یک میلیون و 300 هزار بی سواد زیر 50 سال در کشور شناسایی شده است

به گزارش ایرنا، محمد مهدیزاده روز یکشنبه در همایش آموزش همگانی توسعه پایدار که در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد، افزود: 9 میلیون و 800 هزار بی سواد مطلق در کشور براساس سرشماری سال 90 شناسایی که از این میان سه میلیون و 400 هزار بی سواد زیر 50 سال بودند.
وی اضافه کرد: با اقدام های انجام شده تعداد بی سوادان زیر 50 سال کشور هم اکنون به یک میلیون و 300 هزار نفر کاهش یافته است.
وی ادامه داد: موضوع مهم در برنامه های جدید، آموزش اولیا است که طی دو سال گذشته 60 درصد از آنها شناسایی و آموزش داده شده و امیدواریم در سال سوم با شناسایی مابقی اولیای بی سواد، تعداد آنها را به صفر برسانیم.
مهدیزاده با اشاره به عزم جدی دولت بر ریشه کن کردن بی سوادی در افراد زیر 50 سال تا دو سال آینده، افزود: این فاز نخست کار ما خواهد بود و پس از آن تعمق بخشیدن به سواد و باسواد کردن افراد بالای پنجاه سال در دستور کار قرار می گیرد.
وی، بیشترین آمار افراد بی سواد را در استان های سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی اعلام و یادآور شد: در استان قزوین با توجه به اینکه آمار با سوادی بالاست، انتظار داریم زودتر از سایر استان ها بی سوادی در آن ریشه کن شود.
مهدیزاده در ادامه توسعه مراکز محلی یادگیری را از دیگر رویکردهای سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام و افزود: تشکیل مراکز محلی یادگیری طی سال های گذشته به عنوان یکی از موفق ترین برنامه های جهانی در امر توسعه پایدار اجرا و در کشور ما که به دلیل محدودیت های مالی مدتی متوقف شده بود، از سال گذشته اجرایی و با مصوبه دولت، سازمان نهضت سوادآموزی ملزم شد هر سال 500 مرکز محلی را راه اندازی کند.
به گفته این مسئول، سال گذشته 70 تا 80 مرکز محلی راه اندازی و امیدواریم امسال نیز بتوانیم تعداد این مراکز را به عدد 500 مرکز برسانیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که نتوانیم مبادی ورودی بی سوادی را ببندیم سخن از ریشه کنی آن بی فایده خواهد بود و از این رو، ستاد انسداد مبادی بی سوادی زیر نظر استانداری ها فعال و با توجه به شناسایی های صورت گرفته از قبل، امیداوریم طی سال های آینده شاهد انسداد کامل مبادی ورودی بی سوادی در کشور باشیم.
معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی یادآور شد: سامانه آمارگیری و شناسایی بی سوادان متحول خواهد شد و با تهیه زیرساخت های موجود پیش بینی می شود 40 درصد سرشماری از طریق خود افراد و به صورت اینترنتی انجام شود.
در پایان این مراسم از خانواده دو تن از شهدای سوادآموزی استان قزوین، داود شالی و عباس خجسته روز تجلیل و قدردانی شد.
7388/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک میلیون و 300 هزار بی سواد زیر 50 سال در کشور شناسایی شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات