سمپوزیوم دانشجویان دانشگاه های اتحادیه قفقاز در اردبیل آغاز به کار کرد

به گزارش ایرنا، این سمپوزیوم دو روزه با هدف تعمیق روابط علمی و فرهنگی اعضای اتحادیه دانشگاههای قفقاز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.
دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، یکشنبه در آئین افتتاحیه این سمپوزیوم گفت: این رویداد علمی، فرهنگی با شرکت دانشجویان و استادانی از دانشگاه های هفت کشور در روزهای 16 و 17 خرداد در اردبیل برگزار می شود و رئیس دانشگاه های اتحادیه قفقاز و مسوولان و نمایندگانی از مجلس ترکیه در آن حضور دارند.
وی افزود: بیش از 110 دانشگاه از کشورهای مختلف منطقه عضو دانشگاه های اتحادیه قفقاز بوده و 12 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن هستند.
آیت الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل نیز در این سمپوزیوم گفت: عالم اسلام به آتش اختلاف دچار شده است در حالی که دین با توصیه به تمکین به مرجعیت علمی و دینی و خودداری از تفسیر به رای، مسلمانان را به دوری از اختلاف و تفرقه فرامی خواند.
وی افزود: دین اسلام جهاد را برای مقابله با هجمه های خارجی و مرجعیت علمی و دینی را برای رفع اختلاف و هجمه های داخلی تعریف کرده است.
وی اظهار کرد: مرجعیت دینی و علمی برطرف کننده اختلاف بین مسلمانان اهل بیت است و باید برای رفع اختلاف ها به آن متوسل شویم.
امام جمعه اردبیل بیان کرد: اکنون که در دنیای اسلام اختلاف وجود دارد باید مسلمانان با اتکا به سنت، سیره، گفتار و رفتارپیامبر اسلام به عنوان نقطه مشترک و قابل اتکا از تفرقه و نفاق دوری بجویند.
او پرهیز از نیت خوانی، خودداری از اکراه در دعوت به دین، خودداری از تکفیر مسلمانان، دوری از کشتن فرد نمازخوان، آغازگر جنگ نبودن، تشکیل خانواده ای جهانی، پرهیز از جنگ با اهل کتاب، اتکا به مشترکات در مدیریت ادیان، ارزشمند بودن جان و خون انسان ها و واسطه بودن بین خالق و مخلوق را 10 سنت زیبای پیامبر اسلام (ص) به عنوان نقاط مشترک برطرف کننده اختلاف ها و تحکیم بخش وحدت برشمرد.
دکتر عاملی ادامه داد: بر اساس آیات قرآن مجید، خداوند کریم می خواهد پذیرش دین از سوی مردم متکی بر برهان و ادله باشد وگرنه می توانست با آفرینش معجزه ای حیرت انگیز یا با اجبار، همگان را به تسلیم در برابر اسلام وادارد اما مسلمان شدن مردم با اجبار، عین جهالت است و این از زیبایی های اسلام است که به میهمانان این سمپوزیوم هدیه می شود.
نماینده ولی فقیه در استان گفت: در آیه ای دیگر در قرآن کریم آمده است که به پیامبر توصیه می شود که مشرکان را به خداپرستی و دین اسلام فرابخوان و اگر مورد قبول آنها واقع نشد آنان را در جایی که جانشان در امان باشد قرار بده و این نحوه رفتار با مشرکین نیز از زیبایی های قابل تامل اسلام است در حالی که اکنون وهابیت خون شیعیان را هدر می داند.
پخش کلیپ هایی از قابلیت های طبیعی، گردشگری و تاریخی، معرفی شخصیت های علمی، دینی و ورزشی اردبیل و پرسش و پاسخ از بخش های قابل ذکر آیین افتتاحیه این سمپوزیوم بود.
7124/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سمپوزیوم دانشجویان دانشگاه های اتحادیه قفقاز در اردبیل آغاز به کار کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات