عراق رسانه های محور سعودی را تهدید کرد

به گزارش «شیعه نیوز»، دست و پا زدن های دولت سعودی برای توقف عملیات فلوجه و جلوگیری از آزادسازی این شهر طی روزهای اخیر تعجب محافل سیاسی این کشور را به دنبال داشت و به اعتراض های گسترده ای در بغداد انجامید.

دولت سعودی حضور تعدادی از زنان عربستانی را که در فلوجه زندگی می کنند، بهانه قرار داده و حتی چندی پیش آن را دلیلی برای حضور نظامی در عراق برای دفاع از شهروندان خود قرار داده بود.
در این چارچوب سفیر سعودی ثامر السبهان نیز از طریق تحرکات بی محابا در ارتباط با احزاب و رسانه ها و فضای مجازی که از سوی احزاب عراقی و شخصیت های سیاسی غیر دیپلماتیک و تحرکات فتنه ای توصیف شده بود، کار را دنبال کرد که باعث شد عراقی ها باردیگر درخواست اخراج السبهان از عراق را به عنوان عنصر نامطلوب مطرح کنند و از دولت این کشور خواستار واکنش جدی شوند.

کارشناسان سیاسی ، سفر روز شنبه ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق با همراهی عبداللطیف الهمیم رئیس وقف اهل سنت این کشور به قاهره و دیدار با مقام های این کشور از جمله السیسی و رئیس الازهر را در همین چارچوب تحلیل می کنند.
الجعفری و الهمیم پیام کتبی العبادی را برای رهبران مصر برده اند و گفته می شود که این تحرک دیپلماتیک بغداد با هدف اطمینان بخشی در خصوص فلوجه و غیرنظامیان بوده است.

در همین حال طی روزهای گذشته شخصیت هایی همچون قاسم الاعرجی رئیس فراکسیون بدر و حنان الفتلاوی رهبر جنبش اراده و کامل الزیدی از ائتلاف دولت قانون، دولت سعودی را بخاطر آنچه دخالت های بی پرده و گستاخانه خوانده اند، مورد حمله قرار داده اند.
الاعرجی در این خصوص گفته بود که ماموریت ثامر السبهان سفیر سعودی در عراق، ایجاد اختلافات فرقه ای است و الفتلاوی از دولت سعودی خواسته بود که یک دوره آموزش اصول دیپلماسی برای السبهان برگزار کند و کامل الزیدی گفت که السبهان سخنگوی داعش است.

سرانجام وزارت خارجه عراق شنبه شب به دنبال دخالت های بی محابای سعودی ها ، در بیانیه ای از مواضع برخی دیپلمات ها درباره آزادی فلوجه ابراز تعجب کرده و آنان را به رعایت اصول دیپلماسی و محترم شمردن استقلال و حق حاکمیت عراق، فراخواند.
درهمین حال ، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق شنبه شب، رسانه های محور سعودی – بعثی را که بیشترین تبلیغات را علیه عملیات فلوجه انجام داده اند، تهدید به طرح شکایت در محاکم بین المللی کرد.

حیدرالعبادی در اظهارات تلویزیونی با اشاره به خبرسازی های شبکه های عربی منطقه و برخی شبکه های عراقی علیه عملیات فلوجه، گفته که هسته های مخفی وجود دارد که کار دفاع از داعش را از همان روز اعلام آغاز عملیات فلوجه شروع کرده است.
حمله به عملیات فلوجه به بهانه نگرانی از جان غیر نظامیان، درحالی است که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق بارها در خصوص مراقبت از جان غیرنظامیان اطمینان داده و گفته است که پای این موضوع خواهد ایستاد و متخلفان را تحویل محاکم قضایی خواهد داد.

از هنگام آغاز عملیات فلوجه از دو هفته پیش دو شهر راهبردی الکرمه و الصقلاویه و نیز بخش ها و نواحی مهمی مانند النعیمیه و البوشجل و العوینات آزاد شده است و پیشروی های سریع نیروهای عراقی ناظران امنیتی منطقه را حیرت زده کرد.
با این همه روز شنبه اعلام شد که هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و فرمانده ارشد جنگ علیه داعش، از تعویق در حرکت نیروهای عراقی به داخل فلوجه به مدت 10 روز و دادن یک فرصت دیگر به شهروندان برای خروج از شهر خبر داد.

ارتش عراق از ماه ها قبل از اهالی فلوجه درخواست کرده بود که از معابر و راه های دسترسی که نیروهای امنیتی عراق باز گذاشته اند، از منطقه خارج شوند.
از هنگام شروع عملیات فلوجه نزدیک به هزار خانوار از نقاط مختلف منطقه تخلیه شده و به نقاط امن انتقال یافته اند.

فرماندهان عملیات روز یکشنبه قرار است در محل مقر فرماندهی عملیات فلوجه برای خبرنگاران یک کنفرانس خبری برگزار کرده و نتایج عملیات را تشریح کنند.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عراق رسانه های محور سعودی را تهدید کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات