نمره ریاضی در میان داوطلبان گروه ریاضی کنکور سراسری، افت داشته است

به گزارش ایرنا، در این تحقیق که بر روی پایگاه اینترنتی خانه ریاضیات اصفهان منتشر شده، آمده است: بررسی های بعمل آمده گویای کاهش میانگین نمرات خام کل داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی از سال 1380 تا 1390 بوده است.
بر اساس این تحقیق، کاهش میانگین نمرات خام ریاضی در رتبه های خاص نبوده و در میان همه رتبه ها و با شیب روند منفی 0.65 برای زنان و منفی 0.71 برای مردان مشاهده می شود.
در گروه آزمایشی ریاضی، درس ریاضی به عنوان درس اصلی در آزمون سراسری مطرح است بنابراین وجود افت در این درس را می توان نشان دهنده ضعف در دانش ریاضی بین داوطلبان دانست.
این کاهش به جنسیت یا رتبه های خاص مربوط نیست و می توان اظهار کرد که مساله افت ریاضی بطور کلی در میان همه داوطلبان رخ داده است.
عضو هیات موسس خانه ریاضیات اصفهان روز یکشنبه درباره این تحقیق به ایرنا گفت: مساله افت درس ریاضی بین دانش‌آموزان و دانشجویان دغدغه بسیاری از کارشناسان، دبیران و استادان است بهمین دلیل کمیته ای بمنظور بررسی این موضوع در خانه ریاضیات اصفهان تشکیل شد.
علی رجالی افزود: ما به اطلاعات آموزش و پرورش دسترسی چندانی نداشتیم اما توانستیم با استفاده از نمرات آزمون های سراسری و از طریق سازمان سنجش در این زمینه تحقیقی را انجام دهیم.
وی اظهار کرد: در این تحقیق میانگین نمرات خام ریاضی کنکور سراسری داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی که آمادگی در درس ریاضی برای آینده تحصیلی و شغلی آنها، ضروری است از سال‌های 1380 تا 1393 مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: همه این اطلاعات حاکی از وجود افت در بین داوطلبان در این 13 سال بوده است.
وی با اشاره به تحقیق ها و مقاله های دیگری که در این زمینه تهیه شده است، گفت: همچنین بررسی ها نشان می دهد که علاقه دانشجویان برای ورود به رشته های ریاضی و آمار کمتر شده است.
این استاد دانشگاه، یکی از مهمترین دلایل افت نمرات در درس ریاضی را عدم درک مفهومی درس ریاضی در مدرسه عنوان و تصریح کرد: این موضوع باعث می شود که دانش آموزان علاقه چندانی به ریاضی پیدا نکنند.
وی همچنین یکی از مهمترین دلایل کاهش علاقه دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته ریاضی و آمار در دانشگاه را عدم اطمینان از آینده شغلی مناسب در این رشته ها عنوان کرد.
افت تحصیلی به معنای کاهش عملکرد تحصیلی و درسی دانش آموزان از سطح رضایت بخش به سطح نامطلوب است.
خانه ریاضیات اصفهان بمنظور آماده ­سازی نوجوانان و جوانان استان اصفهان برای تحقق اهداف فرهنگی آموزشی و با هدف ارتقاء کیفیت آموزش ریاضی و بهبود روش­ها و انجام پژوهش­های علمی کاربردی جهت ارتقاء دانش ریاضی به مناسبت سال جهانی ریاضیات (2000 میلادی) تشکیل شد.
این مرکز به عنوان واحدی غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد.
ت/3011/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمره ریاضی در میان داوطلبان گروه ریاضی کنکور سراسری، افت داشته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات