تئاتر «E=MC۲» در تهران اجرا می شود/ نمایشی برای یک تماشاگر

این کارگردان آثار آوانگارد تئاتر ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اجرای تئاتر «E=MC۲» تئاتر برای یک نفر تماشاگر را از تازه ترین برنامه های خود در تهران عنوان کرد و افزود: پس از اینکه ۴ ماه است به تهران کوچ کرده ام و اکنون در شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی مشغول به فعالیت شدم در پی این هستم که نمایش مذکور را در یکی از تماشاخانه ها یا سالن های تئاتر تهران به روی صحنه ببرم.

وی که پیشتر تئاتر«E=MC۲» را  در ساختمان و راه پله های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اجرا کرده است، افزود:  در این نمایش فضای کار به شیوه ای است که بر اساس خواست مخاطب ژانر اثر تریتب می یابد.

وی دلیل این موضوع را برشمرد و گفت: نزدیک به ۳هزار سال است که بشر برای دیدنِ تئاتر عمل تماشاگری را تعریف و سر و سامان داده است که حضورِ انبوهی تماشاگر برای شاهد بودنِ اجرای یک تئاتر را در پی دارد.

این کارگردان تئاتر گفت: تئاتر «E=MC۲»برای به چالش کشیدن سنت تماشاگری جمعی تئاتر و احترام به خواست و سلیقه فردِ تماشاگر طراحی شده است. در اینجا برای نخستین بار است که از تماشاگر پرسیده می شود دوست دارد چه ژانر تئاتری ببیند و فقط خودش به تنهایی، شریکِ اجرا خواهد بود و به تماشای تئاتری خواهد نشست که به خواست و اختیارِ او اجرا می شود.

وی ادامه داد: کارگردان بر این باور است که تاکنون عمل تماشاگری به دلیل نوعی جمع انگاری و در جمع گمشدگی توانسته است فردیت شخص تماشاگر را از بین برده و او را در گروهِ تماشاگران مستحیل نماید، به گونه ای که جمع تماشاگران با طبقات اجتماعی متفاوت، سطح سواد علمی متغییر نسبته به تئاتر و سلیقه متفاوتشان برای و به جای فرد تماشاگر تصمیم گرفته است.

طیران تاکید کرد: در حین اجرای یک تئاتر همه می خندند(کمدی) یا همه متاثر می شوند(تراژدی) و اگر کسی در این میان خنده یا گریه اش نگرفت چه باید بکند؟ آیا او هنر تئاتر را نمی فهمد و نمی شناسد؟ یا چون علمِ به تئاتر، بیش ازدیگران دارد با هر تلنگری احساساتی نمی شود؟ و در هر صورت او از ما و با ما نیست؟ این دیکتاتوری جمعی که با روح ذاتی تئاتر منافات دارد از ۳۰۰۰ سال پیش تاکنون توانسته است فرد تماشاگر را از حق فردی اش باز دارد و او را در موج عمومی جمعگرایی و خواست جمع فرو نماید.

وی با اشاره به اینکه در سنت تماشاگری جمعی تئاتر، فرد، اجبارا باید از خوشایند جمع تبعیت نماید، ابراز کرد: همین است که تماشاگر به هرسو و همسو با جهت خواست جمع که الزاما می تواند درست و صحیح نباشد، کشانده می شود. از این رو تئاتر E=MC۲ برای تجربه نوع جدیدی از تماشاگری تئاتر اجرا می شود.

تئاتر «E=MC۲» به شیوه اجرا برای یک نفر تماشاگر نخستین بار با حضور و بازی مازیار میرجعفری، کیمیا مباشری و مانی آبادین به نویسندگی و کارگردانی آرمان طیران در گذر هنر شیراز اجرا شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تئاتر «E=MC۲» در تهران اجرا می شود/ نمایشی برای یک تماشاگر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات