۸ عامل ضد انگیزشی اشتغالزاییبه گزارش جهان، علیرضا مناقبی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص نقش بخش خصوصی در ایجاد اشتغال اظهار داشت: تجربه جهانی نشان از آن دارد که فعالان اقتصادی در بخش خصوصی به عنوان تقاضا کننده اصلی نیروی انسانی، می توانند مهمترین نقش را در تحریک این بازار ایفا کنند. ولی متاسفانه در کشور ما، عوامل ضد انگیزشی آن چنان قوی و محدود کننده اند که رمق و توان بخش خصوصی را برای تقاضای نیروی انسانی درهم کوبیده اند.

مناقبی با اشاره به خطرپذیری مالی زیاد و ترس از دست دادن سرمایه شخصی تصریح کرد: در سالهای اخیر بنگاه های اقتصادی در شرایطی به سر می برند که به جای برنامه های توسعه ای، بیشتر به دنبال حفظ جایگاه فعلی خود و صیانت از دستاوردهای دهه های گذشته هستند. به همین جهت انگیزه ای برای اتخاذ سیاستهای درهای باز نسبت به نیروی انسانی جدید ندارند.

رئیس مجمع واردات ادامه داد: ترس از ناتوانی تهیه منابع مالی کافی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار نیز دلیل دیگری است که فعالان اقتصادی را از تقاضای نیروی کار باز می دارد. اگر شرایط کسب و کار متوازن و متعادل باشد، قطعا فعالان بخش خصوصی، به نیروی کار بیشتری نیاز پیدا می کنند و این امر می تواند باز اشتغال را تحرک ببخشد.

به گفته مناقبی، سومین عامل، موانع اداری ونگرانی از عدم امکان تامین الزامات قانونی است.  پیش فرض های قانون کار به گونه ای است که کارفرما را فردی قانون گریز و دارای روحیه اجحاف و زورگویی نسبت به نیروی انسانی در نظر گرفته است.

رئیس مجمع واردات، عدم توازن در قوانین بانکی، مالیاتی، قانون کار، صادرات و واردات، مالکیت معنوی و ثبت اختراع را از جمله عواملی دانست که دست به دست هم داده اند و مجبات دلسری فعالان اقتصادی در حوزه اشتغالزایی را فراهم کرده اند.

مناقبی ادامه داد، بحث دیگر نگرانی بابت خطرات اجتماعی و فقدان احتمالی امنیت اقتصادی بنگاه ها است. به هرحال جذب نیروی انسانی بیشتر موجب جلب توجه مراکز قدرت نسبت به بنگاه می شود وطبیعتا فعالان اقتصادی بخش خصوص ترجیح می دهند که در فضای آرامش و بدور از هیاهوی کانون های قدرت و سیاست فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهند.

رئیس مجمع واردات تصریح کرد: مانع دیگری که شدیدا بنگاه های بخش خصوصی را با چالش مواجه کرده است، بحث فساد اداری است.  ثروت های بادآورده ناشی از فساد اداری مانع از رشد رقابت سالم و موجب خنثی شدن تلاشهای اقتصادی سایر بنگاه ها می شود.

وی با اشاره به نارسایی‌های محیط کسب‌و‌کار برای شرکت‌های جدید و در حال رشد تصریح کرد: فقدان زیر ساخت‌های تجاری، تخصصی و حرفه‌ای مورد نیاز شرکت‌های جدید و در حال رشد، عدم‌حمایت هنجارهای اجتماعی و فرهنگی از کارآفرینی، نبود زیر ساخت‌های مناسب فیزیکی برای شرکت‌های جدید و در حال رشد، فقدان وجود حمایت مالی کافی برای شرکت‌های جدید و در حال رشد نیز از دیگر دلایل کاهش اشتغال در بخش خصوصی است.

رئیس مجمع واردات در پایان با اشاره به بحث قاچاق و تجارت غیر رسمی اظهار داشت: در حوزه تجارت بین الملل، یکی از مهمترین مولفه های اثرگذار بر کیفیت و کمیت بنگاههای اقتصادی، بحث تجارت خاکستری و غیر شفاف است که گاهی اوقات در قالب قاچاق و گاهی در قامت تجارت غیر قانونی در اقتصاد ما ایفای نقش می کند و موجب بی اثر شدن برنامه های اشتغال زایی می شود.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۸ عامل ضد انگیزشی اشتغالزایی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات