را نیز در بر داشت. البته آسیب های اجتماعی مختص فعالیت یک دولت یا دو دولت نیست و روندی است که شروع شده و بحث تحریم ها به آن دامن زده است.

بخشی از آسیب های اجتماعی ناشی از سوءمدیریت منابع در کشور است

وی ادامه داد: بخشی از آسیب های اجتماعی کشور هم ناشی از سوءمدیریت منابع در کشور است زیرا کشورهایی با نصف منابع ما به مرز توسعه یافتگی رسیده اند.

مولاوردی با اشاره به ۱۴ محور اجرایی در دستگاه های دولتی برای پیشبرد برنامه های حوزه زنان و خانواده گفت: برخی مطرح می‌کنند که تفاهم نامه های معاونت امور زنان چه خاصیتی دارد که در پاسخ باید بگوییم تفاهم نامه ها در ادامه به یک آیین نامه اجرایی می رسد که در حال حاضر در حوزه های مختلف به نتایجی منجر شده است. از جمله تاکنون ۱۷ کلینیک سلامت با مشارکت وزارت بهداشت در سراسر کشور احداث شده است. همچنین در حوزه توانمندسازی دختران و زنان روستایی با جهاد سازندگی همکاری داشته ایم یا با وزارت راه در خصوص توانمندسازی زنان و دختران ساکن در سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده اقداماتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه برنامه های معاونت امور زنان در بلندمدت اثر خود را نشان می دهد، اظهار کرد: با آموزش و پرورش در مورد دختران بازمانده از تحصیل اقدامات مشترکی انجام داده ایم. البته فلسفه وجودی ما جلب توجه دستگاه ها و ایجاد حساسیت و جلب مشارکت نهادهای مختلف است. در حال حاضر موضوع آسیب های اجتماعی کشور در بالاترین سطح نظام در حال پیگیری است و چندین جلسه در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شده و گزارشات شش ماهه به ایشان ارائه می شود که در آبان ماه ۹۵ گزارش بعدی ارائه خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به توافقات برجام اظهار امیدواری کرد این تفاهم به گشایش در اقتصاد مردم بیانجامد و در پایان سال اقتصاد مقاومتی شاهد تحقق نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی در کشور باشیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایستایی و عقبگرد کشور در شاخص‌های بهداشت و آموزش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات