رقص ال سعود در میدان مین - محمدرضا عرفانیان*

ریاض در خاورمیانه به ایفای نقش فعال و تاثیر گذار نیز قانع نیست و بیشتر مایل است که در آیینه سیاست منطقه ! تصویر خود را به عنوان رهبر جهان عرب و حتی رهبر جهان اسلام ببیند، ولی این تصویر تا کنون در کالبد واقعیت قرار نگرفته است.
عمده تلاشهای عربستان سعودی برای تحقق بخشیدن به این تصویر، با تکیه بر درآمدهای سرشار حاصل از فروش نفت بوده که به نظر نمی رسد این عامل به تنهایی بتواند ظرفیتهای راهبردی مورد نظر ریاض را فراهم کند.
تلاش عربستان برای ترغیب کشورها به منظور قطع رابطه سیاسی با ایران تازه ترین آزمون ناکارآمدی تدابیر ریاض در این راستا محسوب می شود.
هنگامی که سال گذشته عربستان سعودی در تقابل با تهران تلاش کرد با تکیه بر دیپلماسی دسته چک! خود ، کشورهای دیگر را به قطع رابطه با ایران تشویق کند فقط کشورهای معدودی از جمله جیبوتی و مالدیو حاضر به همکاری با ریاض شدند که این شکست بزرگی در عرصه سیاسی برای عربستان تلقی شد.
در شرایط کنونی ، جغرافیای سیاسی خاورمیانه به گونه ای است که عربستان حتی برای تاثیرگذاری بر بخشی از آن به عواملی بیش از دلارهای نفتی نیاز دارد.
خاورمیانه هیچگاه تا به این اندازه دچار نابسامانی و هرج و مرج نبوده است. حضور متغیرهای متعدد ، محورهای متقابل و بازیگران پنهان ، هزارتویی چند وجهی بوجود آورده که برون رفت ازآن به سادگی قدم زدن در راهروهای مذاکرات نیست !
گرچه عربستان تلاش می کند که با حضور نظامی در برخی نقاط خاورمیانه مانند مداخله در یمن و پشتیبانی از گروههای تروریستی و تکفیری در افغانستان، سوریه و عراق ، نقش فعالی در منطقه داشته باشد، ولی روشن است که این اقدامات ریاض مانند رقص در میدان مین ! است؛ چرا که گروه های تکفیری با برهم زدن امنیت منطقه در نهایت می توانند به منزله تهدیدی علیه ثبات عربستان نیز باشند.
از دیدگاه ناظران در اختیار داشتن منابع انسانی کارآمد، برخورداری از تجهیزات نظامی پیشرفته و انبوه مبتنی بر تولید داخلی ، عمق استراتژیک زیاد، قابلیت حضور در نبردهای چندگانه (hybrid warfare ) و برخورداری از قدرت نرم بالا از جمله ویژگیهایی است که یک کشور باید داشته باشد تا بتواند به عنوان یک متغیر در معادلات ژئوپلتیک منطقه ظاهر شود که به جرات می توان گفت ریاض فاقد تمامی این عوامل است.
از سوی دیگر ثبات سیاسی ، اجتماعی و حتی اقتصادی عربستان بسیار شکننده و ناپادار است. ساختار سیاسی مبتنی بر سنت قبیله ای که بشدت متکی بر استبداد است در برابر نسل بسیار جوانی قرار گرفته که کمترین بی ثباتی می تواند توازن اجتماعی و سیاسی آن را برهم زند.
براساس آمار بیش از چهل درصد مردم عربستان را جوانان زیر 15 سال تشکیل می دهند و ساختار سیاسی کهنه عربستان قادر به اقناع این جمعیت جوان نیست .
تداوم این روند و تکیه بر ساختار سیاسی فرسوده برای عربستان به منزله قرار گرفتن در یک مسیر بن بست است. بدیهی است که عربستان با نظامی مبتنی بر استبداد قبیله ای نمی تواند به استقبال آینده برود و تداوم این میسر به منزله تباهی نظام سیاسی آن است .
بنابراین ریاض برای خروج از این بن بست به تغییرات بنیادین نیاز دارد. تغییرات نیز چنانچه با اقدامات نسنجیده ای مانند 'رقص در میدان مین ' همراه باشد در آن صورت این مسیر هم به فروپاشی منجر خواهد شد.
--------------------------------------------------------------------------------
* کارشناس حوزه مطالعات خاورمیانه - ایرنا

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رقص ال سعود در میدان مین - محمدرضا عرفانیان*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات