حوادث جاده‌ای بالاترین میزان مرگ و میر کودکان را دارد

به گزارش خبرنگار مهر، حمید درفشی در همایش پیشگیری از حوادث و ارتقا ایمنی کودکان که صبح یکشنبه در کانون امام علی(ع)،برگزار شد، اظهار کرد: در گذشته آمار مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر ۵ سال و نیز مادران باردار بسیار بالا بود و این به سبب بیماری های عفونی و بیماری هایی می‌شدکه توسط واکسن قابل کنترل بود.

وی با بیان اینکه با استقرار شبکه بهداشت و پوشش واکسیناسیون در روستا و سطح کشور، کلیه بیماری های عفونی و قابل کنترل با واکسن، کنترل شد، افزود: اکنون در شرایطی هستیم  که تعداد مرگ و میر کودکان در کشور به کشورهای درحال توسعه رسیده که رقم آن کمتر از ۲۰ از هزار کودک بوده و تقریبا غیرقابل کنترل است چراکه بیشتر ژنتیکی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با تاکید بر اینکه مرگ و میر توسط بیماری های عفونی کنترل شده است، تصریح کرد: با ارتقا مراقبت از مادران باردار و انتقال این مراقبت به مردم و نیز زایمان در بیمارستان های تخصصی و یا ماماهای آموزش دیده، رویکرد بیماری ها کاملا تغییر کرده است.

وی گفت: در حال حاضر با تغییر رویکرد بیماری و مرگ و میرها، حوادث جاده ای بالاترین میزان مرگ و میر کودکان را به خود اختصاص داده است و علت مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در کشور کاملا تغییر شکل داده است که یکی از این عوامل جا نیفتادن فرهنگ رانندگی در کشور است.

درفشی خاطرنشان کرد: این آمار در کشورهای در حال توسعه مانند ایران حدود ۵ برابر کشورهای پیشرفته است و در همین راستا بیماری هایی نظیر فشار خون و دیابت نیز که به سبب آشنا کردن ذائقه کودکان زیر ۵ سال با نمک و غذاهای آماده و مضر برای سللمتی، مرگ و میرهای سنین بالای ۴۵ سال را به همراه می آورد.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ و روش در این زمینه باید تغییر یابد، افزود: اصلی ترین کار ایجاد فرهنگ سالم زیستن است و در این حوزه خود مراقبتی مهمترین جایگاه را به خود اختصاص داده که باید با یاد دادن این خود مراقبتی به کودکان، از مرگ و میر آنان در کشور جلوگیری کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حوادث جاده‌ای بالاترین میزان مرگ و میر کودکان را دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات