عشایر خمین و دلیجان در مناطق ییلاقی مستقر شدند

علی اکبر منصوری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: عشایر خمین از مناطق قشلاقی استان خوزستان و میان بند، مرتع الیگودرز وکوه سفیدآب استان لرستان کوچ کردند و اکنون به مناطق ییلاقی قره کهریز مستقر شدند.
وی اظهار کرد: عشایر دلیجان نیز از ایل زند طایفه راوه ای هستند که مناطق ییلاقی آن ها در منطقه سرخ آب و ابراهیم آباد این شهرستان است.
منصوری ادامه داد: جمعیت عشایر کوچروی شهرستان های خمین و دلیجان حدود 100 خانوار در قالب 700 نفر است.
وی اظهار کرد: عشایر خمین در منطقه قره کهریز اقدام به ساخت واحدهای مسکونی دائمی کرده اند که در بهار چادر در مراتع بر پا می کنند.
منصوری اظهارکرد: افزون بر 17 هزار و 289 تن انواع محصول دامی و زراعی پارسال توسط عشایر استان مرکزی تولید شد.
وی افزود: محصولات دامی تولیدی عشایر این استان شامل یک هزار و 210 تن شیر خام، دو هزار و 500 تن گوشت قرمز، 114 تن انواع محصولات لبنی و 245 تن پشم است.
وی ادامه داد: 13 هزار و 140 تن محصولات گندم،جو، انار توسط عشایر پارسال تولید و روانه بازار مصرف شد.
مدیر امور عشایری استان مرکزی اظهارکرد: 20 درصد تولیدات دام سبک استان از حدود 350 هزار راس دام به دست می آید.
منصوری گفت: عشایر این استان ضمن تولیدات محصولات دامی و زراعی پارسال 490 متر مربع قالی و قالیچه پشمی، 13متر قالی ابریشمی ویک هزار و800 مورد سبد تولید برای مصرف و بازار مصرف عرضه کردند.
عشایر استان مرکزی شامل ایل شاهسون، مغان، سنگسری، زند راویه ای، کرد کلهر، ذلکی، کله کوهی و عرب خراسانی هستند.
جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب یک هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می کنند.
7277/6199/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عشایر خمین و دلیجان در مناطق ییلاقی مستقر شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات