تکلیف ما با این همه زمین لرزه چیست؟

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار معارف ایرنا براساس اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک ایران سالانه حدود 10 تا 12 هزار زمین لرزه با بزرگی بیش از یک ریشتر در مناطق مختلف کشور رخ می‌دهد.
موسسه زمین شناسی آمریکا در آماری اعلام کرده است که سالانه به طور متوسط بیش از یک میلیون و 444 هزار زلزله با بزرگی بیش از 2 ریشتر در دنیا رخ می‌دهد که بزرگی حدود 144هزار و 469 زمین لرزه بیش از سه ریشتر و بزرگی حدود هزار و 470 زمین لرزه بیش از پنج ریشتر است.
به گفته برخی کارشناسان، در ایران به طور متوسط هر ساله حدود 250 زلزله با بزرگی چهار تا ٤.٩ ریشتر رخ می دهد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران روز جمعه از وقوع پنج زمین لرزه در فیروزکوه خبر داد و گفت که این شهرستان بیش از 110 کیلومتر با تهران فاصله دارد و لرزش‌های اخیر نیز ارتباطی با گسل های تهران نداشته و از این رو مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
با این حال ممکن است برای بسیاری از مردم این سوال مطرح شود که آیا برای این زمین لرزه ها باید نماز آیات بخوانند یا نه؟ همچنین آیا همه ساکنان منطقه زلزله زده وظیفه به جاآوردن نماز آیات دارند یا فقط مردم همان شهر باید نماز بخوانند؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری هفته گذشته استفتائی از رهبر معظم انقلاب را به عنوان احکام روزانه در بخش فقه و احکام شرعی منتشر کرد که درباره محدوده وجوب نماز آیات بود.
سوال این بود که آیا وجوب نماز آیات اختصاص به کسانی دارد که در شهر وقوع حادثه هستند و یا شامل همه مکلفینی که از آن مطلع شده اند، هرچند در آن شهر نباشند نیز می شود؟
بر اساس پاسخ رهبر معظم انقلاب: وجوب آن مختص کسانی است که در شهر وقوع حادثه هستند و کسی هم که در شهر متصل به شهری که حادثه در آن رخ داده، به‌طوری که مانند یک شهر محسوب شوند، زندگی می کند، حکم آن‌ها را دارد.
برخی از مقلدان رهبر معظم انقلاب نیز با طرح سوالاتی از این دست، مسائل مختلفی درباره وجوب نماز آیات با وقوع زلزله پرسیده اند که با توجه به فراگیر بودن این سوالات، به متن سوالات و پاسخ های حضرت آیت الله خامنه ای اشاره می کنیم.
** اگر شخصی هنگام وقوع زلزله بیهوش باشد و بعد از وقوع آن به هوش آید، آیا نماز آیات بر او واجب است؟
- اگر علم به وقوع زلزله پیدا نکند تا اینکه زمان متصل به وقت وقوع آن بگذرد، خواندن نماز آیات واجب نیست، اگرچه احتیاط آن است که بجا آورد.
** بعد از وقوع زلزله در منطقه‏ای، غالباً در مدت کمی ده ها پس لرزه رخ می‏دهد، حکم نماز آیات در این موارد چیست؟
- هر زلزله‏ای، چه شدید و چه خفیف، اگر زلزله مستقلی محسوب شود، نماز آیات جداگانه‏ای دارد.
** اگر مرکز زلزله نگاری، وقوع لرزش های خفیف زمین را با ذکر تعداد آن در منطقه‏ای که ما زندگی می‏کنیم، اعلام نماید، ولی ما اصلاً آنها را احساس نکنیم، آیا در این حالت نماز آیات بر ما واجب می‏شود یا خیر؟
- اگر هنگام وقوع زلزله و یا در زمان متصل به آن، خودتان آن را احساس نکنید، نماز آیات بر شما واجب نیست.
** در شهری که زلزله اصلی رخ می‌دهد آیا برای تمام پس‌لرزه‌ها (حتی اگر بیش از 30 مورد باشد) نماز آیات لازم است خوانده شود؟ با توجه به اینکه فاصله بسیاری از پس‌لرزه‌ها آنقدر کم است که نمی‌توان تشخیص داد چند پس‌لرزه رخ داده است.
- هر زلزله ‏ای، چه شدید و چه خفیف، اگر زلزله مستقلی محسوب شود، نماز آیات جداگانه‏ ای دارد.
** نماز آیات درمورد زلزله و خورشیدگرفتگی اگر از وقت خود عقب بیافتد آیا با نیّت قضا باید خوانده شود یا خیر؟
- نماز آیات برای زلزله همیشه ادا است و باید در خواندن آن تعجیل کند و مسامحه نکند ولی در خورشیدگرفتگی اگر بعداً آن را بجا آورده باید نیّت قضا کند.
** اگر برای زلزله نماز آیات خوانده نشده، آیا قضا دارد یا خیر؟
- نماز آیات برای زلزله قضا نمی‌شود و هر وقت بخواند باید به نیت ادا خوانده شود.

** نظرات برخی مراجع درباره پس لرزه ها
پاسخ های برخی مراجع درباره وقوع پس لرزه ها برای مقلدان آنان قابل توجه است. مرحوم آیة الله محمدتقی بهجت معتقد بودند که اگر زلزله، محسوس باشد، سبب وجوب نماز است و آیت الله علی سیستانی فرمود: باید عرفاً صدق زلزله دیگر بکند و درصورت شک نماز لازم نیست.
آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی فرمود هر کس آن را حس کند یا از قول دیگران برایش یقین به وقوع آن بنماید، نماز آیات واجب می شود و آیت الله ناصر مکارم شیرازی نیز با همین محتوا پاسخ داد: در صورتی که محسوس باشد نماز آیات دارد اما اگر در بین نماز آیات رخ دهد، همان یک نماز کافی است.
مرحوم آیت الله محمد فاضل لنکرانی تاکید داشتند: اگر پس لرزه ادامه همان زلزله است به طوری که از بدو شروع عرفاً یک زلزله حساب شود یک نماز کفایت می کند اما اگر عرفاً متعدد باشد به طوری که بگویند مثلاً دو مرتبه یا سه مرتبه زلزله شد در این صورت نماز آیات متعدد و برای هر زلزله ای یک نماز واجب است.
البته آیت الله حسین نوری همدانی معتقد است:‌ هر زلزله ای موجب نماز آیات است و فرقی بین شدید بودن یا ضعیف بودن آن نیست.

** کیفیت نماز آیات
نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد که به چند صورت می توان آن را به جا آورد.
صورت اول: بعد از نیت و تکبیره الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعی که قبل از هر رکوعی حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد برای رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.
صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره‏ای را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگری از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگری از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏ای که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، برای رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه‏ای از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد برای هر رکوعی به یک آیه از سوره‏ای اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.
صورت سوم: یکی از رکعت‌ها را به یکی از دو صورت و رکعت دیگر را به نحو دیگر بجا آورد.
صورت چهارم: سوره‏ای را که آیه‏ای از آن را در قیام پیش از رکوع اول خوانده، در قیام پیش از رکوع دوم یا سوم یا چهارم تکمیل نماید، که در این صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قیام بعدی اعاده نموده و یک سوره یا آیه‏ای از آن را اگر پیش از رکوع سوم یا چهارم است، قرائت کند، و در این صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.
فراهنگ**1003**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکلیف ما با این همه زمین لرزه چیست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات