۶.۵میلیون نفر در کشور بیکارند/عدم تأثیر رشد اقتصادی درایجاداشتغال

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌ها گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در آستانه برنامه ششم توسعه ارائه داد.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح مدیریت بخش عمومی با محوریت اقتصاد مقاومتی، گفت: باید روند قانونگذاری اصلاح شده و در راستای مبارزه با فساد اقتصادی گام‌های مهمی برداشته شود.

قاسمی ادامه داد: واقعیت این است که متغیرهایی شامل نرخ رشد اقتصادی، بیکاری، تورم، توزیع درآمد و تراز تجاری کشور ناشی از مجموعه‌ای از سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری در هر کشور است.

وی اظهار داشت: باید بپذیریم که سیاست‌های پولی، مالی و ارزی و تجاری هر کشور در بستر مجموعه‌ای از  زمینه‌های ساختاری شکل می‌گیرد که به نظر می‌رسد بیشترین نقش مجلس در همین زمینه‌های ساختاری و نهادی است و به همین جهت در همین گزارش پیشنهاداتی ارائه شده است.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به رغم همه تلاش‌ها برای نوآوری مدیریتی، اما نرخ رشد اقتصادی کشور به نسبت منابع صرف شده و به نسبت سایر کشورها قابل توجه نیست.

وی وابستگی شدید به درآمدهای نفتی را عامل پرنوسان بودن نرخ رشد اقتصادی خواند و گفت: متاسفانه علیرغم رشد پنج درصدی، این رشد موجب اشتغال نشده است که علت اصلی آن وابستگی رشد اقتصادی به نفت است.

قاسمی با بیان اینکه حدود ۶.۵ میلیون نفر در کشور بیکار هستند و یا جزو افرادی هستند که اشتغال ناقص دارند، گفت: این افراد از جستجوی شغل دلسرد شده‌اند و به خارج از بازار کار رفتند.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پس از توزیع نقدی یارانه‌ها برای مدت دو سال، ضریب جینی کاهش پیدا کرد؛ یعنی برابری بیشتر شد ولی به علت تورم‌های شدید و نوع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و تأمین مالی آن و استقراض از منابع بانکی برای تأمین یارانه‌های نقدی، ضریب جینی مجدداً در سال ۹۳ به همان رقمی که در سال ۸۹ بود، برگشت.

وی با اشاره به دغدغه نمایندگان در خصوص توزیع ناعادلانه ثروت گفت: توزیع ناعادلانه درآمدها بین استان‌ها یکی از دغدغه‌های مهم نمایندگان است؛ تلاش‌های زیادی در مرکز پژوهش‌ها برای کاهش فاصله درآمد استان‌ها انجام شده است.

قاسمی تصریح کرد: خوشبختانه در سال ۹۴ برای اولین بار با یک میلیارد دلار مازاد تراز تجاری سال را به پایان بردیم که این امر ناشی از کاهش شدید واردات و افزایش نسبی صادرات غیرنفتی بوده است.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همواره بیش از ۵۰ درصد منابع دولت از فروش نفت تامین شده است و به طور متوسط تنها ۳۷ درصد درآمدهای دولت حاصل از مالیات بوده است.

وی ادامه داد: چسبندگی هزینه‌های جاری به درآمدهای نفتی موجب کاهش اعتبارات عمرانی کشور شده است.

قاسمی با بیان اینکه دولت هم خود در طول سال‌های اخیر تورم ایجاد کرده است، گفت: دولت هم خودش تورم ایجاد کرده و هم خودش اولین متضرر از تورم است؛ به این معنا که با قیمت‌های ثابت قبل، هزینه‌های جاری و عمرانی دولت بر اثر تورم‌ها به شدت کاهش یافته است.

ادامه دارد...

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۶.۵میلیون نفر در کشور بیکارند/عدم تأثیر رشد اقتصادی درایجاداشتغال» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات