طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی مشهد و حرم مطهر تدوین شد

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، وفا ثابتی افزود: برای حفاظت هرچه بهتر از بقایای بناهای تاریخی این محدوده تهیه و تدوین طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی مشهد و حریم منظری حرم مطهر در دستور کار قرار گرفت.
وی اظهار کرد: باتوجه به اینکه سال گذشته از اعتبارات استانی و ملی محروم بودیم، اما تعاملات خوبی با اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی داشتیم.
ثابتی گفت: در حال حاضر برای تحقق مصوبات شورای عالی و معماری و شهرسازی، مطالعاتی در رابطه با بافت تاریخی مشهد آغاز شده تا از این طریق بتوانیم آثار واجد ارزش های تاریخی و معماری را شناسایی و مورد بازنگری قرار دهیم.
آنطور که مدیر بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) می گوید، تهیه طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی در بافت پیرامون حرم و حریم منظری حرم مطهر نیز به پایان رسیده و بررسی نهایی آن در حال انجام است.
وی اضافه کرد: به محض اینکه این طرح از سوی معاونت میراث فرهنگی، اداره ثبت آثار و همچنین اداره امور پایگاه مورد تصویب قرار گیرد به بخش ها و سازمان های مربوطه ابلاغ می شود تا براساس ضوابط موجود در این طرح ساخت و سازها و صدور پروانه انجام گیرد.
ثابتی معتقد است، درحال حاضر 150 اثر واجد ارزش تاریخی در بافت تاریخی مشهد شناسایی شده است و حدود 50 اثر ثبتی نیز در بافت حرم مطهر قرار داد که از 50 اثر ثبتی، 10 اثر در مجموعه آستان قدس رضوی قرار دارد.
وی یادآورشد: طی سالهای گذشته 10 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی به دلیل اجرای طرح تفصیلی نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم تخریب شد و دیگر آثار موجود نیازمند رسیدگی و مرمت هستند.
فراهنگ**3079**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی مشهد و حرم مطهر تدوین شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات