مغولستان مصمم به گسترش همکاری با ایران است/تاکید ایران بر خلع سلاح هسته‌ای کل جهان

ابراهیم رحیم پور که به عنوان اولین نماینده دولت یازدهم و به منظور شرکت در چهل و پنجمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایران و مغولستان به این کشور سفر کرده بود این سخنان را در بازگشت از «اولان باتور» و توقف کوتاه خود در پکن در گفت وگو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد.
گفتنی است، وی پیش از عزیمت به مغولستان سفری دو روزه نیز به کره شمالی داشت و ضمن دیدار با همتای کره ای، با وزیر امور خارجه و معاون رئیس جمهوری این کشور نیز ملاقات کرد. او در این مصاحبه به سفر خود به کره شمالی و دیدار با مقامات این کشور نیز اشاره کرده است.
وی در خصوص نتایج سفرش به مغولستان اظهار داشت: اراده و آمادگی بخش های مختلف مغولستان برای گسترش همکاریها بویژه در زمینه اقتصادی با ایران بسیار زیاد است و فرصت خوبی ایجاد شده تا بتوان حجم مبادلات تجاری میان دو کشور را که هم اکنون زیر یک میلیون دلار است به رقم قابل توجهی افزایش داد.
او که به دعوت وزیر امور خارجه مغولستان به این کشور سفر کرده بود، تصریح کرد که تهران و اولان باتور هنوز روابط اقتصادی قابل توجهی ندارند اما با توجه به وجود ظرفیت های لازم و انگیزه خوب طرف مغولی، می توان شاهد رشد چشمگیر این همکاریها بود.
رحیم پور اظهار داشت: مغولستان فقط دارای دو همسایه یعنی چین و روسیه است و به بقیه کشورها و حتی راههای آبی آزاد متصل نیست. همین موضوع شرایط خوبی ایجاد کرده که بتوان با یک برنامه ریزی منظم و مدون سطح مناسبات اقتصادی و تبادلات تجاری با این کشور را به شکل قابل توجهی افزایش داد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان همچنین یادآور شد که این سفر فرصت خوبی دست داد تا با انجام ملاقات های مختلف، چگونگی گسترش همکاریهای دو کشور در حوزه معادن، کشاورزی، دامداری، دامپروری و وارد کردن شتر دوکوهانه برای انجام کارهای تحقیقاتی در کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و نتایج خوبی نیز به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: کشور مغولستان یکی از کشورهای دارای معادن و منابع زیر زمینی وسیع و فراوان می باشد و اگر قرار است با این کشور همکاری های اقتصادی صورت گیرد، معادن می تواند یکی از محورهای خوب باشد. در همین راستا قرار شده تیم مربوط به معادن ما بازدیدی از این کشور داشته باشد تا ضمن ارزیابی وضعیت موجود، در صورت امکان بتوان مجوز استخراج معادن را دریافت کرد.
رحیم پور همچنین گفت که مغولستان کشوری است که 3 میلیون جمعیت و 60 میلیون راس دام دارد و با توجه به ظرفیت قابل توجه این کشور، شرایط خوبی برای همکاری در بخش های دامپروری، دامداری و خرید گوشت نیز فراهم است.
وی اضافه کرد: در دیدارهای صورت گرفته، مقامات مغولستانی اعلام کردند که ایران شرایط تقریبا مشابهی به لحاظ زیست محیطی با کشور آنان دارد و به دلیل داشتن مناطق بیابانی زیاد و کمبود آب، علاقمند به استفاده از تجربیات مفید کارشناسان ایرانی هستند.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد که آنان درخواست دیگری نیز داشتند و آن انتقال تجربیات ایران به کشورشان در بخش های زیست محیطی و کشاورزی، همکاری‌های مشترک برای توسعه و مدیریت جنگل، بیابان زدایی، شیوه های مختلف کشت، بویژه کشت گلخانه ای بود و حتی اعلام کردند که آماده همه گونه همکاری هستند.
وی همچنین کشت فراسرزمینی در مغولستان و ایجاد مجتمع‌های مشترک تولیدی را از دیگر محورهای گفت وگوی خود در این کشور برشمرد و در عین حال از آمادگی طرف مغولی برای در اختیار قراردادن امکانات لازم برای اجرای این طرح خبر داد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزرات امور خارجه اظهار داشت: به همین خاطر مقرر شده مطالعات لازم در این خصوص صورت گیرد تا در صورت امکان بتوان از این کشور و امکانات و شرایط موجود در آن نیز همانند برخی کشورهای دیگر در اجرای این برنامه بهره مند شد.
واردات شترهای دوکوهانه از مغولستان در راستای توسعه همکاریهای اقتصادی، محور دیگر سخنان رحیم پور بود که در این خصوص گفت: از آنجا که شتر دوکوهانه مغولستان جزو گونه‌های برتر دنیا محسوب و با توجه به درخواست مراکز تحقیقاتی ما مبنی بر اینکه این شترها سازگاری خوبی با شرایط آب و هوایی ایران دارند، امید است همکاری دو طرف در این زمینه پس از امضای پروتکل‌های قرنطینه دامپزشکی توسعه یابد.
وی همچنین گفت که مغول ها به شدت به دنبال هویت تاریخی خود هستند و با توجه به اینکه هویت مغولها و تاریخ آنها در ایران است، اعلام کردند که در این راستا به کمک ایران نیازمندند.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که با توجه به اسناد موجود یک گروه تحقیقی مشترک در این زمینه تشکیل شده تا با همکاری دو طرف بخشی از تاریخ این کشور نوشته شود که البته این کار نیز در حال انجام است.

* بررسی مسائل خاورمیانه و شبه جزیره کره در پیونگ یانگ
رحیم پور در ادامه سخنان خود به سفرش به کره شمالی و دیدار با همتای کره ای، وزیر خارجه و معاون رئیس جمهوری این کشور اشاره کرد و گفت که در دیدارهای صورت گرفته در خصوص مجموعه ای از مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بویژه آخرین تحولات منطقه شبه جزیره کره و خاورمیانه گفت وگو شد.
او اظهار داشت که بررسی موقعیت این کشور در شرایط فعلی بویژه بعد از انجام آزمایش چهارم هسته ای، برنامه های آتی این کشور در منطقه و در مجموع تنظیم مناسبات؛ هدفی بود که در این سفر پیگیری شد و مذاکرات مفصلی نیز در خصوص هر یک از موارد یاد شده با طرف کره ای صورت گرفت.
معاون وزیر امور خارجه یادآور شد که در سه ملاقات صورت گرفته با سه مقام کره شمالی؛ توصیه ها، نگرانی ها و سیاست های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش تنش در شبه جزیره کره اعلام و تاکید شد که دوستان کره شمالی با مراقبت بیشتر، اجازه ندهند فضای تنش آلود کنونی متشنج تر شود.
وی در خصوص خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره که این روزها محور اصلی و جزو مباحث جدی رسانه های منطقه و غربی است نیز اظهار داشت: سیاست های جمهوری اسلامی همواره بر خلع سلاح هسته ای کل جهان است و تاکید دارد که این خلع سلاح نباید ابزاری، یکجانبه و سیاسی باشد.
رحیم پور ادامه داد: کره شمالی سلاح هسته ای در اختیار دارد و رژیم اسرائیل هم از همین سلاح برخوردار است اما تفاوت این دو در این است که رژیم صهیونیستی به عنوان یک متجاوز سالها در سرزمین غصب شده دست به جنایت می زند اما هیچ واکنشی از جانب قدرتهای بین المللی و کشورهای غربی در خصوص این جنایات صورت نمی گیرد.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: به همین خاطر اعتقاد جمهوری اسلامی ایران بر وجود نگاهی واحد به همه کشورها در این زمینه است و تاکید دارد که نباید استثنایی میان کشورهای دارنده سلاح هسته ای قائل شد.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مغولستان مصمم به گسترش همکاری با ایران است/تاکید ایران بر خلع سلاح هسته‌ای کل جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات