قهرمان نزد خدا رفت!
محمدعلی از دنیا رفت. این یک جمله‌ی کوچک است در باره‌ی مردی بزرگ؛ و ناگفته پیداست که چنین جمله‌هایی، از بزرگیِ انسان‌هایی چون محمدعلی نمی‌کاهند. بزرگان، در هر حال بزرگ‌اند. باشند یا بروند. بزرگی به روح آنان درپیوسته است و از محضرشان می‌نوشد و می‌نوشاند؛ و بی گمان محمدعلی چنین بود.

برای نسل من، محمدعلی یک نماد و یک نشانه بود. نه از آن جهت که هنگام مسابقات اش (صبح زود) چشم به تلویزیون می‌دوختیم و در هر ضربه و هر راند، قلب مان را در تپشی بی امان در رقص پا و شور ضربات و دفاع اش شریک می‌کردیم و تا مدت‌ها سرمست هیبت و شکوه مبارزات اش بودیم. او نماد بود بخاطر قامت بلند و رسای اش در برابر تبعیض و بی عدالتی. او نشانه بود بخاطر فریاد پرخروش اش علیه ماشین آدمکشی آمریکا که در ویتنام، از کشته پشته می‌ساخت و با انواع اسلحه‌های مرگبار، ویت کنگ های بی دفاع را همچون برگ خزان بر زمین می‌ریخت. محمدعلی برای اعتقاداتش از همه‌ی افتخاراتی که بدست آورده بود دست کشید، به زندان افتاد؛ اما از اعتقادش علیه ظلم و ستم سر برنتافت. او، ننگ همراهی با دشمنان انسانیت را با قدرت و صلابت پس زد و «نام» را برگزید.

شاید اگر او با توجه به شهرت و محبوبیتی که داشت، سینه ستبر نمی‌کرد و بغض فروخورده‌ی مخالفان جنگ ویتنام را در جامعه‌ی آمریکایی فریاد نمی‌زد، فرانسیس فورد کاپولا، «آپوکالیپس» را نمی‌ساخت و کوبریک بزرگ، «غلاف تمام فلزی» را؛ و الیوراستون، «جوخه» و «متولد چهارم ژوئیه» را.

محمدعلی الهام بخش ستم دیدگان، محرومان و غیرسفیدهای جامعه‌ی آمریکا بود. چنانچه مارتین لوترکنیگ و ملکوم ایکس چنین بودند. آن‌ها هرکدام در ساحت و مرتبه ای و به شکلی، رنج کشیدند اما از شرافت زندگی و کرامت انسانِ سیاه دفاع کردند.

به گمان من، جامعه‌ی سیاه پوستان در قرن بیستم میلادی هفت ستاره‌ی درخشان را در آسمان زندگی خود تجربه کرده است: مارتین لوترکینگ، مالکوم ایکس و محمدعلی در آمریکا، پاتریس لومومبا در کنگو، قوام نکرومه در غنا، نلسون ماندلا، استیو بایکو و دزموند توتو در آفریقای جنوبی. قرار داشتن ورزشکاری چون کلی در جمع این مردان بزرگ، نشانگر آن است که محمدعلی صرفاً یک قهرمان در رینگ مسابقات بوکس سنگین وزن جهان نبود. او مردی بود که بار تعهد اجتماعی و انسانی را بر دوش‌های خود حس می‌کرد و هیچگاه نخواست به گوشه‌ی خلوت و زندگی فردی بخزد و این مسوولیت را فراموش کند.

خدای بزرگ او را در جوار رحمت خود میهمان سازد.

[ منبع این خبر سایت الف-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قهرمان نزد خدا رفت!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات