گردش ۵۰۰ ميلياردی سوغات زيارت نيازمند مديريت است

 حسن علم‌الهدایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره حضور ميليونی زائران در مشهد علی‌ابن موسی‌الرضا در مشهد اظهار كرد: مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه امام هشتم(ع) هر ساله پذیرای بالغ بر ۲۰ میلیون زائر ایرانی و خارجی است که این رفت‌وآمد در تقویت بنیه اقتصادی مشهد، منطقه و بازارهای داخلی بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه در مسئله اقتصاد مقاومتی کالای ایرانی و بازار داخلی را باید تقویت کرد، گفت: در حال حاضر متاسفانه بازارهای بسیاری از کشورها از جمله کشور ما و شهر مشهد در انحصار کالاهای چینی نامرغوب است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی سوغات زائر در مشهد است که اگر متولیان امر، بحث سوغات زائر را مدیریت کنند مسلما این بازار از دست چینی‌ها خارج و در اختیار بازار مشهد با تولیدات داخل قرار می‌گیرد.

علم‌الهدایی با اشاره به اقدامات پارك علم و فناوری استان در حوزه سوغات زيارت گفت: به همین منظور ما در مرکز رشد فناری‌های زیارت، در بحث سوغات زائر اقداماتی را انجام می‌دهيم زيرا سوغات زائر عموما در مشهد باید هم جنبه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و هم جنبه کالایی داشته باشد.

وی عنوان کرد: اگر متولیان، صنعتگران، فناوران و افراد مختلفی که در مسئله کالاهای فرهنگی و هنری فعاليت می‌کنند، به اقتصاد زائر نيز توجه کنند مسلما بخشی از اقتصاد مقاومتی که تهیه کالاهای دانش‌بنيان و تولید ایران است، تحقق پیدا می‌کند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان، داشتن بازار داخلی را یکی از عناصر اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز بر این مساله تاکید دارند کما اینکه ما می‌بینیم کشور چین علاوه بر داشتن بازارهای دنیا بازارهای داخلی خود را هم به دست گرفته است و از آن غافل نشده است.

وی تصريح كرد: مشهد با فرصت‌هایی چون بحث هتل‌ها، مهمان‌سراها و ساير درآمدهای حاصل از حضور زائران می‌تواند در تقویت پايتخت معنوی ايران در زمینه کسب و کار، اقتصاد فرهنگی و سرمایه و کار ایرانی فعال‌تر شود و اقتصاد شهر را رشد دهد.

علم‌الهدایی تأكيد كرد: شهرداری مشهد به عنوان تنها شهرداری کشور است که با پارک علم فناوری از دو سال گذشته همکاری نزدیک دارد و درصدی از اعتبارت این نهاد در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرا می‌گیرد.

وی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان درتحقق اصول اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان و فناور در واقع نمادهای اقتصاد دانش‌محور هستند و چون اقتصاد مقاومتی خود اقتصاد يك دانش‌بنیان است، این شرکت‌ها نماد و مظاهر اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان بيان كرد: وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در مشهد باشد باید توسعه شهر مشهد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اين شهر نيز مد نظر قرار گیرد که اگر دانش‌بنیانی رفتار شود قطعا اتفاقات خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی خواهد افتاد.

علم‌الهدایی با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیان همکاری گسترده‌ای با شهرداری در بحث ایده پردازی، نمادهای فرهنگی و الگویی شهر مشهد دارد، تصریح کرد: شهرداری مشهد به دلیل حجم، وسعت و تنوع کار نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های فناور و دانش بنیان دارد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان يادآور شد: نقش آستان قدس رضوی در تحقق اقتصاد مقاومتی از بعد نظری و فرهنگی بسيار است، آستان قدس رضوی با ایجاد نمایشگاه‌ها و فرهنگسراهای زیارتی و برنامه‌ریزهای اقتصادی خود می‌تواند اصول اقتصاد مقاومتی تا حدود زيادی عملی كند.

وی خاطرنشان كرد: آستان قدس رضوی در زمینه تولیدات کالاهای اساسی و مواد خوراکی در سراسر کشور سرمایه‌گذاری كرده است که این خود در حمایت از سرمایه ایرانی و تولید ایرانی است.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گردش ۵۰۰ ميلياردی سوغات زيارت نيازمند مديريت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات