۶نکته جالب در مورد یورو ۲۰۱۶

شانزدهمین دوره جام ملتهای اروپا در حالی از ۲۱ خرداد آغاز می شود که در ادوار اخیر این رقابت ها نکات جالبی وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ یورو ۲۰۱۶ در حالی از ۲۱ خرداد و با دیدار تیم های فرانسه و آلبانی آغاز می شود که در پانزده دوره اخیر این رقابت ها ، آلمان و اسپانیا با کسب ۳ جام پر افتخارترین تیم ها هستند و پس از آنها نیز فرانسه قراردارد.
حال تنها ۶ روز به آغاز این رقابت ها مانده و قصد داریم در این گزارش به نکات جالب پانزده دوره اخیر جام ملتهای اروپا بپردازیم.

۱- یورو چگونه بوجود آمد؟

ایده برگزاری مسابقات یورو در سال ۱۹۲۷ توسط آنری دلونای رییس فدراسیون فوتبال فرانسه مطرح شد و وی در روز ۵ فوریه ۱۹۲۷ در اجلاس فیفا پیشنهاد کرد تا با توجه به بعد مسافت، مسابقات قاره ای در تقویم فیفا گنجانده شود اما این موضوع به جایی نرسید تا در تاریخ ۱۵ ژانویه۱۹۵۴ اتحادیه فوتبال اروپا )یوفا) شروع به کار کرد و آنری دلونای اولین رییس یوفا شد و پس از آن از اختیاراتش استفاده کرد و مقدمات برگزاری جام ملت های اروپا را فراهم کرد اما متاسفانه یک سال بعد و در تاریخ ۹ نوامبر ۱۹۵۵ دار فانی را وداع گفت و پسر وی ، پیر دلونای هزینه های برگزاری مسابقات را داد تا در سال ۱۹۵۸ اروپایی ها تصمیم بگیرند که هر چهار سال یک بار، یک دوره مسابقات را با نام جام آنری دلونای برگزار نمایند و سرانجام اولین دوره این مسابقات در سال ۱۹۶۰ برگزار شد.
تا به حال ۱۵ دوره از این مسابقات گذشته و میزبانی خروس ها در سال ۲۰۱۶ ، سومین میزبانی فرانسه در یورو است.

۲- مسن ترین بازیکن یورو: لوتار ماتئوس (۳۹ سال و ۹۱ روز)

لوتار ماتئوس بازیکن افسانه ای آلمان با حضور در دیدار ژرمن ها مقابل پرتغال در یورو ۲۰۰۰، با ۳۹ سال و ۹۱ روز سن به مسن ترین بازیکن تاریخ یورو تبدیل شد ، وی همچنین برای ۱۵۰ مین و آخرین بار پیراهن ژرمن ها را در آن دیدار بر تن کرد تا در یورو رکورد دار شود.
هافبک سابق تیم های بروسیا مونشن گلادباخ، بایرن مونیخ و اینترمیلان موفق شد رکورد مورتن اولسن دانمارکی را که در شکست ۲-۰ مقابل ایتالیا در یورو ۸۸ با ۳۸ سال و ۳۰۸ روز رکورددار بود، قطع کند.
پس از ماتئوس ، مورتن اولسن دانمارکی و پیتر شیلتون انگلیسی قراردارد.
حال در فرانسه گابور کرالی از مجارستان و شی گیون از جمهوری ایرلند ۲دروازه بانی هستند که می توانند با حضور در مسابقات یورو ۲۰۱۶ با ۳۹ یا ۴۰ سال سن رکورد اسطوره فوتبال آلمان را بشکنند.

۳- اولین ها در یورو ۲۰۱۶:

یورو ۲۰۱۶ در حالی با ۲۴ تیم آغاز می شود که در تمامی ادوار گذشته این رقابت ها هیچ گاه بیش از ۱۶ تیم در این مسابقات حضور نداشتند و برای اولین بار در کشور خروس ها ۲۴ تیم حضور دارد.
کشورهای ولز ، آلبانی ، ایسلند، ایرلند شمالی و اسلواکی تیم هایی هستند که برای نخستین بارز در این رقابت ها شرکت کردند و انتظار می رود با ستارهای شان بتوانند شگفتی ساز شوند.
همچنین انگلیس اولین تیم صعود کننده از دور مقدماتی به مرحله گروهی بود و چهار تیم سوئد ، اوکراین ، جمهوری ایرلند و مجارستان به عنوان آخرین تیم ها از مرحله پلی آف راهی دور گروهی شدند.

۴- مسن ترین قهرمان یورو: آرنولد موهرن (۳۷ سال و ۲۳ روز(

فینال یورو ۸۸ در مونیخ با گل والی زیبای مارکو فان باستن به یاد آورده می شود اما آن دیدار از اهمیت خاصی برای آرنولد موهرن نیز برخوردار بود ، هافبک سابق تیم های آژاکس آمستردام، توئنته، ایپسویچ تاون و منچستر یونایتد توپ را در اختیار مارکو فان باستن قرار داد تا وی موفق به گلزنی شود تا لاله های نارنجی با کسب قهرمانی تاریخ ساز شوند ، همچنین موهرن با ۳۷ سال و ۲۳ روز به مسن ترین بازیکن قهرمان تاریخ یورو تبدیل شد.
حال جان لوییجی بوفون در صورت قهرمانی همراه با آتزوری ها در یورو ۲۰۱۶ می تواند رکورد موهرن را بشکند ، همچنین گابور کرالی ازمجارستان، شی گیون از جمهوری ایرلند، ایدور گوجیانسون ازایسلند، روی کارول از ایرلند شمالی، آدرین موتو از رومانی و ریکاردو کاروالیو از پرتغال دیگر بازیکنانی هستند که می توانند با قهرمانی در یورو ۲۰۱۶ به رکورد قهرمان موهرن پایان دهند.

۵- رکورد داران قهرمانی:

در تاریخ رقابت های یورو ، فقط ۱۳ بازیکن موفق شده اند ۲ بار قهرمانی را جشن بگیرند که از ۱۳ بازیکن ۱۲ نفر سهم ماتادورها بوده است.
راینر بونهوف ستاره سابق آلمان غربی اولین بازیکنی است که موفق به کسب دو عنوان قهرمانی شده است. وی در سال های ۱۹۷۲ و ۱۹۸۰ قهرمانی در یورو را جشن گرفت ، همچنین بونهوف تنها بازیکنی است که موفق به حضور در سه فینال یورو شده ، وی در دو فینال ۱۹۷۲ و ۱۹۸۰ که با قهرمانی آلمان خاتمه یافت در ترکیب ژرمن ها حضور نداشت امادر فینال ۱۹۷۶ که آلمان مغلوب چکسلواکی بود، در ترکیب آلمان حضور داشت.
ژابی آلونسو، ایکر کاسیاس، سسک فابرگاس، آندرس اینیستا، ژاوی ارناندز، فرناندو تورس، سرخیو راموس، رائول آلبیول، پپه رینا، داوید سیلوا، آلوارو آربلوا و سانتی کازورلا، ۱۲ بازیکن عضو تیم ملی اسپانیا هستند که موفق شدند در دو دوره متوالی در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ قهرمانی در یورو را جشن بگیرند. از جمع شاگردان دل بوسکه ، کاسیاس، فابرگاس، راموس، سیلوا و اینیستا این فرصت را دارند سومین قهرمانی شان در یورو را تجربه نمایند.

۶- تیم منتخب اولین دوره یورو:

در نخستین دوره جام ملتهای اروپا که در فرانسه برگزار شد ، چهار تیم فرانسه میزبان ، یوگسلاوی ، شوروری و چکسلواکی حضور داشتند و در پایان شوروی و یوگوسلاوی راهی دیدار پایانی شدند.
در دیدار فینال این مسابقات که در تاریخ ۱۰ جولای ۱۹۶۰ و در حضور ۱۷۹۶۶ نفر در استادیوم پارک دو پرنس شهر پاریس، میان تیم های شوروی و یوگوسلاوی به قضاوت آرتور ادوارد الیس از انگلیس برگزار شد ، در حالی که یوگوسلاوی به وضوح تیم برتر میدان بود، در دقیقه ۴۳ با گل میلان گالیچ پیش افتاد، اسلاوا مترولی در دقیقه ۴۹ حساب کار را به تساوی کشاند، تا وقت اضافه سرنوشت بازی را روشن نماید. ویکتور پوندلنیک در دقیقه ۱۱۳ پیام آور شادی در اردوی شوروی بود و گل پیروزی بخش شوروی را به ثمر رساند، تا این تیم اولین قهرمان تاریخ یورو لقب گیرد، اتفاقی که روزنامه های انگلیسی و آلمانی به آن روی خوش نشان ندادند و فقط به درج اخبار کوتاهی در خصوص آن بسنده کردند.
پس از این دیدار ، مسئولان مسابقات به فکر تشکیل تیم منتخب دادند تا نخستین تیم تایخ رقابت های یورو تشکیل شود.
دروازه بان: لئو یاشین (شوروی)
مدافعان : ولادیمیر جورجویچ (یوگوسلاوی) ، لادیسلاو نواک (چکسلواکی) ،ایگور نتو (شوروی)، جوزف ماسوپوست (چکسلواکی)
هافبک ها: والنتین ایوانوف (شوروی)، اسلاوا مترولی (شوروی) ، میلان گالیچ (صربستان) ، ویکتور پوندلنیک (شوروی)
مهاجمان: دراگوسلاو شکولاراک (یوگوسلای) ، بوریووژ کاستیچ (یوگوسلاوی)

[ منبع این خبر سایت الف-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۶نکته جالب در مورد یورو ۲۰۱۶» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات