سیب زمینی تولیدی گلستان با قطار به روسیه صادر می شود

رمضان مقصودلو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: امروز چهار واگن یخچال دار ویژه صادرات سیب زمینی از قزاقستان وارد مرز ریلی اینچه برون شد تا این محموله را حمل نماید.
وی افزود: طرفیت هر واگن یخچال دار 63 تن می باشد که در مجموع در این مرحله حدود 250 تن با چهار واگن به مقصد روسیه بارگیری و حمل می شود.
به گفته وی اکنون از طریق مرز زمینی اینچه برون روزانه هفت تا هشت دستگاه کامیون به مقصد ترکمنستان و چها تا پنج کامیون به مقصد قزاقستان در مجموع به وزن 250 تن محصول سیب زمینی تولیدی این استان را حمل می کنند، اما هزینه جابجایی آن به این طریق بالاتر از حمل ریلی است.
مقصودلو افزود: علاوه بر این صادرات سیب زمینی تولیدی استان گلستان از طریق آبی با بهره گیری از بندر امیر آباد مازندران در حال انجام است و طی هفته گذشته برای نخستین بار 140 تن با یک فروند کشتی به مقصد روسیه بارگیری و حمل شد.
وی گفت: دومین محموله صادرات سیب زمینی از طریق بندر امیرآباد مازندران نیز با یک فروند کشتی به وزن 200 تن به مقصد روسیه در چند روز اخیر صورت می گیرد.
مقصودلو بیشتر به ایرنا اعلام کرده بود که برنامه ریزی برای صادرات سیب زمینی گلستان به کشورهای آسیای میانه، راه برون رفت برای جلوگیری از زیان وارده به سیب زمینی کاران است.
وی خواستار تامین واگن یخچال دار از طریق راه آهن به منظور فراهم سازی صادرات سیب زمینی و کاهش هزینه حمل و افزایش میزان صادرات این محصول شد.
به گفته مقصودلو کرایه حمل سیب زمینی با هر دستگاه کامیون یخچال دار از گلستان به کشورهای قزاقستان و روسیه چهار هزار دلار است که در صورت جایگزینی قطار رقم هزینه حمل کاهش چشمگیری خواهد یافت.
وی افزود: با عملیاتی شدن صادرات سیب زمینی استان از طریق راه آهن ضمن حمل 60 تن محصول توسط هر واگن یخچال دار، هزینه حمل هم به یک هزار و 660 دلار کاهش می یابد.
مدیرکل راه آهن شمال شرق 2 نیز به ایرنا گفت: طبق مکاتبه انجام شده با سفارت قزاقستان با ارسال واگن یخچال دار برای صادرات محصول های کشاورزی استان از جمله سیب زمینی به پایانه ریلی اینچه برون، موافقت شده است.
محمدرضا قربانی افزود: طبق این موافقت نامه 50 واگن یخچال دار برای صادرات محصول های کشاورزی مازاد برنیاز استان به کشور قزاقستان وارد مرز اینچه برون خواهد شد.
اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان است که در فاصله 80 کیلومتری شمال مرکز شهرستان 325 هزار نفری گنبدکاووس قرار دارد.
خط آهن ایران - ترکمنستان - قزاقستان پاییز سال 93 با حضور روسای جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون واقع در شرق گلستان به بهره برداری رسید.
طبق گزارش رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان در سال زراعی جاری پیش بینی شده است که از سطح چهار هزار و 200 هکتار زیر کشت سیب زمینی در استان، 110 هزار تن محصول برداشت شود.
به گفته وی مختار مهاجر، در سال زراعی جاری حدود 45 هزار تن از سیب زمینی تولیدی استان مازاد بر نیاز است و باید صادر شود.
وی مهم ترین ارقام کشت شده سیب زمینی در استان گلستان را شامل سانته، آریندا، اسپریت، ماروفونا بیان کرد و افزود: ارقام جدید این محصول رمبا، پیکاسو و دای فلا است.
برداشت سیب زمینی استان گلستان هم اینک در حال انجام است.
طبق مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 95 قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی پاییزه سه هزار و 960 ریال، سیب زمینی بهاره سه هزار و 888 ریال و سیب زمینی طرح استمرار 4 هزار و 664 تعیین شده است که به دلیل نبود ثبات در بازار، فروش سیب زمینی تولیدی کشاورزان گلستانی زیر قیمت اعلام شده، خریداری می شود.
استان گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت و 650 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و عرضه سالانه افزون بر چهار میلیون تن انواع محصول های کشاورزی از قطب های مهم تولید کشور است.
گلستان از شمال با کشور ترکمنستان، از شمال غرب با دریای خزر، از غرب با مازندران، از شرق با خراسان شمالی و از جنوب با استان سمنان همسایه است.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیب زمینی تولیدی گلستان با قطار به روسیه صادر می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات