فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها: نباید نگاه بنگاهداری در منابع طبیعی داشت

به گزارش ایرنا سرهنگ قاسم سبزعلی روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه نتوانسته ایم زیر ساخت های مناسب و بستر را برای جلوگیری از تخریب و تصرف ها فراهم کنیم اظهار کرد: هم اکنون در تخریب و تصرف ها در عرصه های منابع طبیعی از یکدیگر پیشی می گیریم.
وی گفت: تا بسترها برای فعالیت مردم در راستای جلوگیری از تخریب ها فراهم نشود تصرف ها ادامه خواهد داشت.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: باید برای مردم بهره مندی اقتصادی ایجاد کنیم و این کار نیز نیاز به همسویی و هماهنگی بین دستگاهی دارد.
وی بر سهیم کردن مردم در عرصه های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: باید نگاه های بنگاهی از منابع طبیعی در جامعه از بین برود و با ایجاد زیر ساخت های مناسب و فرهنگ سازی از عرصه های منابع طبیعی به صورت علمی و مناسب بهره برداری کنیم.
وی افزود: چرا تاکنون نتوانسته ایم زیر ساخت ها برای مشارکت مردم و جلوگیری از تخریب ها را فراهم کنیم که اگر این امر انجام شده بود هم اکنون تخریب ها و زمین خواری ها نیز کاهش می یافت.
سبزعلی خواستار اصلاح ایرادهای زیر ساخت ها در این حوزه شد و افزود: بعد از سه دهه از انقلاب نتوانسته ایم اقدامات را برای مشارکت مردمی آسان سازی کنیم، مردم باید در عرصه ها فعالیت کنند اما خسارت نزنند.
وی گفت: برای حفاظت از منابع طبیعی باید در قدم اول پیش بینی، پیش آگاهی و بعد پیشگیری داشته باشیم.
وی افزود: دستگاه ها و ارگان ها نیز باید در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به نقطه مشترک و همسویی برسند اگر این مهم اتفاق نیفتد بیشتر خسارت وارد خواهد شد.
وی با بیان اینکه موضوع تخریب و تصرف تنها چالش کشور نیست بلکه جهان نیز با این پدیده درگیر است افزود: در رصد مشکلات زیست محیطی بیش از 95 درصد عوامل اصلی این مشکلات دلایل حضور انسان بوده است که متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این روند در سطح کشور رشد داشته است.
وی با بیان اینکه در آموزه های دینی بسیار حفاظت و نگهداری از عرصه های منابع طبیعی تاکید شده است گفت: در چند دهه گذشته تخریب ها افزایش زیادی یافته است.
وی همچنین از کاهش نیروها در زمینه حافظت از عرصه های طبیعی نیز گلایه کرد و افزود: در چند دهه گذسته در یگان ها حفاظت نیروهای بیشتری فعالیت می کردند اما هم اکنون از این نظر با کمبود شدید نیرو مواجه هستیم.
وی از بهره گیری مشارکت مردمی تاکید کرد و گفت: در سال های اخیر استفاده از مشارکت مردمی و تشکل ها در دستور کار قرار گرفته است .
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه هم اکنون کشورمان با موضوع بخشی نگری مواجه است گفت: این امر در درون سازمانی و برون سازمانی دیده می شود و همچنین تمامی نگاه ها جزیره ای است که باید با هماهنگی ها و همسویی از این چالش خارج شد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه هشت هزار گونه گیاهی در مراتع وجود دارد گفت: از مجموع این تعداد یک هزار و 500 نوع شناسایی شده اند و همچنین اثرات 700 گونه نیز شناخته شده است.
سبزعلی این گونه ها را ظرفیت بسیار بزرگ برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: در این راستا باید برنامه های آموزشی وجود داشته باشد تا به صورت اصولی و علمی از گونه هی گیاهی دارویی و خوراکی بهره برداری کنیم.

*** نبود نگاه حفاظتی چالش اصلی منابع طبیعی خراسان شمالی
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: متاسفانه نگاه این استان به عرصه های منابع طبیعی به عنوان بنگاه زمین است و نگاه حفاظتی وجود ندارد که این امر به یک چالش تبدیل شده است.
رضا باغبان افزود: با این نگاه حفاظت از آب و خاک با مشکل اساسی مواجه خواهد شد و زمانی که طرحی ایجاد خواهیم کرد با چالش هایی در استان مواجه می شویم که مانع اجرا و اقدام خواهد شد.
وی اشاره ای به پارک جنگلی در استان کرد و گفت: دستگاهی در این فضا ساخت و ساز کرده است و برای خود درآمد کسب می کند و ما به دنبال اعتبار برای نگهداری از پارک ها هستیم.
وی از نگاه بنگاهی و درآمد از عرصه های منابع طبیعی انتقاد کرد و گفت: این امر نیز بخشی نگری است و هیچ همسویی و هماهنگی در کار نیست.
وی از برخی تخریب ها و تصرف ها نیز انتقاد کرد و افزود: با این نگاه باید یگان حفاظت را تعطیل کنیم و بگذاریم مردم هر کاری که می خواهند انجام دهند.
وی افزود: هم اکنون نیروهای حفاظت از منابع طبیعی در این استان بسیار اندک است که حفاظت نیاز به نیرو، امکانات و تجهیزات دارد.
وی اظهار کرد: همچنین 40 درصد پست های اداری این اداره کل خالی است و هر نیرو به جای چندین نفر کار می کند که این امر نیاز به توجه ویژه دارد چرا که با این شرایط حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به درستی انجام نمی شود.
سرهنگ ولی نقویان فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی، آبخیزداری خراسان شمالی نیز گفت: در تخریب و تصرف ها نگاه نفوذی در این استان وجود دارد چرا که در یک تخریب کوچک تصرف کننده جریمه زیادی می شود اما تخریب بزرگ تر رها شده است.
وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی برای خودش در عرصه های منابع طبیعی مراکز اقامتی می سازد، شهرداری سنگ شکن ها را راه اندازی می کند و حتی در گسترش معادن ها نیز هیچ استعلامی از اداره کل منابع طبیعی نمی شود.
در این آیین از زحمات سرهنگ ولی نقویان تقدیر و سرهنگ موسی الرضا حیاتی به عنوان فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی معرفی شد.
این آیین با حضور مسئولان کشوری و استانی در نماز خانه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی برگزار شد.
3007/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها: نباید نگاه بنگاهداری در منابع طبیعی داشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات