پراقبال‌ترین و کم‌طرفدارترین کمیسیون‌های مجلس

مجلس دهم در دومین هفته تشیکل خود باید تکلیف کمیسیون‌های تخصصی و اعضای آنها را روشن کند؛ این در حالی است که طبق روال همه دوره‌های اخیر مجلس، بیشترین درخواست‌های عضویت نمایندگان برای کمیسیون‌های امنیت ملی و برنامه و بودجه مطرح شده است. به گزارش نامه نیوز، در آغازین روزهای مجلس دهم و بعد از تعیین تکلیف هیات رئیسه دائم نوبت به تعیین تکلیف کمیسیون ها رسیده است. روال تعیین اعضای کمیسیون‌ها بدین شکل است که در ابتدا هر یک از نمایندگان، درخواست خود را برای عضویت در کمیسیون‌ها مختلف به ترتیب اولویت‌ اعلام می‌کنند و سپس شعب پانزده‌گانه با توجه سابقه و میزان علاقه نمایندگان، افراد را به عضویت در کمیسیون‌ها درمی‌آورند.

در این میان، آنگونه که خبرگزاری مهر گزارش داده، همچون دوره‌های قبلی مجلس، در مجلس دهم هم نمایندگان بیشترین اقبال را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی داشته‌اند و ۳۸ تقاضا برای این کمیسیون ثبت شده است. پس از آن کمیسیون صنایع و معادن با ۳۲ تقاضا و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با ۳۱ درخواست پراقبال ترین کمیسیون های مجلس شورای اسلامی هستند.

همچنین ۲۹ نفر از نمایندگان مجلس برای کمیسیون اقتصادی، ۲۸ برای کمیسیون انرژی، ۲۵ نفر برای کمیسیون عمران، ۲۳ نفر برای کمیسیون آموزش و تحقیقات و ۲۲ نفر هم برای کمیسیون اجتماعی درخواست داده اند.

کمیسیون بهداشت و درمان نیز مورد اقبال ۱۷ نماینده و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مورد اقبال ۱۵ نماینده قرار گرفته است. کمترین درخواست حضور برای کمیسیون های اصل نودم با ۷ درخواست، کمیسیون فرهنگی با ۴ درخواست، کمیسیون حقوقی و قضایی و کمیسیون شوراها و امور داخلی هر یک با ۳ درخواست ثبت شده است.

طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هر کمیسیون باید دارای ۲۳ عضو باشد. علاوه بر این در صورتی که برای حضور در کمیسیونی درخواست بیش از حد مقرر وجود داشته باشد روسای شعب و یکی از نواب مجلس تشکیل جلسه داده و در مورد ترکیب کمیسیون ها تصمیم گیری خواهند کرد.

در دوره های گذشته مجلس شورای اسلامی بیشترین درخواست حضور برای کمیسیون های امنیت ملی و برنامه و بودجه ثبت شده است، اما در دوره اخیر علاوه بر استقبال گسترده از این دو کمیسیون بی رغبتی نسبت به کمیسیون های فرهنگی و قضایی بسیار قابل تامل است.


[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پراقبال‌ترین و کم‌طرفدارترین کمیسیون‌های مجلس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات