کنفرانس سازش خاورمیانه در پاریس؛ هشدار در مورد شهرک سازی

به گزارش ایرنا، کنفرانس پاریس با حضور وزیران امور خارجه و دیپلمات های حدود 30 کشور غربی و عربی روز جمعه (3 ژوئن) در پاریس و توسط «ژان مارک ارو» وزیر امور خارجه فرانسه برگزار شد.
در بیانیه پایانی این کنفرانس در مورد شهرک سازی ها هشدار داده شد و «فوریت اقدام» برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه مورد تاکید قرار گرفت.
«ژرژ مالبرونو» خبرنگار ویژه لو فیگارو در مسائل خاورمیانه در گزارشی اعلام کرد: بیانیه نهایی کنفرانس پاریس چیزی بیشتر از هشدار در مورد ادامه یافتن شهرک سازی اسراییل در کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی، نبود.
بر پایه این گزارش، کنفرانس پاریس، راه حل موسوم به «دو کشور دو دولت» را تنها راه دستیابی به «صلح پایدار» در خاورمیانه دانست. در بیانیه پایانی هیچ تعهدی برای هیچ یک از کشورهای شرکت کننده، تعریف نشد.
روزنامه «لو تان» الجزایر نیز با توجه به این که این کنفرانس نتیجه ای قابل تامل و الزام آور در پی نداشت، نوشت: کنفرانس بین المللی پاریس شکست خورد.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه با هشدار نسبت به خطری که توافقنامه‌های 1993«اسلو» را تهدید می کند، گفت: در حقیقت، در این لحظه هیچ روند صلحی وجود ندارد.
وی با تاکید بر نقش اروپا برای از سرگیری مذاکرات خاورمیانه، گفت: جامعه جهانی وظیفه دارد شرایط احیای روند صلح را دوباره تعریف کند و اروپا در این زمینه نقش ویژه ای دارد. ما اروپایی ها نخستین شریک تجاری اسرائیل و نخستین تامین کننده کمک برای تشکیلات خودگردان فلسطین هستیم.
موگرینی عنوان کرد: خشونت های هر روزه و سیاست توسعه شهرک سازی آشکارا نشان می دهد که افق‌ توافقنامه‌های اسلو بشدت تیره و تار است.
توافق اسلو در سال 1993میلادی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی به امضا رسید. این توافق نامه تلاشی برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به حل ‌و فصل کامل منازعه دو طرف منجر شود.
به گزارش تارنمای روزنامه «لو فیگارو»، «فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه در این کنفرانس در مورد رژیم صهیونیستی که پیش از برگزاری کنفرانس، شکست آن را پیش بینی کرده بود، گفت: باید به اسرائیلی ها در مورد امنیت شان اطمینان دهیم.
وی هدف کنفرانس را بازتعریف شرایط از سرگیری مذاکرات صلح خواند و افزود: دو طرف باید شجاعانه گزینه صلح را انتخاب کنند.
این در حالی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس پیشتر در اظهاراتی، بی طرفی فرانسه را در راه حل جدید ارائه شده زیر سوال برده بود.
وزیر امور خارجه فرانسه در اختتامیه کنفرانس پاریس، مذاکرات مستقیم میان رژیم صهیونیستی و فرانسه را ناکارآمد خواند و گفت: در حال حاضر همه چیز به بن بست رسیده است. ما نمی خواهیم به جای اسرائیلی ها و فلسطینی ها اقدام کنیم بلکه می خواهیم به آنها کمک کنیم.
به گزارش تارنمای شبکه «فرانس 24»، هدف از کنفرانس پاریس، تشکیل «کارگروهی» برای خارج کردن روند صلح خاورمیانه از بن بست فعلی اعلام شده بود. این کنفرانس بر تعریف منافع اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آشتی دو طرف شامل مقامات فلسطینی و رژیم صهیونیستی، تمرکز داشت.
فرانسه امیدوار بود با ارائه طرح کنفرانس بین المللی بدون حضور طرف فلسطینی و اسرائیلی، کشورهای بیشتری را در روند صلح درگیر کند. اولاند پیشتر اعلام کرده بود که ابتکار کشورش برای از سرگیری مذاکرات، بر تمرکز جامعه جهانی در مورد روندی که باید به صلح منجر شود، مبتنی است.
اولاند در اواسط آوریل «اواخر فروردین» پس از دیدار با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، گفته بود: در وهله نخست باید همه طرف ها شامل گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه موسوم به «کوارتت» «آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل» و دیگر کشورهای آگاه به شرایط که حل و فصل مساله را خواستارند، گردهم آیند. این بهترین راهی است که می تواند به از سرگیری مذاکرات در چارچوب مورد نظر، منجر شود.
فرانسه در حالی تلاش کرد بدون حضور نمایندگان فلسطین و رژیم صهیونیستی، کنفرانس بین المللی پاریس را برگزار کند که آمریکا متحد رژیم اشغالگر، همواره با تشویق مذاکرات مستقیم دو طرف، با طرح های چند جانبه مخالفت کرده بود.
تاریخ برگزاری این کنفرانس یک بار به دلیل آن که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نمی توانست در آن حضور یابد، تغییر کرده بود.
اروپام ** 9053**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کنفرانس سازش خاورمیانه در پاریس؛ هشدار در مورد شهرک سازی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات