تدوین سند کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ایلام نیازمند اعتبار ملی

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: محرومیت‌های بخش اقتصادی و مشکلات بیش‌ازحد زندگی در استان باعث شده آسیب‌های اجتماعی در استان تشدید شوند و آسیب‌های زیادی مثل خودکشی، طلاق، نزاع و ...در استان از نرم کشوری بالاتر باشد و حتی در مواردی استان در ردیف اول استان‌های کشور قرار گیرد.

آسیب‌های اجتماعی در ایلام کلاف درهم‌تنیده و پیچیده‌ای هستند که به نظر می‌رسد خودکشی جزو حلقه این کلاف بزرگ به‌حساب می‌آید. خودکشی اما اینک از مرز یک آسیب و حتی مسئله عبور کرده است و حل آن نیز نیازمند برنامه‌ریزی و اقدام در سطح ملی بوده و از دست یک فرماندار و استاندار خارج‌شده است.

متأسفانه اعتبارات برای اجرای طرح‌های مطالعاتی برای موضوع خودکشی در استان نیز در حد حرف باقی‌مانده است و طرح جامع و کاملی برای پیشگیری از این قضیه در استان وجود ندارد.

بحث خودکشی در استان ایلام ابعاد مختلفی وجود دارد به‌طوری‌که بعضی اعتقاددارند حدود ۶۰ درصد خودکشی‌ها در استان اختلافات خانوادگی است، هنوز علل ریشه‌یابی اصلی خودکشی در استان ایلام مشخص نیست ولی بیکاری، مشکلات خانوادگی و .... از مهم‌ترین دلایل این معضل در استان ایلام هستند.

تا رسیدن به وضعیت مطلوب در ایلام راه زیادی وجود دارد

علی مهرعلیزاده مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام در این‌ زمینه اظهار داشت: وضعیت استان در خصوص مسائل اجتماعی نسبت به سنوات گذشته بهتر شده است، اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

وی می‌افزاید: استان ایلام به مسائلی اجتماعی دچار است که با امکانات محدود استانی اقداماتی در جهت رفع آن‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اما رفع کامل آن‌ها با امکانات استانی امکان‌پذیر نیست و لازم است مسئولان کشوری در این زمینه حمایت‌های لازم را به عمل‌آورند.

وی با اشاره به اینکه همواره پیشگیری بهتر از درمان است، بر پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در استان و کشور تأکید کرد.

تدوین سند کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ایلام

فرهاد قیصر بیگی مدیرکل بهزیستی استان ایلام نیز در این خصوص می‌گوید: بهزیستی از نهادهای پیشگیری در کشور است و تمام سعی ما بر این است با اجرای برنامه‌های مختلف از بروز آسیب اجتماعی در سطح استان پیشگیری کنیم.

وی می‌افزاید: سند کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ایلام تا سه ماه آینده تدوین می‌شود و تدوین و اجرایی کردن این سند باهدف کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی در این استان در سفر رئیس سازمان بهزیستی کشور به ایلام در بهمن‌ماه پارسال و در قالب تفاهم‌نامه‌ای با استاندار ایلام  منعقدشده است.

وی اظهار کرد: بر اساس این سند تدوین پژوهش مرتبط با آسیب‌های اجتماعی در استان توسط دانشگاه ایلام انجام و در قالب سه برنامه عملیاتی پیرامون خودکشی، حاشیه‌نشینی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اجرایی خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان ایلام می‌گوید: مسئله خودکشی در استان ایلام متأسفانه از میانگین کشوری بالاتر است و همین مسئله باعث شده متولیان امر در جهت پیشگیری از معضل در استان برنامه‌های مختلفی طراحی کنند.

این مسئول می‌افزاید: البته طرح‌های مطالعاتی درزمینهٔ خودکشی در استان ایلام نیازمند اعتبار است که امیدواریم مسئولان توجه ویژه به استان ایلام داشته باشند.

کنترل آسیب‌های اجتماعی در استان ایلام نیازمند اعتبارات ویژه است

محمدرضا مروارید استاندار ایلام نیز می‌گوید: استان ایلام از توان کارشناسی لازم برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی برخوردار است که چنانچه اعتبار لازم در اختیار آن‌ها قرار گیرد، می‌تواند به میزان بالایی آسیب‌های اجتماعی استان را کنترل کرد.

وی می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی استان ایلام در بحث شناسایی آسیب‌های اجتماعی در استان ایلام بوده که تاکنون ۲۷ مورد در استان شناسایی‌شده که این موارد شامل اعتیاد، کاهش سن ازدواج، خودکشی، جرائم، عدم نشاط و شادابی، مهاجرت، توجه نکردن به مبلمان شهری و ...است.

در طول دولت‌های گذشته برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان ایلام به‌ویژه کاهش خودکشی طرح‌های مختلفی اجرایی شده ولی چندین سال از اجرای طرح‌های مختلف می‌گذرد و نه‌تنها آمار خودکشی در استان ایلام کاهش نیافته بلکه معضلات اجتماعی در این استان در حال افزایش است چراکه علاوه بر خودکشی معضلات، طلاق، مواد مخدر و...در استان ۵۵۰ هزارنفری ایلام روبه افزایش است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدوین سند کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ایلام نیازمند اعتبار ملی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات