نخستین نشست «آثار خواندن» برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این کتاب روز یکشنبه با حضور محمد معماریان مترجم کتاب، یزدان منصوریان استاد علوم کتابداری و اطلاع رسانی و سیامک محبوب مدیرکل دفتر برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
کتاب یاد شده نوشته پی یر بایار، در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای نخستین بار توسط انتشارات ترجمان منتشر و عرضه شد.
مترجم این کتاب گفت: هدف این اثر، مدح کتاب نخواندن یا آموزش راهکارهای تظاهر به مطالعه نیست. هر چند در عمل می تواند به این کار نیز بیاید بلکه هدف مولف ارائه روایتی پست مدرن از کتابخوانی است.
محمد معماریان افزود: این روایت می گوید کتاب هایی را که نمی شناسید، تورق کرده اید، درباره آنها شنیده اید یا حتی فراموش کرده اید نیز می توانند در زمره آثاری باشند که بر زندگی شما و فهم تان از دنیای پیرامون اثر گذاشته اند.
به گفته وی، هر مولفی درست پس از نگارش کتاب خود می میرد تا هر کتابخوانی فراخور احوالات شخصی خود برداشتی خاص از اثر او داشته باشد و با این برداشت نیمه جان دوباره ای به اثر و مولف آن ببخشد.
استاد علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه خوارزمی نیز در این مراسم گفت: مهمترین دستاورد خواندن این کتاب برای من این بود که مفهوم خواندن یا نخواندن از نظر من تغییر کرد، نویسنده در این کتاب می کوشد به ما بگوید کتابخوان فعال لازم نیست جزئیات بندبند کتاب ها را به خاطر بسپارد.
یزدان منصوریان افزود: این کتاب درباره مرز مبهم خواندن یا نخواندن است و به بازنگری مفهوم این دو کمک می کند.
به گفته وی ،حافظه بی حفاظ ما چیز زیادی را نگه نمی دارد و این کتاب سوال می کند آیا کتابی را که خوانده اید اما در حافظه ثبت نشده جزو نخوانده ها است یا خیر.
این استاد دانشگاه ادامه داد: کتاب خوان کسی است که در طول زمان شبکه ارگانیک از کتاب های خوانده شده و کتاب هایی که قرار است بخواند را در ذهن خود شکل دهد.
وی بزرگترین پاداش خواندن را لذت بردن از آن دانست و گفت: مطالعه موثر در زندگی فرد و جامعه تغییر ایجاد می کند و اجازه می دهد افراد به خواندن تشویق و ترغیب شوند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سلسله نشست های معرفی و بررسی کتاب با نام «آثار خواندن» در راستای سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبنی بر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و همسو با نامگذاری سال 95 «سال خواندن» توسط دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.
این کتاب به قیمت یکصد و 30 هزار ریال عرضه می شود.
فراهنگ**1880**3061**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین نشست «آثار خواندن» برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات