یک روز با محمد علی کلی

روز بیست و پنجم اردیبهشت ماه سال 1372از سازمان مرکزی ایرنا در تهران اطلاع یافتم که کلی در راه اصفهان است، به سرعت اما بدون عکاس خبری خود را به هتل عباسی این شهر، محل اقامت او رساندم.
به سختی نزد او رفتم و ضمن سلام و علیک مستقیم و معرفی خود به او خوش آمد گفتم، ضمن آنکه از دیدن وضعیت جسمانی او و لرزش اندام بدنش که ناشی از بیماری پارکینسون بود به شدت خاطرم مکدر شد.
به همراه کلی و همراهان از پله های هتل عباسی اصفهان در حال خروج بودیم که متوجه تجمع عده ای از مردم شهر مقابل هتل شدم آنها عاشقانه جلوی هتل جمع شده بودند تا به محمد علی خوش آمد بگویند و خوشحالی خودشان را از آمدن محمدعلی به اصفهان ابراز کنند.
من به کلی گفتم این مردم بطور خودجوش و بدون اعلام حضور تو اینجا تجمع کرده اند، آنها تو را خیلی دوست دارند که در این حال اشک در چشمان اسطوره بوکس جهان حلقه زد و از من خواست به آنها بگویم برایش دعا کنند.
و من که مستقیم سخنان محمد علی را برای مردم بازگو می کردم مشاهده کردم که آنها دست هایشان را به سوی آسمان بلند کردند و در حالی که با دیدن وضعیت لرزان محمد علی ناراحت بودند به درگاه خداوند متعال برای سلامتی اش دعا کردند.
این قهرمان سنگین وزن مشت زنی جهان در مدت اقامت خود در اصفهان از ابنیه تاریخی و فرهنگی این شهر شامل مجموعه میدان امام، مساجد امام و شیخ لطف الله و باغ موزه چهلستون دیدن کرد.
چند روز پس از سفر محمدعلی کلی به اصفهان، در جریان یک رویداد خبری عکاس خبرنگار روزنامه اطلاعات اصفهان یک قطعه عکس به من اهدا کرد که من را در کنار کلی نشان می داد.
در اینجا از محبت این عکاس بازنشسته روزنامه اطلاعات که این لحظه خاطره انگیز را با لنز دوربینش برایم ثبت کرد، تشکر کنم و آرزوی سلامتی و سعادت برای ایشان دارم.
محمد علی کلی 74 سال عمر کرد و در سال 1964 میلادی یعنی 52 سال قبل پس از یک پیروزی بزرگ در مسابقه ای حساس فریاد من مسلمان شده ام سرداد و گفت: از این پس مسلمان هستم و نامم از کاسیاس به محمد علی تغییر کرد.
محمد علی کلی علاوه بر قهرمانی و پاسداشت صفات پهلوانی جهان دو هدف عمده دیگر را نیز در طول زندگیش دنبال کرد.
اول با شهرت جهانی خود و تشرف به اسلام باعث شد اسلام در کل جهان بویژه در آمریکا نضج و گسترش یابد.
تحول در ورزش بوکس هدف دیگر کلی بود که به این هدف نیز دست یافت.
'محمد علی کلی' قهرمان افسانه ای بوکس سنگین وزن جهان که به علت بیماری تنفسی بستری شده بود پس از 32 سال مبارزه با بیماری پارکینسون ، عصر جمعه به وقت محلی در بیمارستانی در ایالت آریزونای آمریکا درگذشت.
محمد علی، قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان است که فعالیت های وی درجریان جنبش مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار، نام او را در تاریخ سیاسی آمریکا نیز ماندگار کرد.
وی برای بیش ازسه دهه ازبیماری پارکینسون رنج می برد که به تدریج میان او و دنیای حرفه ای بوکس فاصله انداخت.
او از 12 سالگی مشت ‌زنی را شروع کرد و ۱۰ سال بعد (۱۹۶۴) قهرمان بوکس جهان شد.
سه سال بعد از کسب عنوان قهرمانی جهان، محمد علی از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد.
او علاوه بر مخالفت علنی با جنگ ویتنام، گفت باورهای مذهبی ‌اش به او اجازه حضور در ارتش را نمی ‌دهد.
پلیس آمریکا به همین علت محمد علی را بازداشت کرد و عناوین قهرمانی‌ اش هم از او سلب نمود.
محمد علی که به اتهام ' فرار از خدمت ' گناهکار شناخته شده بود، چند سالی از رینگ بوکس دور ماند تا این که در آغاز دهه ۷۰ میلادی دادگاه عالی آمریکا محکومیت وی را لغو کرد.
کلی در سال 1372 به ایران نیز سفر کرد.
از: حسن صفایی منش « خبرنگار بازنشسته خبرگزاری جمهوری اسلامی »
7150/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک روز با محمد علی کلی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات