توسعه طرح مداخلات روانی اجتماعی دانش آموزان آسیب دیده در خوزستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، محمود معزی با تاکید بر اجرای بند ششم تفاهم نامه همکاری وزارت و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار کرد: پیشگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به آسیب های اجتماعی شامل مجموعه ای از خدمات و اقدامات مختلف برای مصونیت بخشی و توانمندسازی است که با ارتقای دانش و آگاهی نوجوانان و نیز اصلاح نگرش های آن ها در کنار ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره همراه است. ضمن اینکه هزینه های مربوط به مداخلات مختصر و تخصصی در مورد  دانش آموزان در صورت شناسایی به طور رایگان از طریق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی این اداره کل تامین می شود.

وی افزود: در قالب طرح  مداخلات روانی اجتماعی، خانواده ها و دانش آموزان در زمینه محافظت و مراقبت از نوجوانان در برابر رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی به ویژه سوءمصرف مواد و اعتیاد آموزش می بینند و توسعه این طرح برای شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و دارای اختلال مصرف انجام می شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خوزستان، هدف اصلی توسعه طرح مداخلات را کمک به بازتوانی نوجوانان در معرض خطر و توانمند سازی آنها برای سازگاری و تاب آوری در رویدادهای ناگوار دانست و تشریح کرد: پس از شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و ارجاع به کمیته پیشگیری، جلسات مشاوره با خانواده دانش آموز با هدف توانمندسازی، مشاوره، درمان و حمایت های اجتماعی مورد نیاز صورت می گیرد.

پیشگیری کافی نیست

رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش خوزستان نیز گفت: پیشگیری صرفا با رویکرد اولیه کافی نیست. در حالی که برخی از نوجوانان در معرض خطر و یا پرخطر تشخیص داده می شوند، تنها اتکا به آموزش های عمومی نمی تواند کمیته پیشگیری را به اهداف خود برساند و توسعه طرح مداخلات راهکار بعدی است. بر همین اساس، ارائه خدمات فوریت های اجتماعی به نوجوانان در معرض خطر و پرخطر در دستور کار قرار گرفته است.

اباذر فاضل پور با ارائه تعریفی از نوجوان پر خطر و در معرض خطر تصریح کرد: نوجوانان پر خطر به آن دسته از نوجوانانی گفته می شود که بر اساس شواهد و ابزارهای معتبر، گرایش سوءمصرف مواد و رفتارهای پر خطر دارند و نوجوانان در معرض خطر افرادی هستند که بر اساس همین شواهد و ابزارها در معرض خطر باشند. این شواهد می تواند شامل شواهد شخصیتی روانی، شواهد رفتاری، تحصیلی و خانوادگی باشد.

وی، عملیات مداخله را شامل غربالگری، آموزش، مشاوره، درمان، مددکاری و بازتوانی دانست و افزود: مداخله در مرحله درمان  می تواند به صورت سرپایی، روزانه و درازمدت باشد و در مرحله مددکاری  از محیط زندگی دانش آموز بازدید می شود و جلساتی با حضور خانواده و یا سرپرستان در مراکز مشاوره صورت می گیرد.

گفتنی است، دومین نشست کمیته پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد این اداره کل با دستور کار بررسی دلایل افت تحصیلی و راهکارهای پیشگیری از آن و بررسی و تصمیم گیری در مورد مداخلات روانی اجتماعی در سالن تربیت اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه طرح مداخلات روانی اجتماعی دانش آموزان آسیب دیده در خوزستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات