اردوغان: قطعنامه پارلمان آلمان هیچ اهمیت و ارزشی ندارد

 به گزارش مشرق، رئیس جمهور ترکیه در ادامه واکنش خود به مصوبه پارلمان آلمان که کشتار ارامنه را به رسمیت شناخت، اروپا را تهدید کرد و گفت یا مسائلی را که ترکیه و اروپا با یکدیگر دارند، حل می کنند یا اینکه این کشور از این پس سدی در برابر مشکلات اروپا نخواهد بود و اروپا را با دردهای خود تنها خواهد گذاشت.

پایگاه اینترنتی تلویزیون تی. آر. تی ترکیه، نوشت رجب طیب اردوغان خواستار تشکیل کمیته مشترک بین المللی برای بررسی وقایع سال 1915 میلادی ترکیه عثمانی شد.

وی دیروز در سخنانی در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه مدی پل در استانبول بار دیگر از تصمیم پارلمان آلمان در به رسمیت شناختن وقایع سال 1915 میلادی ترکیه عثمانی به عنوان نسل کشی ارامنه انتقاد کرد و گفت: روی سخن من با همه جهانیان است، ما همه آرشیوهایمان را گشوده ایم، اگر به خود اعتماد دارید و اگر به اندازه ذره ای برای علم، تاریخ و اسناد احترام قائلید، شما نیز آرشیوهایتان را بگشایید.

اردوغان افزود: بیایید تاریخدانان، حقوقدانان و باستانشناسان را مأمور بررسی این موضوع کنیم تا آنان همگی این موضوع را بررسی کنند. ما نتیجه ای را که پس از این بررسی ها به دست خواهد آمد، خواهیم پذیرفت. من از زمانی که نخست وزیر ترکیه شدم تاکنون همواره این پیشنهاد را در نشست های بین المللی نیز مطرح کردم.

اردوغان با انتقاد از آلمان و صدر اعظم این کشور گفت: من سه چهار روز پیش از تصویب قطعنامه پارلمان آلمان با آنگلا مرکل صدراعظم این کشور تلفنی گفتگو کردم. وی به من گفت که از هیچ کاری برای جلوگیری از تصویب این قطعنامه فروگذار نخواهم کرد. آیا شرکت نکردن در رأی گیری پارلمان تنها کاری بود که وی می توانست انجام دهد؟ مایل بودم  صدراعظم آلمان نیز در این رأی گیری شرکت کند و مانند خانم محترمی که به این قطعنامه رأی منفی داد به آن رأی منفی دهد. در آن صورت من نیز وی را تشویق می کردم.

اردوغان تأکید کرد قطعنامه پارلمان آلمان از دیدگاه ما هیچ اهمیت و ارزشی ندارد.

اردوغان دیروز در سخنانی در نشست اتحادیه صادرکنندگان ترکیه نیز قطعنامه پارلمان آلمان را درباره وقایع 1915 میلادی آخرین حلقه زنجیره وقایعی دانست که با اعتراضات پارک گَزی استانبول آغاز و با عملیات دستگیری متهمان به فساد بزرگ مالی در 17 و 25 دسامبر 2013 میلادی و حملات تروریستی در ترکیه ادامه یافت.

وی  گفت: ما از اهداف واقعی تصویب چنین قطعنامه ای علیه ترکیه آگاهیم. به همه اروپا اعلام می کنم یا مسائلی را که با یکدیگر داریم بر اساس حقانیت حل می کنیم و یا اینکه ترکیه از این پس سدی در برابر مشکلات اروپا نخواهد بود و اروپا را با دردهای خود تنها خواهد گذاشت.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردوغان: قطعنامه پارلمان آلمان هیچ اهمیت و ارزشی ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات