فهرست دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی برتر کشور در حوزه علوم پایه اعلام شد

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، سرپرست این پایگاه اظهار کرد: بررسی نمایه نامه‌های نشریات در پایگاه‌های ISI و ISC در فاصله سال‌های 2000 تا 2014 نشان می‌دهد که حدود 24 درصد از تولیدات علمی ایران در حوزه علوم پایه صورت می‌گیرد.
محمدجواد دهقانی افزود: این شامل 22.664 مدرک نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و 113.188 مدرک در پایگاه استنادی وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) می‌شود که حدود 17 درصد از تولید علم کشور در حوزه علوم پایه در ISC و 83 درصد آن در ISI منتشر می‌شود.
سرپرست این مرکز گفت: از لحاظ کمیت تولید علم به ترتیب، دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر بیشترین کمیت علم در حوزه علوم پایه را تولید کرده‌ اند. این دانشگاه‌ها به ترتیب ‍109978، 6998، 5325، 4855 و 4506 مدرک در پایگاه‌های استنادی ISC و ISI نمایه کرده‌اند.
وی افزود: از لحاظ کمیت تولید علم، دانشگاه‌های شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، اصفهان و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در جایگاه پنجم تا دهم قرار گرفته‌اند؛ میزان کمیت تولید علم آنها به ترتیب 4382، 4289، 4069، 3545 و 3356 است.
دهقانی اظهار کرد: استنادها بیانگر میزان استفاده از علم تولیدشده یا به عبارت دیگر میزان اثرگذاری آنها هستند. زمانی که به تعداد کل استنادهای صورت گرفته به مدارک دانشگاه‌ها و موسسه های تحقیقاتی کشور در حوزه علوم پایه می‌نگریم، وضعیت متفاوتی را مشاهده می‌کنیم.
وی گفت: دانشگاه‌های تهران، شریف، تربیت مدرس، شیراز و صنعتی اصفهان به ترتیب بیشترین میزان استنادها در این حوزه را دریافت کرده‌اند. تولیدات علمی حوزه علوم پایه این دانشگاه‌ها به ترتیب 62261، 51220، 50127، 41208 و 36667 استناد دریافت کرده اند.
دهقانی توضیح داد: کمیت تولید علم هرچند موجب اثرگذاری در دنیای علم می‌شود، اما نباید فراموش کرد که بررسی پایگاه ISI در فاصله سال‌های 1990 تا 2014 نشان می‌دهد که تنها یک درصد از مدارک منتشر شده نزدیک به 19 درصد از استنادهای دنیا در این دوره زمانی را دریافت کرده‌اند.
وی گفت: پژوهشگاه دانش‌های بنیادی دانشگاه های امیرکبیر، شهید بهشتی، تبریز و رازی از لحاظ تعداد استنادهای دریافتی جایگاه‌های ششم تا دهم را به خود اختصاص داده اند. کمیت تولید علم آنها به ترتیب 30400، 29385، 27454، 23863 و 21761 استناد دریافت کرده است؛ به این ترتیب، اختلاف بین دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی مشهود است.
دهقانی خاطرنشان کرد: 35 درصد از تولیدات علم دنیا در حوزه علوم پایه صورت می‌گیرد. این حوزه از رشته‌های تحصیلی مختلفی تشکیل شده است و اندازه این رشته‌ها از لحاظ تعداد محققان فعال متفاوت است؛ این تفاوت باعث می‌شود تا تعداد استنادهای دریافتی از یک رشته به رشته دیگر تفاوت داشته باشد. همچنین رفتار استنادی محققان در رشته‌های مختلف نیز متفاوت است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: سال عامل دیگری است که باعث افزایش تعداد استنادها می‌شود. برای محاسبه میزان اثرگذاری مدارک تولیدشده باید استنادها نرمال سازی شوند؛ در این روش، استنادهای یک مقاله به متوسط تعداد استنادهای دریافت شده در رشته و سال انتشار مقاله تقسیم می‌شود.
دهقانی افزود: اگر حاصل آن بیشتر از عدد یک شود به این معنی است که اثرگذاری مقاله بیش از متوسط رشته در آن سال بوده است و اگر نتیجه کمتر از عدد یک شود به این معنی است که اثرگذاری مقاله کمتر از متوسط رشته بوده است.
وی بیان داشت: پژوهش‌های منتشر شده توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در حوزه علوم پایه بیش از متوسط جهانی استناد دریافت کرده، پژوهش‌های دانشگاه صنعتی شریف و اصفهان در حد متوسط جهانی استناد دریافت کرده و پژوهش‌های سایر دانشگاه‌ها کمتر از متوسط جهانی استناد دریافت کرده‌اند. در این شاخص، اثر حجم مقالات خنثی می‌شود.
دهقانی افزود: استنادهای نرمال شده امکان مقایسه دانشگاه‌ها و موسسه های تحقیقاتی را فراهم می‌آورد، زیرا تفاوت رشته‌ها و سال‌ها از میان می‌رود. مجموع استنادهای نرمال شده بیانگر میزان اثرگذاری دانشگاه در سطح بین المللی است.
به گفته وی، دانشگاه شریف اثرگذارترین دانشگاه کشور در حوزه علوم پایه در سطح بین‌ المللی است و پس از آن به ترتیب دانشگاه های تهران و امیرکبیر، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و دانشگاه صنعتی اصفهان بیشترین اثرگذاری را در سطح بین المللی داشته‌اند.
علمی**1836**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فهرست دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی برتر کشور در حوزه علوم پایه اعلام شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات