دسترسی به بازارهای جهانی برای رونق کسب و کار

در این میزگرد تخصصی که در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان برگزار شد، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نایب‌ رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان، دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان و کارشناسان اقتصادی اززوایای مختلف مهمترین موانع و راهکارهای رشد و رونق اقتصادی را مطرح و به نقد و بررسی گذآشتند.
این میزگرد در شرایطی برگزار شد که از یکسو تورم با شیبی تند به سمت یک رقمی شدن پیش می رود و از دیگر سو موضوع رکود اقتصادی بشکلی برجسته در محافل اقتصادی و عرصه رسانه مطرح است و گفته می شود 30 درصد از واحدهای تولیدی با رکود مواجه است .
رکود اقتصادی و مشکلات واحدهای صنعتی موضوعی تازه نیست و ریشه در گذشته دارد، اما این روزها بشکلی گسترده درکانون توجه قرار گرفته و بخشی مهم از اخبار رسانه ها، نشریات سایتها، پایگاههای اطلاع رسانی و سخنرانی های شخصیتهای سیاسی واقتصادی را به خود اختصاص داده و به دغدغه اصلی دولتمردان تبدیل شده است.
در این شرایط ، ضرورت بررسی کارشناسانه و مطالعات علمی و پژوهشی و بهره گیری از خرد جمعی و نظرات کارشناسی برای دست یابی به علت های رکود این بخش و درنهایت برنامه ریزی برای رونق فضای کسب و کار به عنوان یک اولویت مورد تاکید قرار دارد .
در این زمینه کارشناسان، مسئولان و دست اندرکاران امور تولید در خبرگزاری جمهوری اسلامی گردهم امدند و درقالب میزگردی با عنوان ' بررسی موانع اشتغال و راهکارهای رونق کسب کار 'ساعتها به بحث تبادل نظر پرداختند که نتیجه و جمع بندی این مباحث به شرح ذیل ارائه می شود .
الف : موانع سیاسی وراهکارها:
1- ضعف همدلی و همزبانی بین مسئولان، تصمیم گیرندگان ،جناحها و جریانهای سیاسی .
2- تغییرات در سیاستهای اقتصادی به تبع تغییرات در مدیریتها ودولت ها
3- وجود نوعی تقابل و اختلاف بین جناح ها جریانهای سیاسی در خصوص سیاستهای اقتصادی .
4- اثرگذاری رویکردها سیاسی و جناحی به عنوان یک متغییر منفی در نظام تصمیم گیری، تصمیم سازی و روند اجرا.
ب: موانع اقتصادی:
- بالابودن نرخ سود تسهیلات بانکی
- مشکل مالیاتها و ارزش افزوده در بخش تولید
- فرسودگی دستگاهها و کارخانه جات
-افزایش هزینه های تولید
- کم توجهی به کیفیت کالاهای تولیدی
- ضعف در نیاز سنجی و بازاریابی
- عدم دسترسی به بازارهای جهانی
- تبعات ناشی از سایه سنگین تحریم ها و ضعف حضور در بازارهای جهان در دهه های گذشته .
- تبعات ناشی ازایران هراسی و وجود موانع در بهره گیری از دانش و فناوری و سرمایه خارجی در بخش تولید و صادرات.
- وجود دیدگاههای افراطی و تفریطی .
شرکت کنندگان در این میزگرد ، کاهش سود بانکی ، اصلاح قوانین مالیاتی، بالا بردن کیفیت محصولات داخلی ، تجهیز و نوسازی صنایع، برنامه ریزی و استفاده از فرصت پسابرجام برای جذب سرمایه های خارجی جهت تجهیز صنایع و انتقال دانش را از مهمترین راهکارهای اشتغالزایی و خروج از رکود بیان کردند.
آنها همچنین افزایش قدرت خرید مردم، نیاز سنجی بازار و مشتریان، ارزش گذاری بر فرهنگ کار و کارگر و فرهنگ سازی در زمینه اهمیت تولید ملی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر اشتغال و رونق واحدهای تولیدی دانستند.
ج- نظرها و مصادیق:
*** تسهیل امور صادرات، راهکار رهایی واحدهای تولیدی از بند رکود
دبیر خانه کارگر اصفهان در این میزگرد استمرار و توسعه چرخه تولید را به سرمایه، تولید، فروش و درآمد مرتبط دانست و گفت: رفع موانع تولید باید در سه موضوع ' رفع موانع اقتصادی'، ' رفع موانع سیاسی ' و ' رفع موانع اجتماعی ' مورد بررسی قرار گیرد.
اصغر برشان اظهارکرد: در زمینه سرمایه گذاری ما هنوز موانع را رفع نکرده ایم زیرا وقتی سود تسهیلات بانکی را با تورم 40 درصدی ، 26 درصد در نظر می گیریم و به رغم کاهش تورم از 40 به 10 درصد همچنان نرد سود بانکی را 20 درصد اعمال می کنیم، نشان می دهد که چرخه کار، تولید و اشتغال از هم گسسته است.
وی تصریح کرد: وقتی این موانع وجود دارد، تولید بوجود نمی آید و وقتی تولید بوجود نیاید، کسب درآمد از طریق فروش کالا نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و در پی آن، سرمایه لازم برای توسعه و ایجاد اشتغال ایجاد نمی شود.
دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان افزود: برای پویایی چرخه تولید و اشتغال باید برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم اما به نظر می رسد ما هنوز برنامه جامعی برای ایجاد سرمایه و تولید نداریم.
بحث موانع سیاسی از دیگر موضوعاتی بود که دبیر خانه کارگر اصفهان به آن اشاره کرد و هرگونه حرکت سیاسی را در چرخه تولید و اشتغال موثر دانست.
برشان گفت: دامنه این مسائل بحدی در چرخه تولید و اشتغال موثر است که اگر یک ناهنجاری اجتماعی در سطح کشور رخ دهد، به یقین در اقتصاد کشور اثر گذار خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه دولتمردان برای به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای و به طبع آن توسعه روابط بین الملل و فراهم کردن صادرات، تلاش مجدانه ای انجام دادند، افزود: ممکن است با هرگونه ناهماهنگی بین جریان های سیاسی و حتی قوای سه گانه، همه پل هایی که با کشورهای مختلف برای صادرات کالاهای ایرانی زده ایم، خراب شود لذا با هرگونه اقدام یک جریان سیاسی یا یک نهاد یا ارگان در داخل کشور ممکن است حلقه اولیه چرخه تولید و اشتغال یعنی صادرات از بین برود و با از بین رفتن آن حلقه های بعدی یعنی فروش، درآمدزایی، نقدینگی ارزی و توسعه و تجهیز واحدهای تولیدی از بین خواهد رفت.
*** بستر برای فعالیت های اقتصادی کشور در حال فراهم شدن است
دبیر اجرایی خانه کارگر استان اصفهان با اشاره به توسعه روابط بین المللی کشورمان و به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای، گفت: بستر برای فعالیت های اقتصادی کشور درحال فراهم شدن است اما برای بهره برداری از پسابرجام باید نهایت دقت را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه عده ای در کشور برجام را مدینه فاضله و عده ای دیگر آن را برخلاف منافع ملی می دانند، افزود: هر دو این دیدگاهها افراطی است و اگر کوچکترین افراط و تفریط در این موضوع انجام شود، نمی توانیم از فرصت بوجود آمده استفاده کنیم.
*** برای ارزش بالای کار و تولید فرهنگ سازی نشده است
اصغر برشان دبیر اجرایی خانه کارگر اصفها ن، موانع اجتماعی را از دیگر مسائل مهم پیش روی تولید و اشتغال دانست و گفت: ما برای اهمیت و ارزش تولید ملی و اهمیت کار تنها شعار می دهیم اما اقدام عملی انجام نداده ایم.
وی با طرح این پرسش که چرا برغم توسعه و گستردگی وسایل ارتباطی، هنوز نتوانسته ایم استفاده از تولیدات ملی را به یک ارزش و فرهنگ در خانواده ها و جامعه نهادینه کنیم؟، اظهارکرد: رسانه ها و صدا و سیما برای نهادینه کردن فرهنگ کار و تولید کم توجهی کرده اند.
دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان در عین حال تصریح کرد: در این زمینه، مسئولان واحدهای تولیدی، تولیدکنندگان، کارفرمایان و حتی خود ما به عنوان متولیان امور کارگری کوتاهی کرده ایم.
وی اظهارکرد: چرا کار را ارزش نمی دانیم و وقتی یک بچه در کلاس درس بگوید می خواهم یک کارگر خوب و ماهر شوم، همه او را به تمسخر می گیرند اما به محض اینکه بگوید می خواهم پزشک، مهندس، مدیر یا کارمند شوم همه او را ستایش می کنند.
برشان بااشاره به اینکه پس از انقلاب، فیلم ها و سریال های کمی در رابطه با کار ، کارگر و تولید ساخته شده است، گفت: از اول انقلاب تاکنون درباره همه چیز جز کار و کارگر فیلم ساخته شده و این نشان می دهد که برای کار و تولید اهمیتی قائل نشده ایم.

*** رکود، بزرگترین معضل واحدهای تولیدی است
نایب رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان از رکود اقتصادی به عنوان بزرگترین معضل واحدهای صنعتی این استان نام برد و افزود: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی عدم برنامه ‌ریزی بلندمدت است بطوریکه امروز برخی واحدهای صنعتی و تولیدی به انبار تبدیل شده اند.
وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی بخاطر بی‌ برنامگی، سردرگم هستند و نمی‌دانند چه اقدامی باید انجام دهند، افزود: عدم برنامه ریزی بلند مدت دولت، مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی بوجود آورده است.
نایب رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان اظهارکرد: اگر از دولت قبل انتقاد می کنیم که با یک شیب بسیار زیاد تورم 12 درصدی را به بالای 46 درصد رساند، از این دولت هم انتقاد داریم که با چه سرعتی می خواهد تورم را تک رقمی کند.
چینی با بیان اینکه کاهش سریع تورم، واحدهای صنعتی بسیاری را به نابودی خواهد کشاند، گفت: سرعت پایین آوردن تورم از حدود 40 درصد به زیر 10 درصد در یک زمان دو ساله و عدم بررسی جوانب آن، ضربه بزرگی را به تولید و اشتغال وارد می کند.

*** باید بتوانیم به بازارهای جهانی راه یابیم
در همین حال، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز با اشاره به مشکلاتی که تحریم ها برای واحدهای تولیدی بوجود آورد، تصریح کرد: واحدهای تولیدی ما پس از اعمال تحریم ها چشم به بازار داخلی داشتند و همین موضوع مشکلات اقتصادی و تورم را بوجود آورد.
اسرافیل احمدیه با بیان اینکه چرخه تولید باید بچرخد، اظهارکرد: بازار مصرف یکی از چرخه های تولید است که پس از اشباع بازارهای داخلی، موجب شد تا واحدهای تولیدی ما این چرخه را نداشته باشند لذا محصول تولید کردند اما به دلیل اینکه بازار مصرف آنها اشباع شده است، مجبور شدند کالاهای تولیدی را انبار کنند زیرا بازار مصرفی برای آنها وجود ندارد.
وی افزود: باید برای راهیابی محصولات تولیدی به بازارهای جهانی چاره جویی ؛ و کمک کنیم تا واحدهای تولیدی از رکود خارج شوند.

*** نگاه واحدهای تولیدی ما به بازار داخلی بود
درعین حال حسین توکل از کارشناس اقتصادی نیز در این زمینه گفت: به دلیل اعمال تحریم ها، همه نگاههای واحدهای تولیدی ما به بازار داخلی بود و به همین دلیل پس از گذشت چندسال و اشباع بازارهای داخلی، تناسب عرضه و تقاضا از بین رفت و واحدهای تولیدی ما به انبار تبدیل شدند.
توکل اظهارکرد: در دولت قبل، بخاطر نقدینگی زیاد، تورم داشتیم اما به هر دلیل تحریم ها کار خود را کرد و باعث شد تا با افزایش تورم، فشار زیادی به مردم تحمیل شود اما اکنون نقدینگی کم و تورم کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: در چنین شرایطی، رکود واحدهای تولیدی امری طبیعی است زیرا چنانچه دولت بخواهد به مانند گذشته، نقدینگی را رواج دهد، تورم ایجاد خواهد شد.
این کارشناس مسائل صنعتی، افزود: اقتصاد ما هم اکنون همانند کسی است که به بیماری دیابت دچار شده که اگر قند به او بدهیم، با افت قند دچار شوک شده و تلف خواهد شد و چنانچه قند به او تزریق کنیم بازهم با افزایش قند شوک به او وارد شده و تلف خواهد شد.
این کارشناس با اشاره به اینکه شرایط مشابه ما را بیشتر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی، کوبا و چین نیز تجربه کرده اند، افزود: باید از تجربیات آنها برای حل مشکلات اقتصادی و خروج از تورم استفاده کنیم.

**** مشکل واحدهای تولیدی تنها نبود بازار نیست
در ادامه این میز گرد، نایب ‌رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان گفت: امروز فقط با ایجاد بازار نمی توانیم از مشکلات رهایی پیدا کنیم زیرا برای برون رفت به عوامل بسیاری نیاز داریم.
چینی با اعتقاد بر اینکه باید قوانین مالیاتی برای ارزش افزوده تغییر یابد، اظهارکرد: دریافت ارزش افزوده از تولیدکننده باید جای خود را به مصرف کننده بدهد زیرا توزیع در ایران، عدد بالایی را به خود اختصاص می دهد و دریافت ارزش افزوده از تولید کننده، ضربه سنگینی را به بدنه تولید ما وارد می کند.
وی افزود: دریافت مالیات و ارزش افزوده از تولید به جای توزیع در هیچ جای دنیا سابقه ندارد.
نایب رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان اضافه کرد: در سایر نقاط دنیا از تولید تا توزیع عددی بین یک تا 1.2دهم درصد مالیات به مصرف کننده می رسد، اما در ایران این عدد بالای 2 و نیم درصد است و کالا از زمان تولید تا هنگامیکه به دست مصرف کننده می رسد بیشتر از 2 و نیم برابر افزایش پیدا می کند.
چینی با بیان اینکه شبکه نابسامان توزیع، بسیاری از واحدهای صنعتی ما را به تعطیلی کشانده است، گفت: دستگاههای مالیاتی توانایی دریافت مالیات از مصرف کننده را نداشتند، به همین دلیل فشار را به شبکه تولید وارد کردند.
وی، سود بالای تسهیلات بانکی را از دیگر مشکلات بخش تولید بیان کرد و افزود: وقتی تورم در کشور ما پایین آمد، نتوانستیم همگام با کاهش تورم، سود تسهیلات بانکی را نیز پایین بیاوریم و در این زمینه برنامه های دقیقی از سوی دولت اعمال نشد و تولید را با مشکلات زیادی مواجه کرد.
وی، افزود: اگر گفته می شود مشکل اول واحدهای صنعتی رکود است بطور قطع و یقین درست است زیرا وقتی محصولات کارخانه ای بفروش نمی رسد و انبار می شود یعنی اینکه سرمایه این کارخانه راکد شده و در نتیجه این واحد تولیدی نمی تواند بازپرداخت تسهیلات بانکی را در موعد مقرر انجام دهد.
چینی با بیان اینکه از سوی دیگر نیز تورم پایین آمده و ارزش محصولات او کاهش یافته است ، افزود: اما این واحد تولیدی باید تسهیلات بانکی را براساس نرخ تورم چندسال قبل پرداخت کند و مشکلات مالی جدی برایش بوجود می آید.
چینی افزود: این درحالیست که برغم مشکلات بیان شده، تولید کننده مجبور است از سود تولید، پول ارزش افزوده مصرف کننده را هم پرداخت کند.
وی تاکید کرد: بزرگترین معضل و مشکل واحدهای تولیدی را باید در رکود و عدم بازار جستجو کنیم.

*** دولت برای حل مشکلات مالیاتی و بانکی واحدهای تولیدی برنامه دارد
در همین حال، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: دولت برای حل مشکلات مالیاتی و بانکی واحدهای تولیدی برنامه دارد و اینطور نیست که نسبت به این مسائل بی توجه باشد.
اسرافیل احمدیه اظهارکرد: نمونه بارز آن، مصوبه هیات دولت در تاریخ 19 اردیبهشت سالجاری است که براساس آن شرکت ها و واحدهای تولیدی کوچک و متوسط اعم از خدماتی، کشاورزی و صنعتی که به دلیل عدم پرداخت تسهیلات بانکی یا مشکلات بانکی از جمله چک برگشتی حق استفاده از تسهیلات بانکی جدید را نداشتند، مستثنی شدند و می توانند از تسهیلات مجدد استفاده کنند.
وی افزود: کارگروه تسهیل موانع تولید در سفر ریاست جمهوری به اصفهان از این استان کلید خورد و مسئولان استان برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان در سال گذشته 161 جلسه برگزار کردند یعنی هفته ای دو جلسه برگزار کردیم و طی آن 707 پرونده را مورد بررسی قرار دادیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ادامه داد: مشکلات حدود 80 درصد پرونده های مالیاتی واحدهای تولیدی این استان در کارگروه تسهیل استان بررسی و حل شده است.
وی با اشاره به اینکه مشکل مالیاتی برخی از واحدهای تولیدی اصفهان نیاز به تصمیم گیری فراتر از استان دارد، گفت: به همین دلیل تشکیل ستاد تسهیل ملی موانع تولید را پیشنهاد کردیم و خوشبختانه این ستاد با دستور معاون اول رئیس جمهور با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفت.
احمدیه گفت: مشکل هر واحدی که در استان قابل حل نبود را به ستاد ملی ارجاع دادیم و حل مشکل تعدادی از این واحدهای تولیدی نیز در ستاد ملی در دست بررسی است.
وی افزود: برای حل مشکل مالیاتی واحدهای تولیدی استان اقدامات بسیار خوبی انجام شده و ما باید با حمایت از واحدهای تولیدی بتوانیم آنها را از رکود خارج کنیم.

*** رکود، واحدهای تولیدی را از لحاظ نیروی انسانی تضعیف کرد
نایب رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان در بخشی از سخنان خود در این میزگرد با بیان اینکه ایران از لحاظ رتبه کسب و کار در ردیف آخرین کشورهای دنیا قرار دارد، گفت: در دولت قبل بسیاری از آمارها ارائه نشد اما پس از اینکه دولت یازدهم آمارها را ارائه کرد، رتبه کسب و کار ما در ردیف آخرین کشورهای جهان قرار گرفت.
چینی تصریح کرد: اگر در دولت قبل، مشکلات تبیین و آمارهای واقعی ارائه شده بود، وضعیت صنایعی که اکنون بسختی کار می کنند، بهتر از شرایط کنونی بود.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی بر اثر رکود ناشی از اعمال تحریم ها نیروی انسانی خود به عنوان بزرگترین سرمایه را از دست داده اند، گفت: مشکلات مالی واحدهای تولیدی، نیروی انسانی کار و تولید را تضعیف کرد.
وی بااشاره به اینکه تربیت نیروی ماهر به زمان نیاز دارد، افزود: طی سال های گذشته واحدهای تولیدی به دلیل مشکلات مالی مجبور شدند قرارداد بسیاری از کارگران خود که سالها بر روی آنها سرمایه گذاری کرده بودند را لغو کنند.
نایب ‌رئیس انجمن کارفرمایان استان اصفهان گفت: اگر انتقادی می کنیم به این دلیل است که باید بیشتر به چرخه تولید کشور توجه شود و برنامه مدونی در این زمینه وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه مردم در انتخابات امسال افراد متعادل از هر دو جریان سیاسی را انتخاب کردند، گفت: از نمایندگان مجلس دهم انتظار است که قوانین متناسب با کسب و کار و تولید را ایجاد کند و دولت هم به خوبی قوانین را اجرا کند.
چینی با بیان اینکه اصل 44 در واگذاری ها باید رعایت شود، گفت: باید اجازه دهیم واحدهای صنعتی به مرور بزرگ شوند و واحدهای خصوصی عنان کار را در اختیار بگیرند.
چینی با بیان اینکه استان اصفهان بیشترین میزان مالیات را پرداخت می کند اما کمترین تسهیلات را دریافت می کند، گفت: استان اصفهان برخوردار است اما باید به اندازه استان برخوردار، تسهیلات در اختیار استان اصفهان قرار گیرد نه اینکه تسهیلات آن همطراز یا کمتر از استانهای دیگر در نظر گرفته شود.

*** نمایندگان مجلس باید اشتغال را اولویت برنامه های خود قرار دهند
در عین حال، غلامعلی قادری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کار، تولید و اشتغال را موضوعی فرا بخشی دانست و گفت: در شرایط کنونی، همه باید وارد میدان شوند و به تولید کمک کنند.
قادری افزود: نباید فقط از اداره کار انتظار داشته باشیم که تمام مشکلات این بخش را برطرف کند بلکه اشتغال یک موضوع فرابخشی است و کارگر، کارفرما و دولت باید با ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر، مشکلات و راهکارهای رونق این بخش را بررسی کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان اضافه کرد: نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای باید مسئله اشتغال را به عنوان اولویت درجه یک استان بصورت ویژه پیگیری کنند.
قادری با بیان اینکه قوانین تجارت باید اصلاح شود، افزود: با قوانین و مقررات 30سال گذشته تجارت، نمی توانیم رکود و تورم امروز را مهار کنیم.
وی افزود: همه مشکلات جامعه کارگری با قانون بهبود فضای کسب و کار حل نمی شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه قوانین و مقررات باید همراه با تولید باشد، تصریح کرد: قوانین و مقرراتی که 35 سال پیش در هر بخشی تدوین شده و تا امروز هیچ اصلاحی نشده با شرایط امروز اقتصاد همخوانی ندارد.
قادری گفت: یکی از مهمترین و موثرترین کارها و موانع فرا روی تولید، تغییر قانون و مقررات است.
قادری با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعات و مشکلات، مجموعه قوانین و مقررات است، گفت: قوانین بانکی، کار، تامین اجتماعی و تولید از مشکلات اصلی حوزه تولید و اشتغال در استان اصفهان است.

*** اصلاح و تغییر قانون باید بر اساس اولویت ها انجام شود
در همین حال مدیر اجرایی خانه کارگر اصفهان اصلاح قوانین کار را پیش از اصلاح قوانین تجارت و بازرگانی برای ایجاد اشتغال بی اثر دانست و گفت: خدشه دار کردن برخی قوانین کسب و کار ضربات جبران ناپذیری را به بخش تولید وارد می کند.
اصغر برشان با بیان اینکه قوانین، زائیده دست بشر است، گفت: قوانین متناسب با زمان و براساس نیازها باید تغییر کند لذا در این خصوص اولویت ها مهم است.
وی افزود: وقتی بستر برای اصلاح قوانین وجود ندارد، اصلاح قوانین نباید در اولویت قرار گیرد.
مدیر اجرایی خانه کارگر اصفهان تصریح کرد: تا زمانیکه قوانین صادرات، تجارت و بازرگانی، چرخه گردش مالی و رونق اقتصادی واحدهای تولیدی را به همراه ندارد و موانع زیادی بر سر راه قوانین تجارت و بازرگانی بویژه در سطح بین المللی وجود دارد، برای تغییر قوانین کار جای بحث وجود ندارد.
وی اظهارکرد: پس از اصلاح قوانین صادرات و بازرگانی باید قوانین مالیاتی نیز برای حمایت از واحدهای تولیدی و استغالزا مورد بازبینی قرار گیرد.
برشان اظهارکرد: اصلاح قوانین کار و تامین اجتماعی باید در اولویت سوم قرار گیرد زیرا در صورت عدم اصلاح قوانین صادرات و مالیات که در چرخه تولید تاثیرگذار است هرگونه اصلاح یا تعدیل قوانین مربوط به کار و تولید، این بخش را با چالش و مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.
وی تصریح کرد: کارگر و کارفرما هر دو معتقدند که امنیت شغلی باید ایجاد شود اما امروز باتوجه به شرایط رکود واحدهای تولیدی، زمینه تبدیل قرادادهای موقت به قراردادهای مستمر وجود ندارد.
دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته حداقل 10تا 15 مصوبه درباره اصلاح قانون کار صادر شده است، تصریح کرد: اصلاحات انجام شده، هیچ تاثیری بر رونق کار و تولید نداشته است.

*** تسهیلات گمرکی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود
محمد سقایی از کارشناسان بازرگانی و صادرات نیز تصریح کرد: قوانین صادرات نیاز به بازنگری دارد و تا زمانیکه امور بازرگانی و صادراتی کشور تسهیل نشود، نمی توان به رونق اقتصادی و خروج واحدهای تولیدی از رکود امیدوار بود.
وی با بیان اینکه صادرات، اشتغالزاست و در چرخه کار و تولید نقش مهمی دارد، افزود: عوامل متعددی در افزایش یا کاهش صادرات دخیل هستند که بخشی از آنها ناشی از تصمیم های دولت و قانونگذاران و بخشی نیز از عهده دولتمردان خارج است.
سقایی، درگیری های منطقه و نا امنی در کشورهای همسایه را از جمله عواملی دانست که برای صادرت، دولت در آن نقشی ندارد و این عامل موجب شده تا زمینه صادرات بسیاری از کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه متوقف شود.
وی، تردید شرکت های خارجی برای عقد قرار داد با شرکت های داخلی همچنین تردید بانک های خارجی برای همکاری با تجار ایرانی در شرایط کنونی را از دیگر عواملی دانست که در صادرات محصولات ایرانی دخالت دارد.
این کارشناس امور بازرگانی توضیح داد: بسیاری از شرکت های خارجی برای از سرگیری همکاری با شرکت های ایرانی تردید دارند.
وی با بیان اینکه برخلاف عده ای، معتقدم اقتصاد ایران، سیاسی است افزود: لذا صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر نیز متاثر از این موضوع است و ارتباطی با دولت ایران ندارد.
سقایی در ادامه، عدم توانایی رقابت واحدهای تولیدی با شرکت های خارجی برای قیمت تمام شده را از مهمترین مشکلات فرا روی صادرات کالاهای ایران دانست و تصریح کرد: هزینه های تولید در ایران بالاست و به همین دلیل کالاهای مشابه خارجی در بازارهای جهانی به دلیل پایین بودن قیمت کمتر و کیفیت بالاتر، مورد استقبال است.
وی اظهارکرد: در این بخش، مجلس و دولت می توانند با تدوین قوانین حمایتی، زمینه صدور کالاهای ایرانی به بازارهای جهانی را با قیمت مناسب فراهم کنند.
این کارشناس امور صادراتی با اشاره به اینکه ' جایزه صادراتی ' در دولت دهم از بسته حمایتی صادرکنندگان حذف شد، اظهارکرد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سال گذشته در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه کشور قول داد تا دولت یازدهم ' جایزه صادراتی ' را بار دیگر برای صادرکنندگان در نظر بگیرد اما تاکنون عملیاتی نشده است.
وی افزود: در نظر گرفتن ' جایزه صادراتی ' می تواند به افزایش صادرات کمک کند و در پی آن، کسب و کار نیز رونق خواهد گرفت.
سقایی، دریافت مالیات بر افزوده را از دیگر مشکلات صادرکنندگان و واحدهای تولیدی دانست و افزود: طبق قانون، مبلغی که از تولید کننده به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود، بازگشت می شود اما زمان استرداد آن به صادرکننده یا تولید کننده بسیار طولانی است و مدت یکسال بطول می انجامد.
وی افزود: باید تدابیری اتخاذ شود تا فرآیند استرداد این مبلغ به تولید کننده یا صادرکننده سریع تر انجام شود و در زمان کوتاهتری مبلغ یاد شده به صادرکننده یا تولید کننده پرداخت شود تا مشکل نقدینگی این واحدها کاهش یابد.
این کارشناس امور صادراتی و بازرگانی، عدم شناخت کاردارها و رایزن های اقتصادی سفارتخانه های کشورمان از بازارهای منطقه محل ماموریت خود را از دیگر مشکلات بخش صادرات بیان کرد و افزود: به نظر می رسد، صادرات و ورود به بازارهای جهانی برای وزارت امورخارجه و نمایندگی های آن در خارج از کشور اهمیت ندارد و از اولویت برخوردار نیست.
وی تصریح کرد: سفارتخانه ها و رایزنان اقتصادی ایران در خارج از کشور در زمینه ارائه مشاوره به صادرکنندگان و بازرگانان ایرانی بسیار ضعیف عمل می کنند و وزارت امور خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

*** تراز صادراتی کشور مثبت شده است
در همین حال، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان از مثبت شدن تراز صادراتی کشور خبر داد و گفت: تراز صادراتی کشور در سال گذشته 10 میلیارد دلار مثبت شد.
اسرافیل احمدیه با اشاره به اینکه هدفگذاری این است که تا پایان سالجاری نیز 10 میلیارد دلار دیگر تراز صادراتی کشور مثبت شود، افزود: برای دست یابی به این هدف، قرار است سهم استانها مشخص شود.
وی تصریح کرد: صادرات استان اصفهان در سال گذشته نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است اما ما بدنبال این هستیم تا صادرات استان در سالجاری افزایش یابد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ارزش صادرات این استان در سال گذشته را حدود یک میلیارد دلار اعلام کرد و در عین حال گفت: ارزش این صادرات در حالیست که ممکن است صادرات استان اصفهان از مبادی دیگری انجام شده که در آمار اداره کل گمرک استان وجود ندارد.

*** واردات باید کنترل شود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز در ادامه با بیان اینکه برای حمایت از تولید ملی، واردات باید کنترل شود، افزود: واردات بی رویه و بخشی نگری وضعیت اقتصادی ما را فلج کرده و مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی بوجود آورده است.
قادری تصریح کرد: نهادهای مختلف از جمله رسانه ها و شهرداری ها برای حمایت از تولید ملی و استفاده از کالای ایرانی به جای کالای خارجی باید فرهنگ سازی کنند و نقشی مهم و برجسته ای در این زمینه داشته باشند.
وی با بیان اینکه تمام توان و دغدغه مسئولان دولتی و بخش خصوصی اصفهان رفع مشکلات تولید و اشتغال استان است، اظهارکرد: در این راستا، رویکرد مسئولان کشور نسبت به استان اصفهان نیز نیازمند تغییر است.
وی افزود: در سالهای گذشته به دلیل برخوردار دانستن اصفهان، ظلم بزرگی به این استان بویژه در بخش کار و تولید شده است.
قادری ادامه داد: این طرز فکر، باعث شد تا منابع مالی و اعتبارات لازم به استان اصفهان اختصاص نیابد و تصمیم های کلان و موثر برای این استان انجام نشود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه بسته کارگری اصفهان با همکاری تشکل‌های کاری استان تدوین شده و به استانداری تقدیم می‌شود، اضافه کرد: همدلی بخش خصوصی و دولتی در این استان مثال‌زدنی است.
وی با اشاره به اینکه برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری، برنامه اشتغال تدوین شده و قرار است تا پایان خرداد رونمایی شود، گفت: در این برنامه که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین شده، برای سرمایه در گردش و بازار راهبردهای خوبی در نظر گرفته شده است.
قادری، تشکیل یک گروه و ایجاد اتاق و بورس ایده پردازی را برای استان اصفهان ضروری دانست و افزود: با راه اندازی این اتاق، زمینه مشارکت انسانهای خلاق و مبتکر برای ایجاد تحول در بازار کار و جامعه صنعتی ایجاد خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه همه باید روی یک ریل حرکت کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم، اظهارکرد: برگزاری اینگونه جلسات باید تداوم داشته باشد و هر هفته یا هر ماه این نوع جلسات هم اندیشی تا به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.
7150/ 2093 / 1339

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دسترسی به بازارهای جهانی برای رونق کسب و کار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات