آرامش و تنش، دو قطب گفت وگوی نشست امنیتی 'شانگریلا'

به گزارش ایرنا، نشست شانگریلا که از روز جمعه آغاز شد، میزبان 'اشتون کارتر' وزیر دفاع آمریکا و 'سان جیانگو' جانشین فرمانده ستاد کل ارتش چین است که به منظور تحکیم مواضع خود در منطقه وارد دولت - شهر کوچک سنگاپور شده اند تا به خواسته های بزرگ خود در همراه کردن سایر کشورها، جامۀ عمل بیوشانند.
مقام های ارشد دفاعی و نظامی این دو کشور که با افزایش تنش های دریای جنوبی چین، بیش از پیش رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند، در صورتی که بتوانند برخی کشورهای مهم منطقه از جمله هند، استرالیا، نیوزیلند و اعضای مهره درشت اتحادیه جنوب شرق آسیا را با خود همراه کنند، تا حدودی می توانند تعیین کننده آینده تنش های منطقه باشند.
از آنجایی که هر یک از چهار کشور عضو آ.سه.آن شامل مالزی، برونئی، فیلیپین و ویتنام به خوبی آگاه هستند که حتی در صورت میل به درگیری عملی با چین، توان مقابله با این قدرت منطقه ای را ندارند، باید شیوه ای را گزینش کنند که در آن ضمن حفظ منافع با چین و آمریکا، در مقابله با چالش هایی که تمامیت ارضی این کشورها را تهدید می کند، اعتبار و عزت خود را نیز حفظ کنند.
در این فرایند یک دسته بندی آشکار بین کشورهای منطقه قابل مشاهده است که در یک سوی آن فیلیپین و ویتنام قرار دارند، در سوی دیگر مالزی است و برونئی نیز به عنوان تماشاگر این بازی محسوب می شود که قصد دارد در فرصت مناسب از منافع خود دفاع کند.
ویتنام در گذشته با برخوردهای نظامی سطح پایین و فیلیپین با همراه شدن با قدرت های بزرگتر نظامی و مطرح کردن پرونده این تنش ها در محافل بین المللی خط سیری متفاوت تری از مالزی پیموده اند.
در واقع روابط مالزی با چین و آمریکا و شرایط به نسبت پایدار اقتصادی این کشور که فیلیپین و ویتنام اکنون برای رسیدن به چنین شرایطی در تلاش هستند، باعث شده که مالزی ضمن همراهی با خواسته های آمریکا، چین را نیز راضی نگه دارد.
آنگونه که برخی کارشناسان معتقدند این رویه مالزی می تواند همچون اهرمی به تعادل قدرت نمایی بین چین و آمریکا در منطقه کمک کند و این کشور برای خود اعتبار بین المللی کسب نماید. اگرچه بعید به نظر می رسد که شرایط داخلی فعلی مالزی و مولفه های خارجی بتوانند این کشور را قادر به انجام چنین امر خطیری سازند.
شاید مالزی تا زمانی که تنش های دریای جنوبی چین تنها به ابزار قدرت نمایی چین و آمریکا تبدیل شده بود و سایر کشورها موضع خاصی در قبال این تنش ها نداشتند، می توانست این نقش را بهتر ایفا کند. اما اکنون جبهه تقابل از بین چین و آمریکا فراتر رفته و در نتیجه نقش سازنده ای که پیشتر مالزی می توانست ایفا کند نیز فراتر از مرزهای این کشور رفته و اکنون این نقش باید توسط اتحادیه آ.سه.آن ایفا شود.
این ادعا که تنش های منطقه ای آ.سه.آن اکنون فراتر از مرزهای این اتحادیه گسترش یافته را می توان در نوع مواضع کشورهایی از قبیل هند، ژاپن و استرالیا مشاهده کرد.
برای نمونه، وزرای دفاع سنگاپور و هند روز جمعه گذشته در نشست 'شانگریلا' بر آزادی دریانوردی در آبهای بین المللی تاکید و اعلام کردند که تنش های دریای جنوبی چین بهتر است که از طریق مسالمت آمیز و طبق قوانین بین الملل حل شود.
این موضوع از جمله مباحثی است که در نشست امنیتی شانگریلا مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفته است.
'مانوهار پاریکار' وزیر دفاع هند همچنین در مورد موضع کشورش در قبال تنش های دریای جنوبی چین گفت که کشورهای درگیر باید این موضوع را از طریق گفت وگو و پرهیز از اقدامات اجباری حل و فصل کنند.
وی در خصوص سیاست نگاه و عمل به شرق نیز گفت که در نگاه به شرق فقط پیگیری اوضاع وجود دارد، اما در عمل به شرق علاوه بر در نظر داشتن اوضاع، تعامل با کشورهای این منطقه به منظور رفع نگرانی های موجود نیز هست.
'مانوهار پاریکار' وزیر دفاع هند افزود: اصولا، شما درگیر نگرانی ها می شوید. ما اکنون درگیر این موضوع هستیم. ما تصمیم گرفته ایم به منظور حل مشکلات و نگرانی ها بخشی از شرکای آ.سه.آن باشیم.
با توجه به این موضوع که پکن همواره تاکید کرده که خواستار حل و فصل این مناقشات از طریق گفت وگوی دوجانبه با کشورهای منطقه است و هرگز حاضر نیست یک کشور سوم در این تنش های منطقه ای ورود کند، نشان می دهد که هند اکنون دیدگاهی برخلاف پکن دارد و این نوع نگاه بیشتر به واشنگتن نزدیک است.
این مقام ارشد هند در این نشست با بیان اینکه 'چین نباید تصمیم دیوان دائمی داوری را به عنوان یک پشنهاد نگاه کند، بلکه به آن به عنوان قانونی که باید از آن پیروی کند، آگاه باشد، نشان دهنده موضعی برخلاف خواسته های چین است.
این بیانات و همچنین برخی همکاری های نظامی بین کشورهای منطقه با سایر کشورها از جمله همکاری های نزدیک سنگاپور و هند، فیلیپین و آمریکا، و فیلیپین و ژاپن نشان می دهد که آمریکا تاحدودی توانسته در کسب خواسته های خود در منطقه جنوب شرق آسیا به موفقیت دست یابد، موفقیتی که تداوم آن افزایش تنش های منطقه ای و تبدیل شدن جنوب شرق آسیا به منطقه ای ناآرام است.
از آنجایی که اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در گذشته عملکرد اقتصادی موفقی داشته اند و آینده روشنی نیز برای آن پیش بینی می شود، این ظرفیت وجود دارد که بتواند در حل این تنش دیرینه نقشی مهمی ایفا کند.
درک این نکته که حضور فیزیکی و تفکری قدرت ها و مداخله گران خارج از مرزهای این اتحادیه، نه تنها نقشی در ثبات منطقه ایجاد نمی کنند، بلکه این قبیل مداخله گران برای تامین خواسته های خود ناآرامی و درگیری را به منطقه تزریق می کنند (شرایطی که تا حدودی نیز می توان تاثیرات آن را در حال حاضر در منطقه مشاهده کرد)، و مدیریت صحیح و هوشمندانه آن موضوعی است که می تواند، تداوم پیشرفت آ.سه.آن را تضمین کند.
گزارش از داود مهرابی
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرامش و تنش، دو قطب گفت وگوی نشست امنیتی 'شانگریلا'» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات