وزیر اقتصاد فردا در مجلس حاضر می شود

مجلس دهمی ها از طیب نیا خواستند تا به خانه ملت بیاید. هنوز رنگ و بوی حضور نمایندگان در صحن بهارستان جدی نشده که وزیر اقتصاد را به مجلس کشانده اند تا پاسخگوی سوالات باشد. قرار است فردا طیب نیا به اولین جلسه علنی مجلس دهم که دستوری جدای از مسائل مرتبط با انتخابات هیات رئیسه دارد برود. آفتاب : طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم در حالی در مرداد ۹۲ با ۲۷۴ رای نمایندگان توانست بالاترین رای مجلس نهم برای کابینه روحانی را بدست آورد، که تصور می شد، رابطه ای مطلوب و بدون تنش با نمایندگان مجلس دهم خواهد داشت اما این گونه نشد و در ماه های ابتدایی تشکیل دولت اولین کارت زرد مجلس را دریافت کرد و در نهایت نیز با دریافت سه کارت زرد از نمایندگان در آستانه استیضاح قرار گرفت.

به گزارش اعتماد آنلاین، وزیر اقتصاد فردا به دعوت نمایندگان مجلس دهم فردا به صحن علنی مجلس می رود. امیرحسین قاضی زاده در این باره می گوید: علی طیب‌نیا در این جلسه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور به نمایندگان دوره دهم ارائه خواهد داد.

علی طیب نیا اولین وزیری است که بعد از افتتاح مجلس دهم به پارلمان می رود.

طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم  مرداد 1392 با 274 رای نمایندگان توانست بالاترین رای مجلس نهم برای کابینه روحانی را بدست آورد. او در شرایطی به عنوان نفر اول تیم اقتصادی دولت یازدهم شروع به کار کرد که چالشهایی از قبیل تورم بیش از ۴۰ درصدی، نرخ بیکاری ۱۲٫۲ درصدی، رشد اقتصادی منفی، بی‌ثباتی بازار ارز و فشارهای ناشی از تحریم و... ، از میراث تیم اقتصادی دولت قبل برای وی محسوب می‌شود.

 به نظر می رسید با رای بالایی که مجلس به وزیر اقتصاد داد همواره کمترین تنش میان او و نمایندگان مجلس نهم را شاهد باشیم اما اینگونه نشد و در ماه های ابتدایی تشکیل دولت یازدهم ، اولین کارت زرد مجلس را ، طیب نیا دریافت کرد و در نهایت نیز با دریافت سه کارت زرد از نمایندگان در آستانه استیضاح قرار گرفت.

در ۱۷ آذر ۱۳۹۲ به دنبال سؤال نمایندگان مجلس، طیب نیا در مجلس حاضر شده و به سؤالات پاسخ داد، اما نمایندگان قانع نشدند و در نهایت او با کسب ۸۲ رأی موافق، ۱۰۱ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع، اولین کارت زرد مجلس خود را از مجلس شورای اسلامی دریافت کرد. طیب نیا، اولین وزیر دولت یازدهم بود که از مجلس کارت زرد گرفت.

در ۱۴ بهمن ۱۳۹۳، نیز طیب نیا برای پاسخگویی به سؤال حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس حضور یافت، اما نمایندگان قانع نشدند و او با کسب ۱۰۳ رای موافق، ۹۱ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ رای مأخوذه، دومین کارت زرد خود را از مجلس دریافت کرد.

در ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ طیب نیا برای سومین بار برای پاسخ به سؤال مهرداد بذرپاش، در مورد مالیات اصناف در مجلس حاضر شد و پس از ارائه توضیحاتی دربارهٔ این سؤال نتوانست نمایندگان را قانع کند. در نهایت طیب نیا با کسب ۸۰ رأی موافق، ۱۰۵ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ رأی مأخوذه، نتوانست نمایندگان را قانع کند و سومین کارت زرد مجلس را دریافت نمود.

پس از این اعلام رأی، سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس در واکنش به اظهارات بذرپاش که معتقد بود پس از دریافت سه کارت زرد از سوی وزیر، استیضاح وی باید در دستور کار قرار گیرد گفت که چنین صراحتی در آیین‌نامه وجود ندارد و حتی با دریافت سه کارت زرد نیز استیضاح وزیر در دستور کار قرار نخواهد گرفت.

 ماه عسل طیب نیا و مجلس نهم دوام چندانی نداشت. چرا که او مجبور شد بارها در جلسات کمیسیون اقتصادی حاضر شود و نسبت به بسیاری از مسائل اقتصادی کشور پاسخگو باشد.سوالاتی که گاه با پاسخ‌های قانع کننده روبرو می‌شد و گاهی نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نمی‌شدند.

طیب نیا در طول همکاری با مجلس نهم یکبار هم درخواست استعفا داد چرا که مجبور شده بود برای پاسخگویی به سوالاتی که به حوزه فعالیت های او مربوط نمی شد به مجلس بیاید. طیب نیا بعد از دریافت کارت زردی که می توانست منجر به استیضاح شود خطاب به نمایندگان گفت:«مجلس درحالی که به استقلال بانک مرکزی تاکید دارد سوال مربوط به این بانک را از وزیر اقتصاد می پرسد! و اگر بنا باشد به خاطر پاسخ به این دست سوالات که در حیطه کاری او نیست به مجلس احضار شود، استعفا می دهد.»

دلجویی برخی از نمایندگان از طیب نیا سبب شد تا مساله استعفای وی منتفی شود و همچنان در کابینه بماند.

حالا و در گام اول، مجلس دهمی ها از طیب نیا خواستند تا به خانه ملت بیاید. هنوز رنگ و بوی حضور نمایندگان در صحن بهارستان جدی نشده که وزیر اقتصاد را به مجلس کشانده اند تا پاسخگوی سوالات باشد. قرار است فردا طیب نیا به اولین جلسه علنی مجلس دهم که دستوری جدای از مسائل مرتبط با انتخابات هیات رئیسه دارد برود.

طیب نیا در طول دوران مجلس نهم، نه استیضاح شد نه استعفا داد تا اولین وزیری باشد که در ابتدای روزهای آغازین مجلس دهم به خانه ملت می رود.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر اقتصاد فردا در مجلس حاضر می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات