خاطرات ترامپ از محمد علی در گفت و گو با نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز به بهانه انتشار خاطرات دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره محمد علی قهرمان نامی و تازه درگذشته بوکس، گفت و گویی را با ترامپ منتشر کرد که وی در آن از 'دوستی دیرین' خود با علی سخن گفت. به گزارش نامه نیوز، ترامپ امروز (یکشنبه) در این گفت و گو که نیویورک تایمز زمان و منبع انجام آن را ذکر نکرده است، محمد علی را 'محشر'، 'دست و دلباز' و 'شاعری شگفت انگیز' نامید.
میلیاردر آمریکایی گفت 'دو علی وجود داشت؛ وی در رینگ فردی خشن بود و در خارج از آن از نیکان روزگار.'

نیویورک تایمز نوشت: این تعاریف نامزد غیر رسمی جمهوریخواهان از سر تعارف نیست. این دو سالیان سال یکدیگر را می شناختند. علی 11 سال پیش در مراسم ازدواج ترامپ شرکت کرد و ترامپ هم در خیریه های علی مشارکت می کرد.
ترامپ مارس 1971 و مبارزه مشهور علی را با جو فریزر به خاطر می آورد که موجب شد او در جوانی به بوکس علاقه مند شود. ترامپ این خاطره را روز شنبه نیز مانند سالهای پیش تکرار کرد.
ترامپ گفت 'مبارزه علی و فریزر بهترین مسابقه ای بود که تا آن زمان دیده بودم. سالن آنچنان لبریز از هیجان و انرژی بود که یک نفر سکته کرد.'

روزنامه آمریکایی افزود: ترامپ چند سالی بشدت درگیر جهان مشت زنی شد و قمارخانه های او میزبان مسابقات بوکس بودند. در سال 1988 و در شهر آتلانتیک، برای علی جشن تولدی گرفت که حدود 500 مهمان در آن حضور داشتند.
در سال 1991 هم زمانی که با همسرش در مورد تشریفات طلاق صحبت می کرد، برای سخنرانی در ضیافت قدردانی از علی به نیوجرسی رفت و پس از آن نزد همسرش بازگشت و به گفت و گو ادامه داد.
در طول این سالها نیز علی دست کم دو بار از ترامپ بابت اعمال خیرخواهانه او تقدیر کرد. ترامپ در سال 2007 و در جریان همیاری ای که عواید آن به مرکز پارکینسون محمد علی در ایالت آریزونا می رسید، صدها هزار دلار کمک نقدی جمع آوری کرد.

ترامپ روز شنبه گفت 'مبلغ زیادی بود. 350 هزار دلار یا 500 هزار دلار. همین حدودها.'
ترامپ گفت که علی به او تکثر را آموخت و علی را کسی می داند که 'بهترین الگوی قدرت، مهربانی، توانایی و ورزشکاری بود.'

نیویورک تایمز ادامه داد: در دسامبر 2015 که دو تروریست تکفیری 14 نفر را در سن برناردینو کالیفرنیا به قتل رساندند، ترامپ پیشنهاد خود را برای ممنوعیت موقت ورود مسلمانان به خاک آمریکا مطرح کرد.
اندکی پس از آن، بیانیه ای از جانب علی منتشر شد که ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی نوشته بود 'ما مسلمانان باید در برابر کسانی که اسلام را ابزار پیشبرد امیال شخصی خود کرده اند بایستیم. آنان بسیاری را از آموختن اسلام بیزار کرده اند.'
هر چند که در این بیانیه نامی از ترامپ برده نشده بود، ولی بسیاری آن را در انتقاد از او دانستند. عنوان بیانیه نیز 'کاندیداهای ریاست جمهوری ای که پیشنهاد ممنوعیت مهاجرت مسلمانان را به آمریکا داده اند' بود.

ترامپ دیروز گفت که فکر نمی کند این بیانیه در مورد او بوده باشد.
ترامپ گفت: 'علی هرگز اسمی از من نیاورد و اگر منظورش من بودم حتماً نام من را ذکر می کرد. آن بیانیه در مورد مسائل دیگر بود.'
باب گانل، یکی از سخنگویان خانواده علی نیز شنبه (دیروز) گفت که خطاب آن بیانیه 'افراطیان و جهادی ها' بود و نه ترامپ.

پس از حادثه سن برناردینو، باراک اوباما در سخنرانی ای از آمریکاییها خواست تا تبعیض را رد کنند . اوباما گفت: 'مسلمانان آمریکایی دوست ، همسایه و قهرمان ورزشی ما هستند.' ترامپ در واکنش به این گفته رئیس جمهوری آمریکا توییت کرد: 'اوباما می گوید که مسلمانان قهرمان ورزشی ما هستند. در مورد که و کدام رشته ورزشی سخن می گوید؟ اطلاعاتش ساختگی است؟'
ترامپ گفت که این توییت را برای انتقاد از ورزشکاران مسلمان منتشر نکرده و افزود 'منظورم این بود که اطلاع دارم بسیاری از ورزشکاران مسلمان در فوتبال و رشته های دیگر حضور دارند. فقط می خواستم تا اوباما نام ورزشکاران مورد نظرش را ذکر کند.'

ترامپ افزود 'می دانم که ورزشکاران مسلمان در آمریکا حضور دارند. محمد علی که مدتها به او علاقه داشتم نیز مسلمان بود.'
به گزارش ایرنا محمد علی دیروز (شنبه) و در پی اختلال تنفسی ناشی از 'شوک عفونتی' در سن 74 سالگی درگذشت.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خاطرات ترامپ از محمد علی در گفت و گو با نیویورک تایمز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات