طنز: نیکاراگوئه دعوا بر سر ساحل پشه!

طنز ،طنز روز

در سال ۱۵۲۴ یک فرمانده اسپانیایی به نام فرانسیسکو هرناندز دو کوردوبو(برادر فرانسیسکو هرناندز سه و چهار و پنج کوردوبو) نیکاراگوئه را تأسیس کرد اما روایت دیگری هم وجود دارد که می‌گوید: «خوب‌های اروگوئه به این سرزمین رفته و نیکاراگوئه را تاسیس کردند».

نیکاراگوئه که در دهه ۲۰ قرن ۱۶ به عنوان مستعمره اسپانیا و پادشاهی گوآتمالا محسوب می‌شد  تنها کشوری است که همزمان مستعمره دو کشور بوده است(یعنی اسپانیا و گوآتمالا با یکدیگر Feat داده بودند). سپس این کشور تبدیل به بخشی از امپراتوری مکزیک شد و پس از آن در ۱۸۲۱ به عنوان بخشی از ایالت‌های متحده آمریکای مرکزی کسب استقلال کرد و در سال ۱۸۳۸ به عنوان یک جمهوری مستقل حق حیات به دست آورد. یعنی مردم نیکاراگوئه ۱۸ قرن تلاش کردند تا حق حیات به دست بیاورند این درحالی است که کره زمین بسيار زمین بی صاحب دارد و نیازی به این همه تلاش نبود. ساحل ماسکیتو (در انگلیسی به معنی پشه!) واقع در نیکاراگوئه در اقیانوس اطلس مورد ادعای پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند قرار داشت. در سال ۱۸۵۹ این منطقه به هندوراس واگذار شد و یک سال پس از آن فرمانده نیکاراگوئه خطاب به کشورهای دیگر گفت: «اگه اجازه بدید و‌ اگه کسی دیگه لازمش نداره ما یه موز برداریم.» زمانی که او فهمید اینجا بی دلیل ساحل پشه نام نگرفته از کشورهای دیگر درخواست کرد تا مجددا اداره این منطقه را به دست بیاورند.

نیکاراگوئه به مدت سه دهه تحت سلطه دیکتاتوری به نام آناستاسیو سوموزا گارسیا قرار داشت.گارسیا در آمریکا تحصیل کرده بود اما در کشور خود آدمکش شد. اساسا شرایط در سال‌های گذشته بدین صورت بوده که نیکاراگوئه به شورشیان السالوادور کمک کرده، آمریکا به شورشیان نیکاراگوئه، بولیوی به اروگوئه نیروی نظامی فرستاد اما آنها گاهی اشتباهی به نیکاراگوئه رفتند. نیکاراگوئه در یک‌دوره‌ای حکومت سوسیالیستی داشت اما تحت حمایت آمریکا بود. در آن دوران دانیل اورته گا كه رئیس جمهور این کشور گفت: «قاعدتا ما یا نباید سوسیالیست باشیم یا نباید تحت سلطه آمریکا باشیم!»

منبع :روزنامه قانون

[ منبع این خبر سایت ایران-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طنز: نیکاراگوئه دعوا بر سر ساحل پشه!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات